Wpis z mikrobloga

@misja_ratunkowa: Prawda jest taka, że jakkolwiek dobry by nie był wykładowca, to takie filmiki i tak będą lepsze. Tutaj widzimy wszystko jak na dłoni, co się dzieje. Grafika pokazuje nam proces, który ubrany w same słowa jest okropnie trudny do wyobrażenia, a odziany w graficzne szaty staje się wręcz dziecinnie prosty. Matematyka potrzebuje rewolocji w sposobie przekazu, bo we mnie się gotuje jak widzę trudne prawa i formułki, które są tak
  • Odpowiedz
@misja_ratunkowa: ja tak miałem z macierzami - na jednej uczelni przyszedł facet i zaczał mówić prawie chińszczyzną a podane podręczniki nie były pomocne - były napisane hermetycznie. Na drugiej facet zrobił prawie to samo, z jednym wyjątkiem - poświęcił około 5 minut na wprowadzenie po co to robimy i co z tym zrobimy. I nagle "ale to łatwe i przydatne"
  • Odpowiedz
@uhu8: O panie, macierze... Ten sam kanał pomógł mi zrozumieć algebrę liniową. Wcześniej nikt nawet słowem nie wspomniał, że np. wyznacznik macierzy albo jej wartości własne można prosto wyjaśnić w sposób graficzny. A przecież chodzi o przestrzenie! Jak można uczyć o przestrzeniach i nie pokazać tego choćby na tablicy (a da się)!

Wcześniej wszystko to były dla mnie tylko cyferki. Bazy, przekształcenia... Ech, szkoda strzępić ryja.
  • Odpowiedz
@misja_ratunkowa
@bartek_j
ale ja was nie lubie :P
zamiast isc spac bo jutro na rano ogladam se filmiki o czyms co:
a)zawsze mnie irytowalo
b) wydawalo sie (bylo i jest) skomplikowane
c)nigdy mi sie nie przyda
ale ogladam bo wreszcie zaczynam cosniecos kumac (mimo ze mi to niepotrzebne:P)
  • Odpowiedz
@Smartek: Niektóre skomplikowane funkcje można z dużą dokładnością przybliżyć tzw. szeregiem Taylora - sumą dość prostych wyrażeń matematycznych.Bardzo ułatwia i przyspiesza to niektóre obliczenia.

Film obrazowo wyjasnia ideę szeregu Taylora, ale tłumaczy także jak znaleźć przybliżenie dowolnej funkcji.
  • Odpowiedz
Matematyka to nie sztuka żeby się nad nią brandzlować oglądając tego typu filmiki. Albo załapiesz albo nie. Jak nie łapiesz to daj sobie spokój. Mostu nie zaprojektujesz rysując jakieś wykresiki i szlaczki opierając się na intuicji i to mi sie podoba a tamto nie...
  • Odpowiedz