Wpis z mikrobloga

Cumple, wytłumaczcie mi coś, bo już się pogmatwałem. Jak to jest z tymi Hz w monitorach? Jeśli np. miałbym monitor 120 Hz ale podczas gry w coś miałbym np. 40 fps, to co wtedy? Zaczyna się to zacinać, bo monitor wypełnia czeka na brakujące klatki od karty graficznej? Jeśli tak to działa, to czy normalnemu użytkownikowi opłaca się taki monitor kupować? Przecież taki np. Wiedźmin 3 na GTX980 ma ledwo 60fps to na takim monitorze zamiast wyglądać dobrze robiłoby się np. ghosting effect? No ale przecież jak się ma monitor 60Hz i powyżej 30 fps w grze to gra się całkiem spoko. Pogubiłem się ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#komputery #pytanie #grafika
  • 2
@kacperski: W grach których nie będziesz miał więcej niż 60fps, grać będziesz jak na zwykłym monitorze. Jedyna różnica będzie, gdy fps przekroczą 60. Wtedy gry będą płynniejsze. Jak nie masz sprzętu który wyciągnie więcej niż 60 fps to imho nie opłaca Ci się kupować takiego monitora.
@kacperski: monitor z wyższym odświeżaniem tylko jak będziesz coś wyświetlał w większej ilości klatek - głównie gry.
Ludzie od CSa mają takie jazdy, bo wincyj FPS wincyj killuf, ale normalnego człowiekowi po co.
30 jest ok, 60 jest super, ale więcej - część nawet nie zauważy różnicy.

Odnośnie samego sposobu działania, to jest jak napisałeś.- monitor musi czekać na klatki z GPU i czasem mogą się nie pogodzić i będzie tearing