Wpis z mikrobloga

#korpo #gorzkiezale #korposwiat #pracbaza

Mireczki mam dla was zagadkę na to piątkowe przedpołudnie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jest dwóch projektantów (nieważne jakich) sebix i anon. Obaj pracują w tej samej firmie Januszex Sp. z o.o. na tym samym stanowisku i robią te same rzeczy (hipotetycznie). Anon jako że jest bardziej doświadczonym pracownikiem (szybciej projektuje itp.) zarabia dla Januszexu średnio 15 000 zł miesięcznie. ( ͜͡ʖ ͡€) Pensja Anona wynosi 3000 zł i bardzo się z niej cieszy bo kiedyś zarabiał tyle co Sebix.

Sebix natomiast ma mniejszą biegłość w projektowaniu z racji krótszego stażu pracy i zarabia dla swojego pracodawcy 10 000 zł. Pensja którą wynegocjował Sebix wynosi 2500 zł. Sebix bardzo chciałby zarabiać tyle co Anon, ale niestety nie projektuje tak szybko. (,)

Pytanie brzmi: Kto jest większym murzynem w firmie Januszex Sp. z o.o. (,)
  • 12
  • Odpowiedz
będziecie zarabiać te 15k


@WutkaBXL: Jak wyprocowuje 15k to nie bedzie zarabic 15k.

Przy 3k netto pensja wynosi 4.4k brutto, z kosztami pracodawcy bedzie z 5k. Dodaj do tego utrzymanie biura, utrzymanie ksiegowej, koszty szukania klienta, koszty gdzie pracodawca nie ma klienta.

Pensja 3k netto gdy wyrabia sie w projekcie 15k jest ok.

to jest większym murzynem w firmie Januszex Sp. z o.o.


@puto: Nikt.
  • Odpowiedz
@WutkaBXL: zakładamy że nie są w stanie założyć firmy (np. duża bariera finansowa wejścia, są np. inżynierami lub składają iphony w chinach), chodzi o tylko tu i teraz ( ͡° ʖ̯ ͡°). Bierzemy pod uwagę tylko korzyści finansowe.
  • Odpowiedz
@lukasz-wisniewski: na zleceniu oczywiście, pracując głównie fizycznie, ale sytuacja w domu była taka, że jak chciałem sobie kupić najki to musiałem sobie na nie zarobić... nikt nigdy w niczym mi nie pomógł, mamie brakowało zawsze kilkanaście zł ponad granicę na dodatki, zasiłki itd (samotna matka) i wiesz co? jak ktoś ma ból dupy o to, że "pracując umysłowo" mało zarabia to moja rada... zmień pracę a jak nie możesz znaleźć to
  • Odpowiedz
@Trytka: zadanie jest czysto matematyczne chodzi o uwiadomienie sobie pewnych zalezności dajmy więc że sebix zarabia wyrabia 1 000 000 i zarabia 2500zł a anon wyrabia 1 500 000 i zarabia 3000 zł
  • Odpowiedz
Odpowiedz jest taka że sebix dostaje 25 % tego co wyrabia dla pracodawcy a anon 20 %. Obaj dostają w miarę adekwatnie do zarabianych dla januszexu pieniędzy, obaj są produktywni i zarabiają pieniądze ale Anon mimo że zarabia więcej i mimo że jest bardziej doświadczony i bardziej zajebisty to jest większym murzynem bo dostaje mniejszy % tego co wyrabia dla januszexu.()
  • Odpowiedz
Morał jest z tego taki że pracodawca nie zapłaci ci tyle na ile zasługujesz lecz tyle ile musi tzn. zatrudni osobę która umie najwięcej i zgodzi się na najmniej i nie dlatego że go na to nie stać (wyjątek nowe małe firmy gdzie wogóle się dziwię że coś płacą bo wszystko idzie na zus) lecz dlatego że tak może robić i tak chce robić. Aktualna sytuacja wysokiego bezrobocia, dużego rozwarstwienia społecznego (co
  • Odpowiedz