Wpis z mikrobloga

#pokazczolg #modelarstwo #czolgi

Siema mircy, wczoraj sklejalem swoj pierwszy czolg. Jest to T-62A. Dzis do sklejenia jeszcze zbiorniki z paliwem i dowodca ( ͡° ͜ʖ ͡°) ktory bedzie salutowal jak na paradzie.

Dajcie protipy odnosnie malowania. Mam 3 farby, russian army green, gunmetal (chyba, metalowa taka) i black. I dwa pedzle. Chyba khaki tez mam ale nie jestem pewien xD zestaw kupilem juz z farbami poniewaz sie nie znam na tym choc chcialbym.

Po co sie uzywa lakieru do wlosow? Czym zabezpieczyc farbe i czy bez pistoletu skutecznie pomaluje calosc pedzlem?
Kartkowkazgrilla - #pokazczolg #modelarstwo #czolgi

Siema mircy, wczoraj sklejalem...

źródło: comment_p7xjFA2GZp8XOnbyq54P9GjzQBR7cVTu.jpg

Pobierz
  • 21
@kozaqwawa: a wytlumacz dla mnie jaka jest przewaga podkladu w spreju nad malowaniem bezposrednio na material.
I powiedz jeszcze gdzie kupie taki podklad. Tylko w sklepie typowo modelarskim?

Jakies generalne protipy o malowaniu? Bo widze ze twoje czolgi sa pomalowane bardzo ladnie.
a wytlumacz dla mnie jaka jest przewaga podkladu w spreju nad malowaniem bezposrednio na material.


@Kartkowka_z_grilla: jednolita faktura i przyczepność powierzchni, kupisz w modelarskich i budowlanych (tylko z nie dedykowanym spreyem trzeba uważać i z większej odleglosci psikać bo "gwizdki" na puszce podają więcej farby).

Protip w malowaniu:

@Kartkowka_z_grilla: Zgaduje, że firmy Pectry, bo zawsze dają je do zestawów z powodu niskiej ceny. W przyszłości polecam Ci Revell lub Humbrol, bo idealnie trzymają się pędzla i efekt zawsze będzie zadowalał początkującego. Farby akrylowe (Tamiya etc.) to ogółem najlepszy wybór, ale do nich powinno stosować się już aerograf, bo przy malowaniu jasnych kolorów pędzlem np. pancerza będą zostawać ciemne smugi po ruchach włosia.
Tutaj mój stary 62 malowany podobnymi farbkami.
CleMenS - @Kartkowkazgrilla: Zgaduje, że firmy Pectry, bo zawsze dają je do zestawów ...

źródło: comment_H1uUr74jDu1etiGzZCJuCKguNg4KBEzS.jpg

Pobierz
@Kartkowka_z_grilla: Efekt "starzenia" czy też "zużycia" można osiągnąć metodą drybrushingu, czyli na całkiem suchy pędzel nakładasz małą ilość farby, wycierasz tę farbę z pędzla i szybkimi pociągnięciami/uderzeniami pędzla malujesz. Farba zostaje wtedy na elementach wypukłych i krawędziach, zaś na płaskich elementach będą tylko takie jakby kreski.
@Kartkowka_z_grilla: Najpopularniejszy to chyba Tamiya szary, ale ja osobiście raczej proponowałbym Ci odłożyć zakup tego na okres gdy faktycznie się wkręcisz, bo 30-40 zł za puche podkładu to dużo według mnie (słyszałem o tanich zamiennikach związanych z spreyami do samochodów i podobnym efekcie). Ja używam aktualnie do modeli ciemnej farbki od Tamiyi XF-1 jako podkład (bardziej mi się opłaca, bo mam aero i kilka kropel starczy mi na cały model). Jeśli
CleMenS - @Kartkowkazgrilla: Najpopularniejszy to chyba Tamiya szary, ale ja osobiści...

źródło: comment_1YNr4F6NWW05hcfztkGREDryc4xMpvjU.jpg

Pobierz
@Kartkowka_z_grilla: Kurła jak teraz o myślę o modelarstwie to temat woda. Można mówić i mówić...
Póki co masz farby emaliowe i pędzle więc pomysły typu specjalne preparaty do robienia zacieków, rdzy to zły pomysł i nie polecam, bo one też są emaliami i wyjdzie Ci papa jak będziesz się tym bawić.
Jakbyś chciał jakoś postarzyć model to polecam na aktualny stan użyć metody z gąbeczką, możesz kupić też jakiś pigment typu
@CleMenS: prosilbym o doprecyzowanie co jest czym. XF-1 to farba ktorej uzywasz jako podklad? Nakladasz to pedzlem?
Gdzie sie zaopatrujesz?

Chodzi mi zarowno o farby jak i modele. Z internetu czy stacjonarnie? U mnie w miescie jest jeden sklep modelarski na zadupiu ktory zamyka sie kiedy ja koncze prace. Chcialbym kupic sobie aerograf, ale nie mam pojecia gdzie kupuje sie takie rzeczy, zwlaszcza w formacie odpowiednim dla modeli.
@Kartkowka_z_grilla: Ja sobie wczoraj dupłem na razie kamuflaż do Panterki i muszę powiedzieć, że fajnie sobie jebnąć parę takich losowych szlaczków po dłubaniu prawię jednolitych marynarzy z Warhammera.
Powiedziałbym, że kupowanie farb w internecie lepsze bo największy wybór i szansa, że cenowo też taniej wyjdzie w większym rozrachunku, osobiście polecam sklep mojehobby ze względu na interfejs gdzie bez problemu możesz rezerwować, dokładać, odkładać itp. samemu bez potrzeby kontaktowania sklepu a i
Vladimis - @Kartkowkazgrilla: Ja sobie wczoraj dupłem na razie kamuflaż do Panterki i...

źródło: comment_G5onL6qjDD1PzhCaHtwDCTdAHQfRAqXi.jpg

Pobierz