Wpis z mikrobloga

Często pojawiają się w internecie ogłoszenia dotyczące poszukiwania pracownikow z dopiskiem, ze pracownik ma posiadać własne safety shoes/Hi vis jacket. Gwoli przypomnienia: w Anglii pracodawca ma obowiązek zapewnić ubiór ochronny jeżeli jest on wymagany. Jeżeli ktoś został zwolniony za brak własnych safety shoes to należy mu się odszkodowanie (które spokojnie może iść w kilkadziesiąt tysięcy funtów), a jeżeli pracownik odniósł w pracy wypadek z powodu braku wymaganej odzieży ochronnej, to oprócz odszkodowania pracodawca może ponieść odpowiedzialność karna, nawet kary wieloletniego więzienia.
Nie dajcie się dymać rodacy, firmy płaca za znalezienie pracownikow agencjom dwa, a czasem i trzy razy więcej niż Wy dostajecie do kieszeni. Nie robią Wam żadnej łaski zatrudniając Was i agencje stać żeby wydac re 100 funtów na odzież ochronna.

Podstawa prawna: http://www.legislation.gov.uk/uksi/1992/2966/contents/made

#uk #unaswuk #hse
  • 13
@piwniczak

W praktyce wiesz jak to działa, komuś komu zależy na pracy nie będzie sprawiało różnicy wydać około 20£ na buty i i parę funtów na kamizelkę odblaskową, te pierwsze wolałbym mieć swoje niż po kimś co jest podobno regularną praktyką, a prawa takie firmy nie łamią, więc grzybom mówimy nie. Też nikt nie pójdzie do pracodawcy i nie zacznie mu wytykac przepisy BHP bo źle wypadnie, a na jego miejsce ma
@Trader888: czy jak pracodawca powie ze nie będzie za ciebie opłacać składek NI to też się zgodzisz bo na to miejsce czeka 10 Rumunów? Akurat większość agencji dostarcza PPE, a takie dopiski o konieczności posiadania PPE spotkać można głównie w polskojęzycznych ogłoszeniach wystawianych w internecie przez Polaków.
PS. Ewentualnie można iść do sklepu, kupić dobre buty (a nie takie za 20 funtów) i rachunek do pracodawcy poleconym
@piwniczak

Już nie wyolbrzymiaj na przykładzie składek bo nie o tym pisałeś i nie do tego się odniosłem.

Zwróciłem tylko uwagę, że czasem lepiej odpuścić taką pierdołe i wziąć pracę, a po jakimś czasie zapomni się o takim małym wydatku jeśli praca i zarobki są tego warte.
@Trader888: Dlaczego wyolbrzymiam? Zarowno oplacanie skladek/podatkow jak i dostarczenie PPE jest obowiazkiem pracodawcy - tyle ze PPE jest obowiazkiem wazniejszym, a jego niedopelnienie zagrozone wieksza kara.
@piwniczak: Moja agencja zapewniła mi tylko obuwie a specyfikacja mojej pracy jest taka, że odzież się brudzi i przeciera (zdarłem już jedną parę spodni i robię w ostatnich jakie mam do zniszczenia). W firmie mówią że odzież dostają tylko ci na kontrakcie. Będę musiał chyba pójść do agencji zrobić małą inbę.

Gdzie w razie odmowy mogę reagować/pisać? składać zażalenie? bo na pracy aż tak mi nie zależy żeby się nie postawić.