Wpis z mikrobloga

Gdyby w dzisiejszej Polsce mieszkało 3 miliony żydów i doszłoby do wojny w której Niemcy chcieliby ich wymordowac to zakładając że macie dobre serce i jesteście na tyle odważni by ukryc jakiegos zyda, balibyscie sie przyznac do tego sąsiadom? Mielibyscie zaufanie do innych Polaków ze was nie wydadza wiedząc jednocześnie co czesc polskiego wspolczesnego spoleczenstwa mysli o zydach?
#polacy
#zydzi
#pytanie
  • 71
@pan_sting: Mówimy tu jako narodzie. I jako naród winien występować przeciwko szkalowaniu nas "polskimi obozami" a oni nie dość że milczą to jakby chcieli przyklasnąć. Wycieczki osobiste nie mają tu żadnego celu bo to już powoli historia z racji coraz mniejszej ilości ludzi którzy wtedy żyli i wiedzą jak było naprawdę. A owszem, nie było dobrze ale tak źle jak "polskie obozy" to z pewnością nie było. Ile to krajów aktywnie
@xaliemorph: o ile pamietam to to okreslenie wystepowalo we wloskich czy amerykanskich mediach. Nie wiem co maja z tym wspolnego zydzi ;)
Z reszta ja nie pytam czy bys ukrywal bo powody dla ktorych bys tego nie zrobil sa bardzo absurdalne. Pytam o zaufanie do innych polakow. Czy uwazasz ze wspolczesne polskie spoleczenstwo byloby solidarne i gotowe by masowo niesc pomoc bo nawet teraz w czasie pokoju donoszenie na innych nadal
@pan_sting: Myślę że nie. Dlatego bo ludzie widzą że inne narody jawnie współpracowały z nazistowskim aparatem represji włącznie z samymi organizatorami czyli Niemcami i jakoś do tychże narodów nie ma większych szczególnie pretensji aniżeli do nas. Ergo można było wszystkich wydać nazistom i by postrzegano nas bardzo podobnie jak dziś. Owszem dużo Polaków zostało odznaczonych tytułem sprawiedliwego wśród narodów ale jakoś ten szczegół nie za bardzo istnieje w światowej dyskusji. I
@Tasanga: ale oni sa bardzo wdzieczni tym ktorzy ich ratowali. Sprawiedliwi otrzymuja medal, zydowski instytut historyczny przeprowadza z nimi wywiady (mozna z nich się dowiedziec co sami sprawiedliwi mysla o polakach), wycieczki z izraela spotykaja sie ze sprawiedliwimi. W sumie to zydzi zrobili wiele. To raczej ze strony polski sie nie pamieta, nie pomaga. A dlaczego? Nie wiem. Przeciez pomagaja weteranom wojny. W sumie o ukrainskich sprawiedliwych nawet polacy nie dbaja
@pan_sting: Zadałeś kiepskie pytanie. Chyba odpowiedniejszym by było kto by Żydów wydał i z jakich pobudek. Najśmieszniejsze jest, że wielu tu postujących otwarcie manifestuje swoją pogardę, czy w najlepszym razie obojętność wobec żydowskiego życia... ale gdy dyskutuje się o postawach Polaków w czasie drugiej wojny, to nie dopuszczają opcji że masa Polaków zachowała się identycznie jak oni.

#fucklogic