Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przyszedł czas na przedstawienie wam zapomnianego Pucharu Narodów Ameryki Północnej. Pierwsze dwie edycje NAFC Championship zostały rozegrane w 1947 i 1949 roku. Przez następne kilkanaście lat w krajach Ameryki Północnej nie były rozgrywane żadne turnieje do czasu utworzenia CONCACAF Championship (połączono NAFC oraz CCCF).
Gdy w 1989 roku upadły Mistrzostwa CONCACAF postanowiono przywrócić dawne mistrzostwa NAFC. Ponownie zostały rozegrane tylko dwie edycje turnieju (1990 i 1991). W 1991 zostały utworzone nowe rozgrywki CONCACAF nazwane Złotym Pucharem.

NAFC Championship 1947
Pierwsza edycja została rozegrana na Estadio La Tropical (obecnie Estadio Pedro Marrero) na Kubie. W turnieju zagrali gospodarze, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. USA nie wystawiło swojej reprezentacji, a w zamian za nich zagrali gracze Ponta Delgada z Massachussets. Amatorska drużyna z północno-wschodniego stanu nie była w stanie grać na równi z rywalami, więc zakończyła rozgrywki z wieloma straconymi golami. W barwach USA grał Walter Romanowicz. Niestety nie znalazłem żadnych informacji o piłkarzu o swojsko brzmiącym nazwisku.
Wszystkie ekipy zagrały ze sobą po jednym spotkaniu. Meksyk wygrywając oba spotkania został mistrzem NAFC. Średnia goli na mecz wynosiła 5.33!

NAFC Championship 1949
Tym razem drużyny zagrały na Estadio de los Deportes w Mexico City (obecnie Estadio Azul). Turniej posłużył również jako eliminacje do Mistrzostw Świata 1950. Do rozgrywek przystąpiły te same reprezentacje co dwa lata wcześniej. USA wystąpiło najsilniejszą ekipą. Kanada miała wziąć udział w mistrzostwach, lecz nie przysłali kadry na turniej. Format zmienił się minimalnie. Zamiast po jednym spotkaniu z każdym rywalem, teraz każdy miał zagrać z każdym po dwa razy. Ponownie najlepszy okazał się Meksyk wygrywając z bilansem 17-2.

NAFC Championship 1990
Kameralny Swangard Stadium gościł rozgrywki po 41 latach przerwy. Format mistrzostw był taki sam jak w pierwszej edycji. W turnieju zagrały reprezentacje Meksyku, USA oraz Kanady. Stany Zjednoczone przysłały na turniej kadrę B. W ciągu 3 spotkań padło 5 goli z czego strzeliło je tylko dwóch zawodników. Ku zaskoczeniu wszystkich mistrzem NAFC została Kanada. Królem strzelców z trzema golami został John Catliff-legenda kanadyjskiej piłki (wybrany w 2012 roku do najlepszej jedenastki w historii kanadyjskiej piłki).

NAFC Championship 1991
Ostatnia edycja została rozegrana w USA. Turniej był jedną wielką klapą. Organizatorzy oczekiwali że meksykańscy fani będą stanowić znaczną część publiki na Los Angeles Memorial Coliseum. Niestety na niekorzyść organizatorów pierwsza kadra Meksyku pojechała do Buenos Aires. Tym samym stadion mający pojemność ponad 80 tysięcy ugościł jedynie około 6 tysięcy oraz 3 tysięcy kibiców w dwóch rozegranych spotkaniach na tym stadionie (trzeci mecz został rozegrany w Torrance).
Meksyk oraz USA zgromadziły 3 punkty w całym turnieju jednak to latynosi mając lepszy bilans bramek zwyciężyli w ostatnim Pucharze Narodów.

To by było na tyle jeśli chodzi o Puchar Narodów Ameryki Północnej. Prawdopodobnie już nigdy nie zostanie rozegrana kolejna edycja. Można już śmiało powiedzieć że Amerykanie nigdy nie byli mistrzami stricte własnego kontynentu :)
#mecz #pilkanozna #ciekawostkipilkarskie #promujemyconcacaf #concacaf #goldcup


Tragedia na Estadio Mateo Flores
Problemy Kuby na Gold Cup 2015
Sukces Kostaryki na MŚ'90
Jamajka na MŚ'98
"Manno" - legenda haitańskiego futbolu
Złote lata '70 haitańskiej piłki

Plakat North American Nations Cup 1990
źródło: comment_QZWwjTUJmo9G3xqLRFlADp0omXSCces2.jpg
  • 3