Wpis z mikrobloga

Coś płodna ostatnio tu jestem, ale dobra jedziemy z tym #wezsielecz


Oglądam sobie właśnie filmiki Pauliny Mikuły z mówiąc inaczej i natknęłam się na bardzo fajny odcinek
Porusza ona w nim dość istotną kwestię, czego nie mówić komuś, kto chodzi na terapię. Jaki ten filmik jest prawdziwy! Sama spotkałam się z większością zawartych tam komentarzy i nie jest przyjemnie wysłuchiwanie takich rzeczy. Dodałabym jeszcze do tego: "Chodzisz do terapeuty? Czyli masz przyjaciela za pieniądze?" albo "on Ci pomaga tylko dlatego, że mu płacisz". Raz nawet ktoś na wykopie napisał mi "różowe jesteście łatwiejsze do manipulowania dlatego terapia na Ciebie działa" oraz "widać, że jesteś słabo wykształcona więc dlatego wydaje Ci się, że to działa" ()(°°

W większości są to słowa osób które nigdy nawet terapeuty na oczy nie widziały, a o leczeniu psychiatrycznym i psychologicznym nie mają zielonego pojęcia. Myślę, że chodzi tu o zasadę - nie znam się ale się wypowiem.

Kochani moi, terapia nie jest czymś tak błahym i prostym jak wam się wydaje. To nie jest tak, że idzie się i rozmawia tam o dupie Maryni, zresztą można to wywnioskować z moich poprzednich wpisów. Terapia polega na zrozumieniu samego siebie, swoich zachowań i schematów działania. Dlaczego działamy tak a nie inaczej, jakie to ma podłoże i co najważniejsze co możemy z tym zrobić.

Czym różni się rozmowa z przyjacielem od rozmowy z terapeuta?
Jak idziesz do przyjaciela i mówisz, że Ci źle od Cie pociesza, spędza z Tobą czas czy robi cokolwiek innego żeby poprawić Ci nastrój. Kiedy idziesz do terapeuty i mówisz, że Ci źle on Cie raczej nie pocieszy, bo to nic nie da. Ok będziesz mieć lepszy humor, ale co z tego skoro ten problem cały czas w Tobie siedzi. Przyjaciel nie przeanalizuje z Tobą dlaczego np. nie potrafisz zauważyć swoich sukcesów a widzisz same porażki, a terapeuta pomoże Ci zajrzeć wgłąb siebie, obejrzeć to co dzieje się w środku i zrozumieć - Aha, to dlatego siebie nie doceniam bo np. moja mama nie umie docenić tego co robię i takiego schematu myślowego się nauczyłam.

Zahaczając o rodziców, raz ktoś napisał mi tez komentarz, mniej więcej "dla mnie to gadanie o tym, że tak nauczyli nas rodzice to #!$%@?" Ja w tym momencie rozkładam ręce i nie wiem co mam mówić. ( )
To rodzice uczą nas jak żyć, jak radzić sobie z emocjami i jak mamy funkcjonować w społeczeństwie więc to logiczne, że jeśli uczymy się na wadliwym przykładzie (bądź po prostu nie dostosowanym do tego jacy jesteśmy) to sami nie zauważymy, że da się inaczej, bo nikt nas tego nie nauczył. Na terapii właśnie uczy się na nowo, czasem bardzo prozaicznych rzeczy jak w moim przypadku, że każdy czasem popełnia błąd i nie trzeba się za to winić i karać.

Okej, miałam trochę inny zamysł na ten wpis ale w miarę pisania wyszło inaczej. ¯\
(ツ)_/¯

Chyba najważniejsze dwie konkluzje są takie
1) Nie krytykuj czyjejś terapii
2) Nie mów o czymś o czym nie masz nawet najmniejszego pojęcia.

A dla tych którzy na terapie chodzą, nie wstydźcie się tego, bo nie ma czego! :)

#przemyslenia #psychologia #psychiatria #terapia

Chętni do wołania na kolejny plusują pierwszy komentarz :) Z fartem mordeczki xD
  • 55
Wołam przez MirkoListy plusujących ten komentarz (44)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @Szpurka @CralencSeedorf @slako @daedalus1337 @Bukuria @amidala @LukaszN @jcm800 @przegryfik @Axoi @MrPickles @MissPinguin @kopytko_ @d1l3r @EverKalisz @Dziadek93 @winomusujace @Adsumus @B0hma @mirexpol @apeyeye @Jerry664 @viljuska @Mortimer3 @Magromo @szad7 @thekrzysiek108 @aLbert_mrw @ha_nys @Szyszka922 @Paayor @Bipolar- @WhereIsMyMind99 @ranunculus @
Nie mów o czymś o czym nie masz nawet najmniejszego pojęcia.


@BzdziagwaLujka Jakby ludzie zastosowali się do tej porady, to liczba komentarzy na wykopie zmalałaby o kilkadziesiąt procent ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I w sumie to by pewnie wyszło na plus, bo bym nie musiał czytać #!$%@? Januszy, którzy pozjadali wszystkie rozumy i myślących, że ich racja jest jedyną prawdziwą.
Pozdrawiam i powodzenia w terapii
@BzdziagwaLujka

"on Ci pomaga tylko dlatego, że mu płacisz"


No co to za ku*wienie logiki no ( ͡° ʖ̯ ͡°) Lekarz też pomaga dlatego że się mu płaci. I hydraulik też. I mechanik albo informatyk. Przecież właśnie po to idzie się do specjalisty, a nie do znajomego który gdzieś tam kiedyś był i coś tam kiedyś widział, żeby mieć coś zrobione dobrze. A jeśli chodzi o grzebanie we
@BzdziagwaLujka:

Dziękuję za kolejny świetny i merytoryczny wpis :) Bardzo fajnie, że poruszyłaś w nim temat idiotyczych stereotypów, które są rozpowiadane przez wielu ludzi, którzy ani na psychoterapii nigdy nie byli, ani też nie mają na jej temat żadnej merytorycznej wiedzy. Większość ludzi ma całkowicie błędne wyobrażenia na temat psychoterapii. Wyobrażają sobie kozetkę na której leżymy i przypominamy sobie bolesne przeżycia z naszej przeszłości i czekamy na rady jakie da