Wpis z mikrobloga

Dziś przez lornetkę obserwowałem kilka kluczy żurawi, które przed zimą odlatują do ciepłych krajów. To oznacza, że na niebieską sferę wkracza Pan zimy, jeden z najbardziej znanych gwiazdozbiorów na niebie - Orion. Już teraz przed świtem zalicza górowanie. Tak więc szykujcie lornetki, teleskopy, kamerki i aparaty bo skarby Oriona w postaci jego niezwykłych mgławic będą do dyspozycji gdy tylko pogoda się poprawi :)
Jeszcze we wrześniu udało mi się zobaczyć M42 w 16-calowym Newtonie na wiejskim, ciemnym niebie, ale tylko około 10-12 stopni nad horyzontem. Niemniej jednak widok był rewelacyjny. Szare najciemniejsze były ramiona (najdalsze od Trapezu), a do tego seledynowe i niebieskie kolory mgławicy w najjaśniejszych częściach, mnóstwo szczegółów jej struktur i to bez jakiegokolwiek filtru w okularze 24mm (75x). :)
#astronomia #orion #polskienocneniebo
mactrix - Dziś przez lornetkę obserwowałem kilka kluczy żurawi, które przed zimą odla...

źródło: comment_rkxunwerXZVTzPl20TdAbuI0IAc0jBmN.jpg

Pobierz
  • 8
@mactrix @Alsgn_ pff, leszcze, moja 20x80 zjada wasze zabawki ;) a poważnie to u mnie już 2 miesiące posuchy, nie było warunków od połowy sierpnia, nie licząc ładnej pogody podczas okolic pełni księżyca, ale to się nie liczy. Może coś w poniedziałek się uda bo zapowiada się obiecująco. Póki co teleskop leży i kwiczy.
@Ferengi: No, 20x80 to już czołg :D
@pawel-bu: przez moją syntę 8-cali to też jeden z najfajniejszych widoków, ogólnie jest to najładniejsza mgławica na polskim niebie, ze Strzelca tylko Laguna i Omega razem jeszcze jakoś mogą rekompensować jej brak w lecie :)
@mactrix: Cóż, waży to ponad 3 kilogramy i z ręki ni cholery nie da się obsługiwać. Na dobrym statywie wymiata, w dodatku mój model ma wbudowane filtry UHC wsuwane w tor optyczny małymi pokrętłami, co na wielu mgławicach daje świetne rezultaty.