Wpis z mikrobloga

Mireczki proszę o wsparcie bo dzisiaj w #maszprawo o tym jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami. Katalog niedopuszczalnych zachowań w stosunku do zwierząt jest bardzo szeroki, a Ustawa o ochronie zwierząt reguluje nawet minimalną długość łańcucha (nie mniej niż 3m) i maksymalny czas, przez który zwierzę domowe może być na uwięzi (nie więcej niż 12h na dobę).

Prawo przewiduje możliwość reakcji w sferze prawa administracyjnego i karnego. W sferze administracyjnej, na wniosek skierowany do policji, straży miejskiej lub organizacji pozarządowej, jednostki te występują do wójta (burmistrza, prezydenta) o wydanie decyzji administracyjnej o czasowym odebraniu zwierzęcia właścicielowi. W przypadku niecierpiącym zwłoki zwierzę można odebrać bez uprzedniej decyzji, ale musi to zrobić policjant, strażnik miejski lub przedstawiciel organizacji pozarządowej.

Hipotetycznie zwierzę po odebraniu go właścicielowi powinno trafić do schroniska, ale da się to zorganizować w taki sposób, żeby trafiło pod opiekę innej osoby lub innego podmiotu.

Niezależnie od tego znęcanie się nad zwierzętami jest oczywiście przestępstwem z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt. Więcej na temat katalogu niedopuszczalnych zachowań wobec zwierząt oraz możliwościach reakcji na to, możecie poczytać tutaj.

Jeśli znacie januszy trzymających swoje psy w skandalicznych warunkach albo zaniedbywane zwierzęta domowe lub gospodarskie, podeślijcie linkowany wpis znajomym. Wiele osób nie ma pojęcia, że można coś z tym zrobić, a czasem trafiają się też niestety organy państwowe (policjanci, urzędnicy w gminie lub mieście), które nie znają zbyt dobrze powyższych przepisów.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
Ogłoszenia parafialne
Tag #maszprawo stał się na tyle popularny, że wiele osób używa go błędnie zamiast #prawo i woła niepotrzebnie masę mireczków, którzy subskrybowali #maszprawo jako mój autorski tag. Jeśli masz do mnie pytanie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo. Jeśli widzisz nieprawidłowe użycie tagu #maszprawo zgłoś to do administracji. Moje próby kontaktu mające na celu opisanie tagu lub jego uprzątnięcie, niestety na nic się zdały.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
  • 26
@majlo1985: Tutaj akurat bym nie przesadzał. W mojej ocenie trafienie za kratki na 2 lata to sporo. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem jest do trzech lat. Równocześnie z tym można orzec grzywnę i zakaz posiadania zwierząt na przyszłość (ten fragment przepisu usunąłem, żeby nie rozwlekać wpisu). Kluczowe w mojej ocenie jest właśnie zadbanie na przyszłość o to, żeby taki delikwent nie zrobił czegoś ponownie, a więc niech się męczy z
@xhxhx: Można zgłosić. W ustawie są przepisy regulujące warunki i możliwość prowadzenia hodowli. Zakaz dotyczy nawet nabywania zwierząt od takich "hodowców".

Art. 10a. 1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
(...)
@LaudatorLibertatis: A jeszcze w kwestii rozmnażania - jak to jest jak rodzą ci się szczeniaki? Czy zgodnie z tym co napisałeś prawo tego zabrania? Czyli jeśli nie mam zarejestrowanej hodowli, a moja suka ( ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) się oszczeni, to zgodnie z prawem popełniłem wykroczenie, a dzieciaki idą do schroniska? Jak to jest?
Bo przecież wiadomo, że takie rzeczy mają miejsce, sam miałem nieraz szczeniaki
@PerkoS: Przepis wskazuje na celowość działania, tzn. "podjudzanie" do rozmnażania ;-) (celowe stworzenie zwierzęciu sprzyjających warunków do rozmnażania). Dodatkowo zachowanie to ma być robione w celu handlowym.

Natomiast jak już Ci się to zwierzątko oszczeni, to wydaje mi się, że nawet ewentualna odsprzedaż nie jest problemem, ponieważ
Art. 10b. ust. 1 pkt 2 ustawy dotyczy psów i kotów, które miały jakieś miejsce hodowli, a nie takich, które się urodziły w warunkach
@LaudatorLibertatis:

Kluczowe w mojej ocenie jest właśnie zadbanie na przyszłość o to, żeby taki delikwent nie zrobił czegoś ponownie, a więc niech się męczy z jakimś kuratorem albo dostanie za karę obowiązek pracy w schronisku w ramach ograniczenia wolności.


To trochę jak nałożenie obowiązku pracy w przedszkolu, na osobę skazaną za popełnienie przestępstwa z rozdziału XXV kk. wobec osoby małoletniej poniżej lat 15. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Gdziezlapamichamiejeden: Marne porównanie bo pedofil to osoba znacznie bardziej zaburzona niż sadysta. Nie jestem psychologiem, ale stawiam tezę, że osoba maltretująca zwierzęta równie chętnie skierowałaby agresję w innym kierunku, ale zwierzę jest łatwym celem. Problemem nie jest więc zwierzę samo w sobie a agresja lub niski poziom empatii. Często przecież znęcanie się nad zwierzętami wynika z tego drugiego (np. janusz na wsi trzymający całe życie psa na łańcuchu bo jego ojciec,
@LaudatorLibertatis: > > Jeśli znacie januszy trzymających swoje psy w skandalicznych warunkach albo zaniedbywane zwierzęta domowe lub gospodarskie, podeślijcie linkowany wpis znajomym.

Większość na każdej wsi, mam nadzieję, że pomogłem.
Wykopowe markdown zawsze w formie