Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

jakoś tak czytamy o ostatnich wydarzeniach z #solgaz #afera i wpadliśmy na ciekawy pomysł na #rozdajo. Jako, że nie bawimy się w żaden szeptany marketing, a nasza oferta nie ma ukrytych haczyków to zapraszamy Was do zadawania pytań nt. fotowoltaiki, OZE i całego świata.

Pięć osób, które zada najtrudniejsze pytania (spokojnie, mogą być nawet o kaczkę wielkości konia czy o wielkość arbuza ( ͡° ͜ʖ ͡°)) otrzyma od nas zestaw gadżetów - kalendarz na nowy rok, długopisy, pendrive'y i wszystko inne co znajdę pod ręką. Ponadto, dwa takie zestawy rozlosujemy wśród plusujących przez mirkorandom, no i powiedzmy kolejne dwa najbardziej plusowane komentarze też coś złapią.

Pobierz ColumbusEnergy - Cześć Mirki,

jakoś tak czytamy o ostatnich wydarzeniach z #solgaz...
źródło: comment_EnaLPGxVmg4axoJ5012bKgJ6fNVjz872.jpg
  • 249
@ColumbusEnergy: Witajcie :)
Mam dwa pytania:
- na jakiej zasadzie odbywa się sprzedaż wyprodukowanej nadwyżki energii w domowej mikroinstalacji (np. z panelów PV) do sieci (niedawno słyszałem że jest to nieopłacalne, ale nie znam szczegółów)
- dlaczego w statkach kosmicznych odeszło się od silników Stirlinga napędzanych energią powstałą z rozpadów radionuklidów na rzecz paneli fotowoltaicznych? (chociaż tutaj odpowiedzi się domyślam)
czy można go komuś wsadzić w dupę?


@nandrolone: Prościej przez przełyk. Otwarte usta mają jednak większą powierzchnię. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- Jak ma na imię osoba prowadząca Wasz profil i czy przypadkiem nie Jakub? xd


Mateusz, Kasia czasem też Michał i Łukasz, no i prezes czasem zagląda. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- czy macie certyfikaty?


Jeszcze nie zagadaliśmy do @Felonious_Gru.

jakiej
@ColumbusEnergy: Kilka lat temu liznąłem trochę montażu paneli w kraju jak i zagranica i mam w związku z tym pytanie za 100pkt. Trafiliście kiedyś na panele/panel z idealnie równymi przekątnymi co do milimetra? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nasze panele dostarcza polska firma VOLTIKA, która większość podzespołów sprowadza z Niemiec, inwertery z kolei są firmy SMA.


@ColumbusEnergy: czyli co dokładnie robicie? Projekt i montaż paneli? Czy możecie wpływać na rozwiązania techniczne w panelach?

Dobra, właściwe pytania.
1. Którą część widma absorbuje i przekształca na energię elektryczną ogniwo słoneczne?
2. Czy jesteście zainteresowani przezroczystymi ogniwami słonecznymi? Czy są już takie komercyjne rozwiązania?
3. Czy polska infrastruktura energetyczna jest przystosowana do
@ColumbusEnergy: Jaką żywotność mają panele i czy ich instalacja w ogóle się zwraca? Taki przykład:
- robię instalację solarną za 20tys. (starczy na mały dom?)
- produkuje ona X energii rocznie o wartości Y
- panele tracą wydajność i po Z latach produkują x energii
Czy obecnie instalacja bez żadnych refundacji jest ekonomicznie opłacalna?
@Pieniak3:

1)Czy to prawda, że rozwój energii odnawialnej w Polsce, nawet w obliczu takich problemów ze smogiem, stoi w miejscu? Jeśli nie, to o jakim wzroście(lub spadku) mówimy? Jak, jeśli można zapytać, widać to po waszych interesach?


Obserwujemy wzrost. W zeszłym roku zostało założone tyle mikroinstalacji fotowoltaicznych co przez poprzednie 5 lat. Gorzej za to z wiatrakami, które znacząco zahamowały po tym jak weszła nowa ustawa blokująca właściwie 99% kraju.

Jakiś
@ColumbusEnergy: Mam pytanie może trudne może proste, ale od dawna mnie nurtowało a skoro chcecie odpowiadać to proszę:

1. Jak wygląda degeneracja panelu w czasie, przez np. rysowanie się powierzchni pyłem z powietrza i degeneracja wewnętrzna panelu, jaki ubytek mocy maksymalnej rocznie możemy założyć
2. Biorąc pod uwagę parametr degeneracji i warunki świetlne w Polsce ile lat będzie się zwracał jakiś przykładowy panel zakładając najprostszy wariant że zużywamy energię na bieżąco