Wpis z mikrobloga

Ostatnio porównywałem zarobki kasjera w Lidlu z programistą, teraz pora na rozprawienie się z mitem #programista15k

TL;DR w spoilerze


Na Mirko co i rusz przewijają się teksty o programistach zarabiających po 15.000 zł (ostatnio widzę bardziej 17k, ale tag został ;) ). Tak, można tyle zarobić (następnym razem wyjaśnię skąd się biorą takie pensje), ALE JEST JEDNO ALE…

NIE zarobisz 15k (w pierwszej pracy)
Perspektywa zostania programistą zarabiającym po 15k miesięcznie i obracającym gdzieś na Bali czy innej Tajlandii, kusi jak diabli.

Dlaczego nie każdy tyle zarabia? Niestety wiele osób podziwiających typowego wypokowego programistę, nigdy nie poświęcała większej uwagi na to ile nauki, pracy, czasu i samozaparcia trzeba włożyć by osiągać takie zarobki. Programista programiście nierówny. Ważne są kompetencje i doświadczenie. Jedni kodują pół roku, inni 4 lata, a jeszcze inni 12 lat.

Adepci programowania lgną jak ćmy do obietnic, według których po kilku tygodniach będziesz zarabiać wielokrotność średniej krajowej. TO JEST MIT.

Gdy przychodzi pierwsza rozmowa w sprawie pracy, następuje bolesna weryfikacja rzeczywistości - “Ale jak to?! Przecież na Mirko tak pisali, a ja odbyłem kursy na CodeCademy z HTML na 100% i Pythona na 85%”.

„JA OCZEKUJE 15k na start”

Takie osoby czują się niedoceniane, a może nawet w jakiś sposób oszukane, bo przecież każdy wypokowy programista pisze, że tyle zarabia (słowo-klucz: pisze).

Co musisz zrobić aby urealnić swoje oczekiwania? Musisz zdać sobie sprawę, że nauka programowania to długa droga edukacji, która nigdy się nie kończy. Będąc osobą z podstawową wiedzą i praktyką, czyli tzw. “Juniorem” musisz zachować minimum respektu dla tego zawodu. Ciężka praca i praktyka - zamiast oczekiwanie zmian za pomocą magicznej różdżki.

To na ile mogę liczyć?
Powyższe nie oznacza, że nie należy szukać najbardziej efektywnych metod nauki np. pod okiem doświadczonych mentorów oraz startować jako junior do wybranych firm, aby jak najszybciej praktykować.

Przykładowo, Junior Front-end Developer (znający dobrze HTML, CSS i SASS, a to tego mający podstawy JQuery i zupełne podstawy JavaScript, bez komercyjnego doświadczenia) może liczyć na starcie na wynagrodzenie w przedziale 2.000 - 3.000 zł na rękę, co zależy od typu firmy i jej lokalizacji (za granicą 2-3 razy więcej). Zakładając, że raczkujesz, to nie jest mało… a do tego robisz coś co naprawdę Cię kręci!

Co z tymi 15k?

A wspomniane 15.000 zł miesięcznie? Jest to możliwe o ile swoje doświadczenie zaczniesz liczyć w latach, a nie tygodniach.

Natomiast tak szybkiej ścieżki wzrostu wynagrodzenia nie ma chyba w żadnej innej branży, więc może warto podjąć wyzwanie?

#pracbaza #pracait #praca #programowanie #gruparatowaniapoziomu #odzeradodevelopera <--obserwuj/czarnolistuj
  • 14
@plotkiit: Doświadczenie doświadczeniu nie równe. Znam gówno-programistów z 10 letnim stażem zarabiających 5-7 tylko dlatego, że mają "doświadczenie" (a tak naprawdę przez te 10 lat minimalny postęp zrobili) i takich z 2 letnim doświadczeniem, którzy biją na głowę tych z 10 letnim. Ta druga grupa po kolejnych 3 latach (jeśli dalej będą się rozwijać) jest w stanie osiągnąć 15k.
@matiit: tak, pracuję w branży związanej z nauką pogramowania i stale trafiają się osoby, które idą i w jedno, i w drugie ekstremum, czyli:
a) „Coooo? 2500 PLN zarobię na stażu? Ja czytałem na wypoku, że 15k się dostaje”
b) „Już lepiej iść na kasę, bo Lidl pisze, że 3500 PLN płaci (tylko brutto i w Warszawie)”
Perspektywa zostania programistą zarabiającym po 15k miesięcznie i obracającym gdzieś na Bali czy innej Tajlandii, kusi jak diabli.


@plotkiit: akurat to nie jest takie super trudne jeżeli pracujesz zdalnie dla klientów z USA czy Europy Zachodniej i przeliczasz zarobki na złotówki, bo 15k PLN to w końcu mniej niż 4k USD czy EUR, ale oczywiście wciąż nie mówimy o kimś kto przerobił parę kursów no i angielski min B2, a lepiej
akurat to nie jest takie super trudne jeżeli pracujesz zdalnie dla klientów z USA czy Europy Zachodniej i przeliczasz zarobki na złotówki, bo 15k PLN to w końcu mniej niż 4k USD czy EUR, ale oczywiście wciąż nie mówimy o kimś kto przerobił parę kursów no i angielski min B2, a lepiej C.


@HetmanPolnyKoronny: Jeśli się jest dobrym w kontaktach z ludźmi, zna się na biznesie i przy okazji umie się
@plotkiit: ale 2.5k wygląda serio biednie, znając podstawy javy, z kilku poradników, więcej zarobisz pisząc pluginy do minecrafta :D a jak znasz coś więcej i się dobrze wybijesz to i dobijesz do mitycznych 15k
NIE zarobisz 15k (w pierwszej pracy)


@plotkiit: Nie no, da się. Może nie po kilku kursach z codecademy, ale można tyle w Polsce dostać w 1 pracy.
Chyba że mowa o 15k netto, to wtedy pewnie już będzie gorzej xD