Wpis z mikrobloga

#elektronika #komputery #monitory
Znowu piszę z problemem :( otóż mam problem z monitorem LCD. Od niedawna po podłączeniu i popracowaniu na nim przez chwilę zaczyna wydawać dziwne odgłosy (stukanie). Jak się mu odłączy zasilanie podczas tego stukania to postuka jeszcze kilka razy i dopiero wtedy przestanie. Ogólnie ciężko się na nim pracuje bo obraz jest rozmazany. Rozkręcałem go ale nie widziałem żadnym wybulonych kondensatorów ani innych przepaleń. Macie jakiś pomysł gdzie szukać problemu?

Film z problemem
https://youtu.be/6nzsksd3Tn8
  • 14
@doktor_bulgot: wszystkie kondensatory od zasilacza tak? Jutro zrobię zdj tej płytki to czy jesteś mi wstanie napisać które to?

@Tymian możliwe. Jutro odepnę głośniki i zobaczę czy będzie stukać.

Dodam jeszcze, że podczas tego stukania po prawej oraz po lewej tronie ekranu tak lekko miga białym światłem w rytm tego stukania (nie widać tego niestety na filmie)
@Tymian: raczej tak. Problem pojawia się po pewnym czasie od uruchomienia go od stanu "zimnego". Później po pojawieniu się problemu odpinam kabel zasilający, postuka trochę, cisza, podpinam kabel zasilający, pochodzi parę minut i znowu się wyłącza i stuka.

@doktor_bulgot a czy da się sprawdzić kondensatory poprzez ich temperaturę? Tzn mam taki termometr laserowy więc mógłbym go wykorzystać w tym celu. Jeżeli oczywiście niesprawne kondensatory bardzo się nagrzewają :)
@fake9406: czyli potencjalnie ciepło bruździ. Możesz go wyłączyć jak zacznie stukać i palcem sprawdzić który kondensator jest gorący. Albo lifehack: zdejmij obudowę, odsłoń elementy i ustaw wentylator. Zanotuj efekty :p