Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki mam do was pytanie.

Na obrazku jest narysowane jest to samo skrzyżowanie równorzędne. Pytanie odnosi się znaków poziomych.

Jeśli znaki poziome już są namalowane na skrzyżowaniu dróg równorzędnych, to czy powinny być namalowane jak po lewej, czy po prawej stronie?

#motoryzacja #prawojazdy #drogi #samochody #pytanie #pytaniedoeksperta
SmallStepsToBordo - Hej Mirki i Mirabelki mam do was pytanie.

Na obrazku jest nary...

źródło: comment_ukOGVs10F76OEm12Au6nJHrJJ8TvStOb.jpg

Pobierz

Poprawnie narysowane znaki poziome są po

  • lewej stronie 36.0% (18)
  • prawej stronie 64.0% (32)

Oddanych głosów: 50

  • 18
@SmallStepsToBordo: Jadąc od "dołu" masz pierwszeństwo przed boczną (prawa ręka) i bezkolizyjny z samochodem jadącym z naprzeciwka.
@RRybak: To zgodnie z przepisami dojeżdża do środka skrzyżowania i tam ustępuje. Nie ma powodu, żeby zatrzymywał się przed skrzyżowaniem... Poza sytuacją patową, kiedy są trzy samochody a dolny skręca w lewo. Wtedy i tak decyduje kultura kierowców, bo przepisy tego nie regulują.
Wtedy i tak decyduje kultura kierowców, bo przepisy tego nie regulują


@mikw: i to jest tutaj kluczowe. W praktyce jest to skrzyżowanie i nie wolno mu na nie wjechać jeśli je zablokuje i nie ma jak go opuścić. Linię warunkowego zatrzymania stosuje się na wlotach dróg równorzędnych. Brak oznakowania nie oznacza z automatu, że jesteś na drodze z pierwszeństwem, bo takiej w powyższej sytuacji nie ma. Jest tylko pierwszeństwo przejazdu wynikające
@SmallStepsToBordo: z praktycznego punktu widzenia to wszystko jedno, bo i tak jadący z dołu będzie miał pierwszeństwo.

a tak poza tym to wygląda to jakby dolna droga na prawym obrazku była jednokierunkowa, bo ta linia to jest linia warunkowego zatrzymania, a nie linia określająca pierwszeństwo
@osiemnascie: Przecież ja dorysowałem tylko linie przerwane oddzielające pasy :D
Bez znaków pionowych te wszystkie linie ustępowania pierwszeństwa itp można sobie wsadzić w dupę. Równie dobrze może tam nie być żadnych pasów bo bez znaków pionowych działa zasada prawej strony
@RRybak: Ale jadący od góry nie może wjechać, dopóki nie wjedzie jadący z lewej, który nie może wjechać dopóki nie wjedzie jadący od dołu. O takich skrzyżowaniach były osobne dyskusje.
A czy pojawi się policja i wszystkim wpakuje kilka stówek za blokowanie skrzyżowania to inna sprawa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mikw: ja to wiem, ja to rozumiem - muszą się dogadać kto pojedzie. Ale to nie oznacza, że z automatu wszyscy z dołu mogą jechać nagle w lewo jeden za drugim, żeby rozładować korek. Jeden wjeżdża, ale ci za nim muszą się gdzieś zatrzymać. To jest linia warunkowego zatrzymania. Jest oznaczeniem, informacją, ostrzeżeniem. Nie podciągajmy tego w drugą stronę, że każdy na tym ma się zatrzymywać i patrzeć. Mówimy o OZNACZENIU
@RRybak: Wiem, że mówimy o oznaczeniu. Moim zdaniem, nie występuje sytuacja w której- w świetle przepisów- pojazd jadący od dołu musiałby się zatrzymać PRZED WJAZDEM na skrzyżowanie w celu ustąpienia pierwszeństwa. Ergo: linia wskazująca miejsce zatrzymania jest tam zbędna.