Wpis z mikrobloga

Ale deja vu to dziwne uczucie. Przed chwilą czegoś takiego doświadczyłem, a wydaje mi się, że mam to coraz częściej. Cytując wikipedię:
- występuje nagle,
- trwa jedynie kilka sekund,
- osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to, czego doświadcza, jest w praktyce niemożliwe),
- osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie
- wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia,
- czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy (prekognicja),
- zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości,
- występuje zjawisko dysonansu poznawczego.

Często doświadczacie tzw. deja vu?
#psychologia

Jak często doświadczas tzw. deja vu?

  • Dość często 15.1% (207)
  • Czasami 40.3% (553)
  • Dość rzadko 19.0% (261)
  • Rzadko 20.8% (286)
  • Nigdy 4.7% (65)

Oddanych głosów: 1372

  • 29
@#!$%@?: też mam to często, kilka razy w roku. gdybym wierzył w boga lub inne tego typu rzeczy, to na tym oparłbym wiarę ;p
@rudy2007: to musi być kosmos. niestety nie trafiło mi się jeszcze
@#!$%@?: Ja tam de ja vu mam średnio 1-2 razy na rok, ale u mnie to jakoś tak dziwnie to wygląda, że mam je potem cały dzień - cokolwiek nie zrobię coś mi to przypomina (po snie to przemija) xD ale w sumie dzięki temu odkryłem, że ma to związek z moimi snami (te, których po przebudzeniu nie pamiętam)... wynikałoby z tego, że w snach widzimy swoja przyszłość:p
@#!$%@?: Często mam deja vu. Każdego dnia gdy siedzę w nocy w swojej piwnicy i idę do kuchni zrobić kanapki to nagle pojawia się te dziwne uczucie, zwane deja vu. Zastanawiam się o co chodzi, mam wrażenie, że jakbym już przeżywał kiedyś ten moment.. po czym wracam z kanapkami do piwnicy, jem je i oto nadchodzi olśnienie. To samo robiłem wczoraj. I przedwczoraj. I trzy dni temu. I tak każdego dnia mam