Wpis z mikrobloga

@ostulemijo: nie dość, że są znaki, to jeszcze i tak zwracający ma pierwszeństwo, w moim mieście uwielbiali za to uwalac na egzaminie także pewnie całe miasto zna te zasadę xD
  • Odpowiedz
@ostulemijo: pierwszeństwo ma A, bo B skręcając w prawo wykonuje również manewr zmiany pasa i musi ustąpić samochodom się na nim znajdującym
  • Odpowiedz
@ostulemijo:
W kodeksie drogowym, którego autorem jest Pan Zbigniew Drexler, pt. "Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem" wydanie III, w komentarzu do art. 22 pkt 6 jest napisane: "Należy zauważyć, że w komentowanej ustawie pominięto, obowiązujący przez wiele lat, przepis zobowiązujący zawracającego do ustąpienia pierwszeństwa również pojazdom wjeżdżającym z drogi podporządkowanej. A zatem pojazdowi zawracającemu na drodze z pierwszeństwem powinien ustąpić kierujący wjeżdżający na nią z drogi podporządkowanej, a to oznacza
  • Odpowiedz
@ostulemijo: Tak czy tak brakuje jednego znaku, bo A fakt ma pierwszeństwo ale jadąc prosto, natomiast brak znaku "ustąp" lub pewnie przy takim wariancie znaku "stop" przy zawracaniu.
  • Odpowiedz
@makafaka: Nic nie brakuje, po prostu ma pierwszeństwo i tak ma być. W Gdańsku, jak wyżej napisałem, na pasie zieleni są jeszcze tory tramwajowe i ustępowanie tam jest niewskazane
  • Odpowiedz
@ostulemijo:
każdy kto ma trochę instynktu na drodze, to jakby czuje, że A jest ważniejszy, bo niejako znajduje się już na tej drodze, na którą próbuje się dostać B, mimo że zawraca i wjechał w jakąś nieznaczącą zatoczkę
ten sam instynkt z poziomu B patrząc na nadjeżdżające samochody wykluczy jeden pas, by nie przecinać obu i wpakujemy się nie tak jak na obrazku na lewy, tylko bliższy prawy
  • Odpowiedz
@ostulemijo: mnie uczono, że zawracający ma ustąpić również pojazdom z drogi podporządkowanej - słowem jedzie ostatni. Ale jak wspomniano w cytacie przytoczonym przez @kochaj_albo_rzuc ustawa się zmieniła i stąd całe zamieszanie.
Teraz wykładnią jest generalna zasada ładnie opisana tu:
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/pierwszenstwo-w-ruchu-drogowym#zawracanie-skrzyzowanie
"pierwszeństwo zostaje ustalone przed wjazdem na skrzyżowanie, a nie na skrzyżowaniu."

Czyli niezaleznie od tego co ma zamiar zrobić pojazd, skręcić w prawo, lewo, odlecieć w górę czy zapaść
  • Odpowiedz
@ostulemijo: A tam to ci ze strzeleckiej w ogóle na nic nie patrzą, jeździłam tamtędy rowerem i parę razy by mnie puknął, mimo że zwalniałam i uważałam :D
  • Odpowiedz
@ostulemijo: A ma pierwszeństwo bo znajduje się na drodze z pierwszeństwem i nie ważne jaki manewr wykonuje, to B i tak musi mu ustąpić. Swoją drogą A powinien wykonać manewr zawracania przy prawej krawędzi a nie przy lewej, bo mamy skrzyżowanie.
  • Odpowiedz