Wpis z mikrobloga

Cześć, połowicznie się pochwalę, połowicznie poproszę o pomoc kogoś, kto się zna na SDR i GIS.
Część samochwalna: od jakiegoś czasu wreszcie udaje mi się łapać Meteora, zdjęcia wychodzą niezłe, np. na poniższym ładnie widać deltę Nilu, niby niewiele, ale jestem całkiem zadowolony.
Część pytająca: czy jest tu ktoś, kto umie w MeteorGIS? Chodzi mi o dodawanie nowych kształtów np. ze strony naturalearthdata, precyzując problem, nie wiem jak ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tzn. rozumiem, że w default.ini, w shapes options trzeba zwiększyć shapes number do wymaganego i pod [shape5], [shape6] itd. wpisać jakieś wartości. Drobnostka - nie wiem jakie.
Pytanie bonusowe: w czym i jak zmieniać wyświetlaną czcionkę oraz czy i jak można ograniczać ilość wyświetlanych nazw, np. tylko do kontynentu, albo kraju, etc. (np. w domyślnych ustawieniach wyświetla tylko nazwy stolic, mimo że pokazuje więcej miast). Niby w wymaganym do działania z meteorgisem programie egis znalazłem np. możliwość edytowania czcionki, ale ostatecznie nie zapisuje tego jako .shp tylko .png, albo .zip albo plik projektu. Jako, że średnio wiem co robię i w ogóle nie wiem jak działa gis, dopuszczam możliwość, że ostatnie zdanie zupełnie nie miało sensu, od złej stony się zabieram lub źle zadaję pytanie. Dyskretny urok niekompetencji, niemniej pytanie pozostaje.:)

#sdr #sdrsharp #satelity #gis
Pobierz kubakokos - Cześć, połowicznie się pochwalę, połowicznie poproszę o pomoc kogoś, kto ...
źródło: comment_WLP5KKD2n4vcch2zJygYg2DaO0j5KH0J.jpg
  • 13
@kubakokos: hej, wiem, że odgrzewam kotleta, ale jakiej anteny, wzmacniacza i odbiornika używasz? Nigdy nie miałem tak dobrego sygnału, żeby jeszcze zahaczyć o kawałek Afryki. Odbierasz z Polski?
@leoha: kurde, dzięki, chyba się rozpuknę z dumy po takim kometarzu:D
Używam zestawu z rtlsdrblog (.v3 + ten dipol na teleskopach), fotka niżej. Wzmacniacza (póki co) nie mam żadnego, chociaż planuję LNA od takiego Węgra z ebaya. Ostatnio doszedł filtr FM (też z rtlsdrblog), ale to zdjęcie łapałem chyba jeszcze bez. W ogóle zresztą widzę niewielką różnicę z tym filtrem i bez, ale widocznie mieszkam odpowiednio daleko od jakiegoś silnego nadajnika.
Pobierz kubakokos - @leoha: kurde, dzięki, chyba się rozpuknę z dumy po takim kometarzu:D 
U...
źródło: comment_dwntpvhBJue6BHwCQDWNQy7sd0qs2nB0.jpg
@kubakokos: no to powiem ci, że masz dużo szczęścia. Ja mam podobny zestaw w rtlsdr (v3 + wzmacniacz LNA4ALL + ten sam filtr FM z rtlsdr) i antenę QFH, a itak nie mam tak dobrego sygnału. Nie wiem, może to te ferryty tyle dają, ale u mnie bez wzmacniacza to prawie nic sie nie dało odebrać, na dipolu też próbowałem i było słabo.
@leoha: kurczaki, no to rzeczywiście dziwne, a gdzie odbierasz? jakieś duże miasto w centrum czy opłotki/zadupie? ograniczona przestrzeń czy otwarta? i też próbowałeś łapać przy tych przelotach z wysoką elewacją? albo może pogoda była nie taka? albo tory złe?;) albo może spróbuj na jakiejś górce czy coś takiego, jeśli masz w okolicy, może to coś zmienia.
ps. jak wrażenia z tego lna4all (już nie tylko satelity ale ogólnie, np. kf) rzeczywiście
@kubakokos: małe miasto, ale mocno "zaszumione", dobra pogoda, max. elewacja 88* (no po prostu idealnie prawie zenit) i dalej sygnał taki sobie, nie wiem, może uszkodzony rtlsd,r bo czasami noise floor dziwnie się zmienia. Z LNA4ALL jestem zadowolony, ale mam też kilka SPF5189 i działają porównywalnie za ułamek ceny lna4all ( ͡° ͜ʖ ͡°).
problemem moze być jeszcze aktywny przedłużacz USB, który sieje szumem, no nie wiem,
@leoha: odnośnie SPF5189 powiem tylko: https://www.youtube.com/watch?v=wV2mfoBRWJk zaraz zamawiam:D
ad. aktywne usb to z jakimś wyraźnym zaznaczeniem, że ono koniecznie wymaga ferrytów się nie spotkałem, ale być może to oczywistość. licząc od najmniejszej ilości roboty/hajsu najpierw sprawdź może odbiór kawałek za miastem, może np. przeszkadzają budynki ze zbrojonym betonem czy czymś w ten deseń?
z 2 strony ostatnio w domu podczas nasłuchu na 2m (miasto, blokowisko, parter, antena przyczepiona do okna, prosty,
@leoha: tylko wiatraczek, na baterię blisko dongla to chyba ew. tylko upconverter możnaby wcisnąć (bo lna ponoć powinno być przy antenie, o właśnie, sorry znów za cpt. obviousa, ale dla porządku muszę zapytać: lna masz gdzieś przy antenie, nie?).
lna masz gdzieś przy antenie, nie?).


@kubakokos: tak, u mnie podobna skrzyneczka jest na maszcie, więc mam tak: antena->kabel(krótki)->filtrfm->lna->kabel(dłuższy)->rtlsdr->aktywnykabelusb->laptop