Wpis z mikrobloga

Pentacon six TL


@sirrek: Piękny aparat. I robi niesamowicie dobre fotki :) Brakuje mi tego spoglądania na matówkę i szmeru migawki z płótna :) w czasach mojej młodości miałem miedzy innymi ten właśnie aparat i z powodzeniem wywoływałem fotki w rozmiarze +100cm i były ostre jak żyletka :)
Tym aparatem wykonałem moim zdaniem najlepsze fotografie w życiu.

@sirrek: ile za niego dałeś? Polowałem na ten model swego czasu, ale drogo chodziły. Zawsze się zastanawiałem na jakiej zasadzie wiesz jak ustalić parametry. Masz tam gdzieś jakieś okienko światłomierza?
@brylek: Akurat ten udało mi się ogarnąć za przysłowiową flaszkę, leżał u wujka na półce i się kurzył.

Aparat nie ma światłomierza, ale można dokupić pryzmat ze swiatłomierzem. Osobiście posiadam tylko zwykły pryzmat.

Ekspozycję dobieram opierając się na zasadzie 'słonecznej szesnastki', modyfikując ją, jeśli trzeba. Czasem tez na oko ustawiam, a jak bardzo nie jestem pewien, to korzystam z aplikacji w telefonie Pocket Light Meter, jest w miarę ok.
@sirrek: o "słonecznej szesnastce" nic nie wiem, muszę poczytać.
Miałeś szczęście. Ten aparat to dalej moje marzenie, bo to co można nim czasami zrobić za zdjęcia to szok. Niestety, ale średnioformatowej cyfry nie kupię pewnie długie lata, a tutaj nawet film okazjonalnie by wystarczył. Ja bym nim trzaskał na slajdach pewnie więcej, ale w b/w też dobrze. Masz jakąś galerię swoich zdjęć, prócz tych na mirko?