Wpis z mikrobloga

To co się mówi o wrogości Ślązaków do Warszawiaków to nieprawda, sam się o tym przekonałem, mianowicie pojechałem na dolny śląsk w delegację, wynająłem na dwa tyogdnie pokój u śląskiej rodziny za dosyć dobrą stawkę, mało tego, pani domu(typowa duża ślązaczka) częstowała mnie różnymi regionalnymi potrawami, rolady, kluski śląskie, zawijane gringle jak sama to nazwała, jestem naprawdę milie zaskoczony.
#podroze #slask
lubielizacosy - To co się mówi o wrogości Ślązaków do Warszawiaków to nieprawda, sam ...

źródło: comment_we1cPqzPNZyiNj6CQnO3xxiTI0EyfS8z.jpg

Pobierz
  • 18
@Kejran: to nie skomplikowana sprawa, a tylko taka zbieżność nazw ;] fakt, na Śląsku tam mają pokomplikowane ze względu na zabory, ale to nie przeklada sie na dolny slask nijak :>
@animuss Nie zbieżność nazw. Tylko Śląsk to całość Górny i Dolny (który jest większy niż województwo dolnośląskie. Poza tym Śląsk jako całość nie leżał pod zaborami. Tobie się myli Małopolska cześć województwa Śląskiego (nie mylić że Śląskiem) która faktycznej leżała częściowo pod zaborem rosyjskim a częściowo austriackim podczas gdy Śląsk (jako całość ) leżał bez zmian granic w Prusach

@Kejran
@KierownikW10
@sylwke3100: to jest akurat coś o czym nie chciałbym się spierać. Przy czym wiemy że Śląsk to kultura śląska, a dolny śląsk to region jak każdy inny w Polsce.
Co do drugiej części wypowiedzi - nic nie mylę, przecież w tej kwestii pisałem że mają skomplikowanie.
@animuss Ty cały czas nie mówisz o dolnym Śląsku a o województwe tak jak wspominałeś w kontekście zaborów. Tu prezentujesz właśnie mylne pojęcie Krainy Historyczno - Geograficznej z województwem które w obecnej Polsce nie zawsze mają faktycznie pokrycie (co przykład Opole, Częstochowa czy Zielona Góra)
@animuss: Dolny Śląsk to jest Śląsk nawet bardziej od Katowic. Wrocław jest historyczną stolicą całego Śląska a przyjmując standardy chociażby RAŚ w określaniu kto jest "Ślązakiem" to tak, na Dolnym Śląsku mieszkają Ślązacy skoro Ślązakami byli niemieccy koloniści czasem uznawani za takich gdy byli tu 1-2 pokolenia (gdzie niedługo to już będzie 100 lat Ziem Odzyskanych w Polsce i 3-4 pokolenia ludzi) i gdzie Ślązakiem jest chociażby Gorzelik którego rodzina jest
@AndrusZgc: proszę o jeszcze więcej historycznych detali o tym jak to bardziej Wrocław jest bardziej hanys niż jest :>
No tak, według jakichś standardów, ci ludzie przesiedleni ze Lwowa do Wrocławia to są RAŚowi ślązacy. Może jeszcze godojo :>
Prawda jest taka: na terenie DZISIEJSZEGO dolnego śląska hanysów nie ma. Są tylko imigranci. Nie da się porównać śląska do dolnego śląska, bo chociażby na śląsku wszyscy godojo a już nawet w
@AndrusZgc: Wrocław jest śląskim miastem to prawda. We Wrocławiu nie mieszkają Ślązacy. Tak jak Gdańsk jest miastem wybudowanym przez Niemców ale jadąc tam dzisiaj raczej nie spotkasz rodowitego Niemca mieszkającego tam od pokoleń.
@animuss: Masz świadomość, że Wrocław jest historyczną stolicą Śląska? Jest bardziej naturalną stolicą Śląska jako regionu historycznie i geograficznie niż Katowice, już bardziej Opole jak coś jest stolicą Górnego Śląska niż Katowice które do XIX wieku były wsią, nazywanie więc "Śląskiem" tylko województwa śląskiego jest raz, że kłamstwem a dwa jest powtarzaniem komunistycznego nazewnictwa.

Nie wnikając już, że podobnie robili i robią Niemcy nazywając Görlitz Śląskiem wraz z przyległymi do niego