Wpis z mikrobloga

Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Polsko–Radzieckiej" dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Otaczał je drut kolczasty, a bramy strzegli wartownicy. Na terenie osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia. Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. [...] Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku zostało ono przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. W 1978 roku na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 asystentów i pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów. [...] Obszar osiedla to 32 ha i stoi tu do dziś 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, Ratusz Dzielnicy Bemowo oraz obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne. Mieszka tu obecnie ponad 1600 studentów z różnych warszawskich uczelni."
Źródło: Wikipedia

Więcej:
Historia
Wywiad z mieszkańcem w latach siedemdziesiątych
Wywiad z mieszkania dziś

"Po przeprowadzeniu się tutaj poczułam się trochę jak w skansenie w środku miasta. Drewniane domki, które wyglądały jakby od lat się nie zmieniły. Wszystko schowane za ogromnymi drzewami – skojarzyło mi się to raczej z jakąś małą wioską niż ze stolicą. To nie jest typowy widok dla Warszawy."


Pobierz NooDee1O - Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Po...
źródło: comment_hpVdSzmD1oelhFXUF6VLo1el6jp5NVXg.jpg
  • 51
Standard jest fatalny i urąga ludzkiej godności ale jako miejsce wiecznego bumelanctwa jest rajem. To jakby żyć na koloniach; nieustanne grille, zawsze piwo w lodówce,


@szatniarka: Brzmi jak każdy akademik :D Od wiosny do jesieni codziennie na obiad kiełba albo mięso z grilla :) Te czasy już nie wrócą :(
@wytrzzeszcz: Cmentarze wiosną są przepiękne. Ja to w ogóle jestem hiena, mój chłopak mnie zaraził. Kiedyś narzekałam, że ciągle te "trupy i trupy", a potem wsiąkłam. I wycieczka bez cmentarza czy mogiły w lesie - niezaliczona. ;)
Skansen w centrum miasta to fińskie domki przy ul. Lennona tuż przy Parku Ujazdowskim.


@uhu8 & @NooDee1O
Nie chcemy tworzyć skansenu, a zachować domki fińskie w twórczy i aktywny sposób. Budujemy społeczność, która się nimi opiekuje i prowadzi na Jazdowie działalność edukacyjną, społeczną, kulturalną. Zapraszamy do współpracy i współdziałania :) Więcej info na stronie internetowej Otwartego Jazdowa - Partnerstwa dla Osiedla Jazdów
zachować domki fińskie w twórczy i aktywny sposób. Budujemy społeczność, która się nimi opiekuje i prowadzi na Jazdowie działalność edukacyjną, społeczną, kulturalną


@OtwartyJazdow: cenna inicjatywa, ale "zachować domki fińskie w twórczy i aktywny sposób. Budujemy społeczność, która się nimi opiekuje i prowadzi na Jazdowie działalność edukacyjną, społeczną, kulturalną" to jest właśnie definicja normalnie działającego skansenu, jakie mozna spotkać w Europie.