Wpis z mikrobloga

Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Polsko–Radzieckiej" dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Otaczał je drut kolczasty, a bramy strzegli wartownicy. Na terenie osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia. Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. [...] Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku zostało ono przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. W 1978 roku na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 asystentów i pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów. [...] Obszar osiedla to 32 ha i stoi tu do dziś 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, Ratusz Dzielnicy Bemowo oraz obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne. Mieszka tu obecnie ponad 1600 studentów z różnych warszawskich uczelni."
Źródło: Wikipedia

Więcej:
Historia
Wywiad z mieszkańcem w latach siedemdziesiątych
Wywiad z mieszkania dziś

"Po przeprowadzeniu się tutaj poczułam się trochę jak w skansenie w środku miasta. Drewniane domki, które wyglądały jakby od lat się nie zmieniły. Wszystko schowane za ogromnymi drzewami – skojarzyło mi się to raczej z jakąś małą wioską niż ze stolicą. To nie jest typowy widok dla Warszawy."


Pobierz NooDee1O - Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Po...
źródło: comment_hpVdSzmD1oelhFXUF6VLo1el6jp5NVXg.jpg
  • 51
@tomaszk-poz: Rozwarstwienie wciąż było jednak daleko niższe niż obecnie w dowolnym państwie kapitalistycznym. Wysoko postawiony aparatczyk miał willę, samochód i szofera - ale wszystko państwowe. Natomiast stan posiadania obecnych rosyjskich oligarchów przyprawia o zawroty głowy: https://www.youtube.com/watch?v=qrwlk7_GF9g
Na zdjęciu - letnia rezydencja W. Gomułki, rzecz jasna, nie była ona jego prywatną własnością. Dziś byle domek średniej klasy wygląda bardziej okazale, nie wspominając o pałacach, które w III RP na własność posiedli politycy
Pobierz v.....y - @tomaszk-poz: Rozwarstwienie wciąż było jednak daleko niższe niż obecnie w ...
źródło: comment_EOdMtPqdrsM871PhPVabirYeHIx6qXBI.jpg
@vvkurvv_ostry: > Dziś byle domek średniej klasy wygląda bardziej okazale, nie wspominając o pałacach, które w III RP na własność posiedli politycy i przedsiębiorcy.

Wyglądają lepiej bo PRL to było bieda państwo po prostu. Państwowe to wszystko było to fakt, ale na kartce. W rzeczywistości partyjni rządzili się jak burżuje.
@NooDee1O: moi znajomi mieszkali w tych akademikach. Standard jest fatalny i urąga ludzkiej godności ale jako miejsce wiecznego bumelanctwa jest rajem. To jakby żyć na koloniach; nieustanne grille, zawsze piwo w lodówce, ktoś zawsze gra w kometkę albo siatkówkę. Uwielbiałam tam jeździć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
avinka 5 godz. temu +1

@NooDee1O: Warto wiedzieć, że robotnicy z osiedla, którzy zginęli podczas budowy PKiN - zostali pochowani na pobliskim cmentarzu prawosławnym w osobnej kwaterze. Tydzień temu ją oglądałam. Niestety zapomniana trochę niszczeje.

+: wytrzzeszcz


@lavinka: nie masz zdjęć może ?