Wpis z mikrobloga

#jessenapoligonie #bron

Lee-Enfield

Pod koniec XIX wieku armia brytyjska podążała krok w krok za militarnymi trendami, unowocześniając stan uzbrojenia. Po przyjęciu w 1888 czarnoprochowego Lee-Metforda okazało się, że wyścig zbrojeń dopiero się rozpoczyna - wynalezienie bezdymnego prochu wymusiło powstanie nowych konstrukcji broni strzeleckiej.

Brytyjczycy szybko ogarnęli sytuację, tworząc kolejne ewolucje swoich rodzimych karabinów, początkowo brnąc w ślepy zaułek. Lee-Metford eksperymentował z dostosowaniem starej konstrukcji do amunicji elaborowanej nowym prochem, jednak z uwagi na jego właściwości (m.in. dużo większa siła wybuchu) sprawiły, że stare lufy ulegały szybkiemu zużyciu.
W 1895 roku opracowano lufę z nowym skokiem gwintu, zdającym egzamin przy użyciu nowoczesnych pocisków. Produkowała je fabryka Enfield. Nowa konstrukcja, stanowiąca hybrydę lufy enfield i mechanizmów spustowych metforda, otrzymała nazwę Lee-Enfield.

Wojny burskie zaowocowały doświadczeniami, dzięki którym dopracowano szczegóły, w tym długość lufy, zapewniającą odpowiedni zasięg i celność.
Podczas I Wojny Światowej karabiny LeeEnfield były produkowane w USA, w zakładach Remington i Winchester, w kalibrze 7,62x63 (kal .30), co zaowocowało ich wcieleniem do US Army pod nazwą US Rifle cal .30, Model of 1917.
Kolejne modernizacje przyniosły nowe ewolucje karabinu, w tym wersje No. 4 i No. 5, które weszła na uzbrojenie już w trakcie II WŚ.
Powojenna historia Lee-Enfieldów była równie bogata. Próby stworzenia karabinu automatycznego, wersje wyborowe.. Ostatecznie z uwagi na standaryzację uzbrojenia i amunicji w ramach NATO, produkcję zakończono. Produkowane go jeszcze w Indiach do lat 80-tych XX wieku.

Na zdjęciu: Piękny egzemplarz karabinu Lee Enfield, zdjęcie by @Woodziak (broń zdeaktywowana, amunicja również, a broń zarejestrowana w organach odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania) - dzięki ;)

Dla zainteresowanych instrukcja
j.....n - #jessenapoligonie #bron

Lee-Enfield

Pod koniec XIX wieku armia brytyj...

źródło: comment_rf3fe3qlqBINFSRuJKNyjJltFiIvRyoS.jpg

Pobierz
  • 9