Wpis z mikrobloga

Post organizacyjny dla osób zainteresowanych decentralizacją i kryptografią :)
Polecam poniższe tagi, przygotowuję kilka tekstowych tutoriali, oraz szukam osób do pomocy hobbystycznie (a może i zawodowo) z zakresu programowania/wolności/ankap.

Wiele osób ma teraz wakacje lub urlop, to dobry czas aby zainteresować się czymś ciekawym.
Ja proponuję i mogę coś doradzić z zakresu technologii które ludziom dają wolność - poprzez decentralizację.

Jeżeli macie dowolne pytania z tych tematów to zawołajcie (i napiszcie pod tagiem), a jeżeli znacie osoby które to interesuje lecz nie mają konta na Wykop jeszcze to może warto ich zaprosić.

To do rzeczy:

#bitcoin wiadomo - wolność od banków, inflacji; Natomiast ciekawy jest też #namecoin - ktoś już tam ustawił własny resolver DNS i faktycznie go używa do .bit?
Oraz #monero - pierwsza anonimowa waluta (unlinkable transactions). Podobny jest też #anoncoin chociaż on chyba jeszcze nie w 100% działa zgodnie z planem i dlatego ma taki super niski kurs zamiast top-10 z ALTów.

#tor to wolność od cenzury i inwigilacji, natomiast jest też #i2p , jak również #freenet .

#cjdns i #meshnet - budowa własnego internetu, w tym na własnych łączach (ale nie koniecznie). Działa jak VPN. Cała komunikacja jest zaszyfrowana zawsze w pełni. Sam sobie nadajesz adres IP (ipv6).

#linux to spore bezpieczeństwo systemu operacyjnego. Natomiast dopiero #grsecurity zamienia kernel w naprawdę bezpieczne rozwiązanie (kernel chroni własną pamięć, blokuje też /dev/mem i nawet ioport, ogranicza prawa nawet root i wiele innych rzeczy). Jest to znacznie lepsze niż #selinux ponieważ jemu brakuje ochrony kernela ma tylko MAC/RBAC (oparty o file label w SE Linux, a w grsecurity używa się ścieżek pliku - ale to mniej więcej to samo).

#mempo jest gotowym do użycia linux z kernelem grsecurity. https://wiki.debian.org/Mempo/mempo-deb
Jeszcze nie jest w pełni wygodne do używania, napiszę o tym więcej wkrótce.

Kilka bardzo miłych osób (głownie z klimatu właśnie BTC) pomaga programistom którzy pracują w powyższych tematach; Ja sam szukam też ew. innych zainteresowanych, w tym firm, aby jakoś pomóc projekty, oraz nowe pomysły i "startup" z takich technologii - gdyby ktoś znał to zapraszam na PRIV.

Wołam #spamlistawolnosci @tyskieponadwszystkie @McGravier @Siotson @Arachnopatikalista @kryptoanarchia (chyba oczywiste ;) @Woojt92 (bo lubię) @madegg (do liberland :) @kradzionyLogin (mam nadzieję że można wołać) @KrzaQ2 (też c++, większość z tego co będziemy tam robić jest w C++ właściwie), @FLAC
i znajomych w #spamlista / #nieprzyjacieleniewoli @liberatetutemeexinferis @LiberalnyLibertarianin @Infamous @3nriqu3 @daj_pan_spokoj @K_R_S @Stachan

Jeżeli interesuje Was jakiś temat to zapraszam też na PM.

p.s. szukamy też szczególnie osoby który miała by ochotę na pomoc jako lektor/prezenter (voiceover lub film) do filmów HowTo;
  • 28
  • Odpowiedz
Następne posty już będą konkretnie w danym temacie, bez takiego spamu, tylko tutaj szukam na szybko zainteresowanych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

EDIT: proszę dopisać się do taga #spamlistawolnosci jeżeli ktoś chce powiadomienia o ciekawych nowych artykułach z takiej tematyki; Zapraszam na PM lub tutaj w razie dowolnych pytań lub chęci współpracy, lub do kontaktu na dane w profilu (oczywiście komunikacja kryptograficzna :)
  • Odpowiedz
@vxrd: Polecam zajrzeć na bitcoiny.pl. Wyjaśnione prosto, przejrzyście, czasem w obrazkach. Czyli to co 'nowi' lubią najbardziej. Ta strona napewno Ci pomoże i da dużo informacji :)
  • Odpowiedz
@Pietrek558: walutę jak złotówki drukuje sobie rząd, właściwie może jednego dnia powiedzieć że dodrukuje dugie tyle co jest - w efekcie każdy straci połowę mocy nabywczej, gdy oni zaczną tą papierową fortunę wydawać to wszyscy podniosą ceny. Straci każdy kto ma walutę, w dowolnej postaci.
  • Odpowiedz