Wpis z mikrobloga

Planuję zakup roweru po naprawdę długiej przerwie, dlatego chciałbym się Was poradzić w kilku kwestiach.

- Typ roweru
Zastanawiam się głównie pomiędzy mtb, a crossem. W prawdzie głównie planuję jeździć po ścieżkach rowerowych, ale nie wszędzie się da. Poza tym po ścieżkach leśnych, ale bez kompletnego off-roadu. Odpadają także dalsze wypady na trasie. Najlepiej jakby mógł się wypowiedzieć ktoś z #kielce kto zna stan ścieżek zarówno w mieście jak i poza nim i wie co najlepiej się sprawdzi.

- Zakup
Sklep stacjonarny, czy internetowy? Jeżeli stacjonarny, to gdzie w Kielcach faktycznie doradzą laikowi, a nie wykorzystają mojego braku znajomości tematu? Jeżeli internetowy, to w którym najlepiej?

- Rower
Jaki konkretny model jesteście w stanie polecić? Jestem zdecydowany na nowy rower w cenie ok. 2000 zł. Przejrzałem ofertę producentów i jestem w stanie znaleźć coś ciekawego, ale wybór jest naprawdę spory, więc chętnie zapoznam się z radą kogoś bardziej doświadczonego.

Uprzedzając pytania:
- Tak, zapoznałem się z faq tagu, ale chciałbym poznać Wasze opinie.
- Tak, wiem, że Lazaro jest polecany, ale może w tej cenie warto pomyśleć o czymś innym.

#rower
  • 26
@Snakeyes: do 2k pln każda marka proponuje tą samą jakość jeśli chodzi o nowy sprzęt. Ni wiem czy uda Ci się coś lepszego niż Lazaro odszukać.

Przejdź się do metrobikes.pl, siedzibę mają w budynku Dal Hotel - jedyny sklep z normalnymi cenami w Kielcach
@Snakeyes:
Typ - jesli nie umiesz szybko uzasadnic dlaczego potrzebujesz MTB to bierz crossa albo trekinga. Wygodniejsza pozycja, wezsze opony wiec mniejsze opory toczenia, jak nie jezdzisz w ciezkim terenie bedziesz zadowolony.

Zakup - niezaleznie gdzie kupujesz, przed zakupem obowiazkowo musisz przymierzyc sie do roweru w stacjonarnym sklepie. Niektore po prostu nie leza, inne sa od razu wygodne. I koniecznie dobierz dobry rozmiar ramy.

Jaki konkretnie - to juz popytaj w
@Snakeyes co do typu roweru to na prawdę polecam crossa na 28 calowych cienkich oponach. Przesiadlem się na coś takiego po typowym mtb i komfort nieporównywalnie większy - szybko rozpędza się na równej drodze a do takiego jeżdżenia o jakim mówisz będzie bezproblemowo dawał radę (leśne ścieżki i nierówności).
@srul2016: Piszesz tak ogólnie, czy uwzględniasz warunki panujące w Kielcach? Szczerze, to nie wiem, czy to jakaś duża różnica ;P.

@Baczy: Po Twoich wpisach widzę, że chyba jesteś z Kielc. Mógłbyś się też odnieść do tego jaki typ roweru według Ciebie najlepiej się sprawdzi?
@Snakeyes: do mieszanej jazdy szukał bym przełajowego. Pojeździsz i po lekkim terenie i po szosie / szuterku pośmigasz aż miło. U nas tych terenów nie brakuje. Popatrz za używanym sprzętem, w tych pieniądzach coś używanego powinno coś już być co nie okaże się gruzem na dwóch kołach.

Tylko teraz najważniejsze pytanie - czy rower przełajowy Tobie podchodzi. Dokładnie to geometria. Uogólniając zbliżony jest do szosowego.
@Snakeyes to Kielce mają jakiś swój odrębny mikroklimat i warunki xD? Chodzi mi o typ roweru - na całym świecie są produkowane podobne. Polecam crossa bo uważam, że mtb jest zbędny do rekreacyjnej jazdy o jakiej mówisz - cięższy, ma grubsze opony i mniejsze koła (więcej wysilku) i mniej wygodną pozycję (na crossie jesteś bardziej wyprostowany). Z większości jego zalet nie skorzystasz (zwrotnosc) a i tak znajdziesz je w crossie.
@Snakeyes: A sluchaj, te 2k to chcesz cos ze swiatlami i bagaznikiem czy moze byc golas? I koniecznie 2k czy moze byc np 2.5k?
Pytam, bo na przyklad Trek ma fajna serie DS ale to sa golasy, za 2k dorwiesz DS 1 tylko on ma mechaniczne tarczowki i duzo bardziej przyszlosciowo isc w DS 2 z hydraulicznymi (osprzet tez troche lepszy). Poszukaj, przymierz sie, zobaczysz.
Jak zamierzasz jezdzic wiecej niz tylko
@Baczy: Ok, to chciałbym jeszcze od Ciebie tylko info: czyli uważasz, że mtb się nada lepiej od crossa i brać 29, a nie 27,5?

@DryfWiatrowZachodnich: Bo mogę dać trochę więcej, ale za coś lepszego. Tańszy unibike oferuje deore i alivio, a trek najwyżej acerę, więc albo ta kasa jest ukryta w czymś innym, albo każą sobie płacić za markę.
@Snakeyes: każą płacić za markę :( Lazaro i Unibike są super, zerknij też na ofertę Decathlonu, szczególnie na Rockridera 560. Napęd 2x10 robi robotę :) Tylko no już to jest ponad twój zakładany budżet, więc musisz sam sobie przemyśleć. Widelec RockShox, napęd SRAM X5, według mnie warto.
@Snakeyes: jeśli będziesz jeździł dużo po lekkim terenie mieszając to z drogami asfaltowymi to lepiej cross. MTB to bardziej na lasty, jakieś wycieczki typowo terenowe.

Mówię to z własnego doświadczenia. Mam szosę - Tribana 520 oraz MTB Giant Revel 0 z 2013 roku po kompletnej zmianie napędu i teraz iwem że MTB bym nie kupił już. Po prostu nie wykorzystuję tego roweru bo nie spodobała mi się jazda po terenie a
@Snakeyes: Rada na koniec - natychmiast przestan ogladac rowery w necie, idz do sklepu z duzym wyborem [moze byc slaba obsluga, nie musisz tam kupowac], poprzymierzaj sie z dupa na siodelku do roznych rowerow i wtedy mysl dalej, bo bardzo mozliwe ze okaze sie przykladowo iz pozycja trekingowa to dla Ciebie cos idealnego a na goralu nie mozesz wysiedziec w porownaniu z nia, albo ze to crossy sa idealami. Wtedy jak
@Snakeyes
Po pierwsze, nie słuchaj opinii, że TREK czy tam coś innego to super firma, bierz ich rower. Nie. W tych pieniądzach napis na ramie kosztuje duży procent roweru. Droższe rowery warto kupować markowe, ale w tańszych patrzysz na osprzęt.

Po drugie, jeżeli nie jedziesz w cięższy teren to faktycznie cross będzie dobry. Ale możesz też pomyśleć o zakupie MTB na kółkach 29 cali i zamienić opony na uniwersalne MTB lub wręcz
@Snakeyes Kolega @DryfWiatrowZachodnich dobrze prawi. Idź do sklepu stacjonarnego. Pooglądaj. Przejedź się. Przymierz. Ja też byłem mocno zamotany. Na przykład już prawie byłem zdecydowany na crossa z Lazaro ale okazało się, że podobno jestem niewymiarowy a stacjonarnie problem to kupić i przymierzyć:) Skończyło się na nieco droższym rowerze ale przynajmniej jeżdżę z radością. Kupiony w stacjonarnym sklepie Saveno Everest 4.0 za 2,5k
@Snakeyes: Dużo tu padło, widzę wszędzie to MTB i MTB

Planuję zakup roweru po naprawdę długiej przerwie, dlatego chciałbym się Was poradzić w kilku kwestiach.


- Typ roweru

Zastanawiam się głównie pomiędzy mtb, a crossem. W prawdzie głównie planuję jeździć po ścieżkach rowerowych, ale nie wszędzie się da. Poza tym po ścieżkach leśnych, ale bez kompletnego off-roadu.


No panie, to skreśl MTB od razu, kup jakiegoś crossa. Crossem po lesie też