Wpis z mikrobloga

Drogie Murki, pytanie z kategorii "własna działalność gospodarcza" ( ͡ ͜ʖ ͡)

Myślę nad założeniem własnej działalności, która będzie zajmowała się sprzedażą mojego własnego rękodzieła i rzeczy, które będę zlecał do wykonania innym firmom (typu nadruki, etc.). Nie będzie to raczej nic z aspiracjami na loty w kosmos albo przekształcenie się międzynarodową korporację ( ͡º ͜ʖ͡º) - rynek w który celuję jest dość mały i zapewne nasyci się w ciągu kilku lat, więc nie wróżę mojemu tworowi zbyt długiego życia, ale chcę po prostu robić to w pełni legalnie i spać spokojnie bez snów o czyhającej na moje życie Skarbówce.

Nie mam jednak zielonego pojęcia o tworzeniu (niby to teraz bardzo proste i jednookienkowe, ale jednak...) ani prowadzeniu własnej działalności, stąd moje pytanie: czy są jakieś instytucje/poradnie, najlepiej darmowe, gdzie ktoś mądry i obcykany wskaże mi krok po kroku co należy robić aby nie skończyć w Sztumie oraz jak to wszystko wygląda oraz opowie coś o tych możliwościach uzyskania różnych ciekawych, bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej?

#wroclaw #firma #wlasnafirma #prawo #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 10
@Amelie: Właśnie też słyszałem, że takie w pełni darmowe porady istnieją w dużych miastach, bo wspieranie nowych firm itepeitede, ale jak mówili, to człowiek nie słuchał, a teraz trzeba męczyć o to spokojnych ludzi w ich piwnicach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Gronie: Teoretycznie tak, ale nie chciałbym popełnić już na początku jakiś krytycznych błędów bądź zmarnować okazji. Moja sprawa nie jest to niestety zbyt typowa, a większość stron o tematyce zakładania własnej działalności nie rozwiewa 100% moich pytań i wątpliwości.( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Medico_della_Peste: idź do wydziału działalności gospodarczych swojego urzędu miasta i pogadaj z panią w okienku. Nie wiem jak innym, ale mi wszyscy urzędnicy pomagali jak mogli, tłumaczyli i byli super mili

No i robi się to w 1 dzień - trzeba złożyć wniosek przez internet (jest tutorial), podpisać w UM, potem do ZUS-u i na koniec do skarbówki, jeśli chcesz być płatnikiem VAT
@Medico_della_Peste: ja Ci proponuję zrobić tak - poszukać dobrej księgowej (najlepiej popytać znajomych ew. na mirko ktoś coś może poleci w Twoim mieście, nie kieruj się natomiast opiniami w necie bo są gówno warte) i ona, normalnie w ramach swoich obowiązków wszystko Ci powie. Być może będziesz mógł dostać dotację np. z urzędu pracy to Ci powie co i jak, doradzi gdzie iść, co zaznaczyć, czy składać VAT-R czy nie itd.