Wpis z mikrobloga

Ponownie atakuję bardziej doświadczonych w #drony #modelarstwo #rc i #cleanflight #betaflight - mam problem (chyba?) z cleanflight konfiguratorem 1.2.3 - wartości PIDów są tylko całkowite. Na wszystkich screenshotach w sieci - są ustawiane wartości po przecinku - u mnie wszystkie są całkowite, guzikami UP/DOWN mogę zmieniać wartość o jeden, z palca mogę wpisać cokolwiek z kropką (z przecinkiem - nie wchodzi), ale i tak tej wartości wpisanej nie zapisuje - ignoruje i wraca do całkowitej, wcześniej ustawionej.

Pozycje w tabelce tak wyglądają (bez przecinka i wartości ułamkowych) niezależnie od wybranego pid-controlera, a używam luxFloat bo to kontroler F3.

Pidy oczywiście są z kosmosu, przez co mój #dron (konkretnie #eachine 250tka) lata jak chce, a na pewno nie tak jak ja chce...
hrumque - Ponownie atakuję bardziej doświadczonych w #drony #modelarstwo #rc i #clean...

źródło: comment_JA2fIRBI2UbT1qY08XVbSLZcyULeNlJH.jpg

Pobierz
  • 23
@market24: ok, wgrałem, Kalibracja żyroskopu - ok, konfiguracja radia itp ok. Ruszam modelem w ręce i w GCS wygląda ok. Na podłogę i próbujemy wstać... i o ile silniki rozpędzały się równomiernie tak jakby chciał ładnie wstać pionowo, to gdy tylko oderwałem się od ziemi - totalny flip z rozpędzeniem silników na maksa, i połamaniem wszystkich śmigieł.
@hrumque sprawdź jeszcze każdy silnik w zakładce motors czy numerki odpowiadają odpowiednim silnikom i czy każdy kręci się w dobrą stronę (bez propsow ) i zrób kalibracje esc
a propsy dobrze założone?

No raczej, zgodnie z kierunkiem z obrazka, wcześniej na tym latałem na cleanflight, może nerwowo ale po pokoju jakoś przeleciałem kilka razy.

Którego BF wgrales?

najnowszego stabilnego dla spracingF3 jakiego mi BF-configurator znalazł

I mam nadzieje ze robisz to w betaflight configurator

@market24: oczywiście. CF konfigurator nie połączy się chyba z BF firmware, i na wzajem?
@hrumque racja, nie połączy się. Sprawdziłes kolejność silników czy się zgadza i czy w dobrą stronę się kręcą? Jak jest wszystko dobrze to ma latać - sam mam tego eachine racera na BF
@market24: to powiedz ty mnie, jeśli możesz:
- jakiego regulatora pid używasz (i nadal nie wiem, czy BF w końcu umie uzywać zmienno-przecinkowości F3, czy nie, bo się gubię)
- jak możesz - to ustawienia pidów
- masz F3 czy F1? jaki cycle time ci wychodzi? na F3 i CF mam przy włączonym wszystkim (led strip, datalogger, gps, kompas, luxfloat) ~1000 a na BF i niczego jeszcze nie włączylem - około
@hrumque mam f3, używam domyślnego kontrolera PIDów , ale mówię cały czas o BF3.0 który baardzo różni się od 2.9. Cycle time: 8/8 albo 8/4 jeśli masz te wszystkie funkcje powlaczane. Generalnie ustawiam najszybszy gyro i pid loop jaki się da, tak żeby użycie CPU było do max 90%. To się tam na dole w configuratorze sprawdza. I tak BF juz od dawna używa floating - point.
@market24: @dzielus:
Ogarnąłem problem, pi-razy.

1. Problemem pierwszym i najważniejszym był BRAK TRYBU STABILIZACJI !
Niby miałem w zakładce Modes ustawioną zależność trybu od pozycji przelącznika odbieranego na AUX2 (który w moim radiu ma 3 pozycje, więc sobie ustawiłem Acro-basic/ANGLE/Headfree) - ale! 1. używałem kanałów pwm, oraz 2. miałem ustawione bardzo wąskie zakresy (+/-10) na te tryby.
W efekcie - na stole tryb ustawiał się prawidłowo na np. Angle. Ale
@hrumque ostatni akapit to przez to, że jak dotknie ziemi to zmienia się kąt drona, wiec FC od razu proboje powrócić do tego kąta co był więc musi dodać gazu - unosi się i tak w kółko. Nic na to nie poradzisz, trzeba disarmowac.
@hrumque: To jeszcze jedno pytanie, jak poradziłeś sobie z brakiem wartości zmiennioprzecinkowych w PIDach? Aktywuje się je gdzieś?
Czy też masz taki objaw, że jak dron stoi na stole, uzbroisz silniki, dajesz minimum gazu, a one rozpędzają się do maksimum? Mimo ze w zakładce Motors przyspieszają płynnie suwakiem.
To jeszcze jedno pytanie, jak poradziłeś sobie z brakiem wartości zmiennioprzecinkowych w PIDach?

Nijak, na razie ich nie ruszałem (tzn zmniejszyłem z 70 na 50, i tyle)

Aktywuje się je gdzieś?

Nie, ponoć nowa wersja cleanflight/betaflight tak ma i tyle

Czy też masz taki objaw, że jak dron stoi na stole, uzbroisz silniki, dajesz minimum gazu, a one rozpędzają się do maksimum? Mimo ze w zakładce Motors przyspieszają płynnie suwakiem.

@dzielus:
@hrumque: W radio suwak chodzi precyzyjnie i płynnie. Zmieniałem tez parametry typu Minimum Throtle, Minimum Command - niestety bez efektu.
Spróbuje jeszcze z PIDami, chociaż dziwne żeby była aż tak wielka rozbieżność między domyślnymi, a docelowymi pozwalającymi latać.
Dzięki za pomoc!
Zmieniałem tez parametry typu Minimum Throtle, Minimum Command - niestety bez efektu.


@dzielus: Ale wiesz jak one mają być ustawione?
Minimum command ma być ~1000 i to jest wartość PWMa wysyłanego do ESCów, gdy silniki są "uzbrojone" ale nie mają się kręcić. Ot tyle, by ci po 10minutach silniki nie zaczęły pipkać że brak sygnału, ale nie tyle by się zaczęły kręcić.
Minimum Throttle ustawiasz na jakies 1050 i będzie dobrze