Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy pamiętacie, ale kilka lat temu w polskiej #telewizja było takie show, które się zwało #dragonsden. Tak mnie jakoś wzięło na wspominki i postanowiłem sobie sprawdzić jak radzą ci, którzy "wygrali życie" przekonując do siebie inwestorów.

Na tapetę wziąłem przede wszystkim kilka firm, których domeną było działanie w sieci. Nie powiem zaskoczyłem się, niestety (no może poza jednym wyjątkiem) nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przechodząc do konkretów:
1. Serwis z grami on-line i możliwością wygrania realnych pieniędzy: r1ng.pl - inwestorzy: Krzysztof Golonka, Maciej Kaczmarski, Grzegorz Hajdarowicz, Marian Owerko; kwota inwestycji: 350 tys. zł za 50% udziałów. Właścicielem serwisu jest Webventure S.A. Zgodnie z historią KRS w połowie 2013 roku nastąpiła zmiana właściciela (członków zarządu). Serwis Alexa.com stronę plasuje na 8,815,624 pozycji, co daje szacunkowo jakieś 20 UU (unikalnych użytkowników) dziennie. Wartość inwestycji (w mojej ocenie) na dzień dzisiejszy: śmieciowa.
2. Serwis imprezowy Grubabiba.pl - inwestorzy: Anna Garwolińska, Maciej Kaczmarski; kwota inwestycji: 270 tys. zł za 75% udziałów. Właścicielem serwisu była firma Qm Consulting (zgodnie z ostatnim wpisem CEiDG dn. 31.07.2016 r. nastąpiło zawieszenie działalności). Obecnie serwis i domena wystawiona na sprzedaż. Wartość serwisu na dzień dzisiejszy: zerowa.
3. Program księgowy przeznaczony dla gastronomi GASTRO FINANSE: gastro.pl - inwestorzy: Marian Owerko, Maciej Kaczmarski, Marek Rusiecki; kwota inwestycji: 300 tys. zł za 60% udziałów. Właścicielem serwisu jest Softech Sp. z o.o. Serwis Alexa.com stronę plasuje na 1,578,165 pozycji, co daje szacunkowo jakieś 100 UU dziennie. Wartość na dzień dzisiejszy: aplikacja przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców, możliwe, że inwestycja mogła się zwrócić.
4. Ekskluzywny osprzęt elektryczny Nota Bene nota-bene.com.pl - inwestorzy: Anna Hejka; kwota inwestycji: 1 mln. zł za 75% udziałów, z możliwością zejścia do 50%. Właściciel firmy: NOTA BENE (od 2015, wcześniej GALERIA OSPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO "NOTA BENE", firma zlikwidowana w 2015 roku, po przejęciu zmieniło się również miejsce zarejestrowania działalności). Serwis Alexa.com strony w ogóle nie uwzględnia w swoim rankingu, co może świadczyć o zerowym zainteresowaniu. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy: śmieciowa.
5. Warsztat przez internet automanager.pl - inwestorzy: Andrzej Głowacki; kwota inwestycji: 250 tys. zł za 60% udziałów. Właścicielem serwisu była firma Tradeinvest Sp. z o.o. (zlikwidowana z końcem 2013 r.), czyli w rok po znalezieniu inwestora. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy: zerowa.

To oczywiście tylko kilka przykładów, ale jak widać nie wystarczy mieć odpowiednie środki, aby pomnożyć swój kapitał. Niejednokrotnie można sporo stracić. Ot, takie ryzyko inwestora.

Źródła, z których korzystałem: Wikipedia, Alexa.com, KRS, CEiDG, archive.org, dns.pl (WHOIS).

#ciekawostki #inwestycje #it #januszebiznesu
hyperlink - Nie wiem czy pamiętacie, ale kilka lat temu w polskiej #telewizja było ta...

źródło: comment_yoqJLrB7i4jr9AyrT9NQ7H64ZI8BEOif.jpg

Pobierz
  • 127
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@gumioki: Z pewnością ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki. Niestety, większość z inwestycji, które zdobyły wkład inwestorów ciężko jest zweryfikować (takich jak np. trójdzielna zakrętka, nakładka na palec, produkcja wina). Widzę też, że Skibolt dofinansowany kwotą 1,1 mln. zł również poniósł porażkę (strona działa, ale ponownie brak jej w rankingu Alexa.

Największą inwestycją w programie była inwestycja w fabryka kolejowych wózków jezdnych - 15 mln. zł. Mimo,
@FrasierCrane: Niby dlaczego bez sensu? Może jakieś argumenty? Bez problemu można oszacować popularność danej strony w sieci (opieram to na podstawie dostępu do szczegółowych statystyk innych stron, gdzie mogłem dokonać porównania). W przypadku mało popularnych stron (jak w tym rankingu) ciężko o inne ogólnodostępne statystyki.

@Mruvek: to poszukaj w sieci jakichkolwiek opinii o tych pstryczkach. Dzieje się coś w tym temacie? Porównaj też zawartość strony z tym co masz obecnie,