Wpis z mikrobloga

@baltazarbaltazarowiczzewakin:
RIS jest bardzo wdzięcznym stylem, w którym receptura stanowi drugoplanową rolę. Najistotniejsze to posiadać silną gęstwę (lub ze 2-3 paczki sucharów) oraz dać mu dużo czasu.
Na 10kg zasypu 600-800gr słodów czekoladowych i palonych nada piwu zdecydowany charakter :)

Cynamon - koniecznie w laskach. No i nie za dużo, 2-3 laski max, jest intensywny i jak przesadzisz, to będzie się długo układał.
Śliwki też można użyć, ale poza wersją wędzoną
@baltazarbaltazarowiczzewakin: Mogę, ale mój RIS zawiera w sobie 2.5kg słodów palonych, więc wymaga kombinacji typu steep i zmodyfikowania wody [ja użyłem gipsu i ostryg], żeby nie pojawiły się nieszlachetne, nieprzyjemne kwaśne posmaki a la kraina welesa. Jeśli jesteś gotów na takie cuda, to mogę omówić swój zasyp

Niezależnie od przepisu na pewno mogę serdecznie polecić drożdże WY1728 scottish ale, znakomicie sobie radzą z fermentowaniem wysokiego ekstraktu [moje 24blg w 14 stopniach
@Jakr: toć tradycyjny irlandzki dodatek do stoutów. Wodę utwardza, co pozwala na użycie większej ilości palonych słodów, jest genialną pożywką dla drożdży, smaku za bardzo bezpośrednio nie zmienia [pośrednio ulepsza dużo parametrów zgodnie z tym com napisał], generalnie polecam.

Na polskim rynku np Osteroida z Birbanta jest fajnym przykładem użycia ostryg w stoucie, choć to chilli tam trochę zbędne.
@PIWOWARSTWO: To na razie chyba nie jestem gotowy. Zbyt mało warek na koncie i pierwszy RIS to będzie (a w zasadzie pierwsze piwo mocniejsze niż 15-17 BLG). Ale zgłoszę się w odpowiednim czasie. Dzięki wielkie za odpowiedź.

@BrowarPERUN: Niby drugorzędna, ale warto się zainteresować. A jakbym wziął sobie recepturę na jakiegoś fajnego stouta, albo nawet milk stouta i podwoił składniki to by było?

A co do cynamonu to rozumiem, że
@baltazarbaltazarowiczzewakin:
jest trochę na internetach sprawdzonych receptur, choćby tu:
http://www.wiki.piwo.org/Russian_Imperial_Stout,_Jacek_Michna_(szop007)
na forum w notatkach albo w przepisach też się trochę tego znajdzie.

Zbyt mało warek na koncie

wbrew pozorom, to nie jest trudne piwo, szczególnie gdy masz jakieś chłodne pomieszczenie (rzędu 15-16C), bo na początku fermentacja potrafi ruszyć z kopyta i podgrzać brzeczkę.

U mnie warki były na 25l, ale te 5l dużej różnicy nie robi. Cynamon w wielkości 7-10cm, 3