Wpis z mikrobloga

Potrzebuje rady ogarniętych ludzi. Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" #!$%@?ć.

Otóż Banggood wysłał do mnie paczkę z mnóstwem przedmiotów "pewną" firmą kurierską. Nie znam zasad u nich ale moja paczka została skierowana do odprawy celnej.* VAT? Trudno - życie. Od lutego pierwsza przesyłka.

Agentka celna firmy kurierskiej przesłała mi informację o potrzebnych dokumentach i wzory pełnomocnictwa. Wypełniałem opisy przedmiotów w środku. Musiałem pisać z czego są zrobione, do czego będą służyć, itp. Zajęło mi to 5h. W końcu wysłałem i dostałem informację, że muszę jeszcze przesłać deklarcję CE do każdego produktu. Pierwszy raz się z tym spotkałem. Jeszcze kupowałem w dniu jak rząd mówił, że biorą się za paczki z Chin i śmiałem się...

Zaczeła się dla mnie gonitwa z czasem bo kurier pobiera kasę za każdy dzień przetrzymywania paczki (!). Połowa firm zdziwiona wysłała mi ten dokument. Natomiast Banggood dla swoich marek i przedmiotów nie. Tak samo Convoy.

Banggood jest idiotą bo dostał 24h od agentki, a wyslał wiadomość "dziękujemy, że mogliśmy pomóc". Ukrecili sobie bata na siebie bo przez ta paczka wraca do nich z opłatami. Transkrypcja z live czatów, emaile są zabezpieczone to dodatkowo PayPal zrobi mi refund.

I teraz najważniejsze. W środku były m.in. latarki Astroluxy, Convoye, Xtary. Xtar wysłal bez problemu. #!$%@? zadzwonilem do producenta Convoya bo się znamy. Powiedział, że on takich deklaracji nigdy nie miał i nie ma. Reszta poufna.

Czyli:
Xtar - posiada deklaracje CE
Wuben - posiada deklaracje CE
Astrolux - na 99% nie. Jutro jeszcze Banggood chce odpowiedzieć, ale juz za późno.
Convoy - nie posiada deklaracji CE.

Nie wiem czy nie odkrywam Ameryki, ale wszystkie kupione i wysłane latarki Convoya do Polski są nielegalne.

Mając w paczce choć jedną rzecz bez deklaracji CE, paczka nie jest wpuszczana.

Kupując Convoya z innymi rzeczami jest się zmuszonym do kontaktu z producentami wszystkich udządzeń elektrycznych, ale i tak na darmo bo Convoy zablokuje wszystko. Dla 15-letnich teoretyków - latarka bez baterii też jest czymś takim. To nie figurka ozdobna.

Dostałem też propozycję, że mogę paczkę przenieść do agencji celnej, która odprawi mi przesyłkę bez tego dokumentu.
Czy my serio żyjemy w kraju gdzie takie coś jest możliwe?!

I pytania:
1. Czy ktoś też tak miał, że potrzebny był certyfikat CE?
2. Co grozi osobom które sprowadziły np. takie latareczki, zapłaciły VAT, a więc i w dokumentach jest, że podpisały, że produkt jest zgodny z prawem? I przesyłkę otrzymały.
3. Czy tak powinno być, czy mnie #!$%@?ła firma kurierska?
4. Jak może być tak, że istnieją agecje celne, które inaczej interpretują przepisy?

Ostatnio była dyskusja w której wyśmiano trzymanie 5 lat dokumentów celnym dla osób prywatnych.

Moja paczka niech sobie wraca, nawet mi to na rękę obecnie. Dziękuję za przeczytanie i ewentualną odpowiedź. Głównie mi chodzi o odpowiedź czy agentka celna miała rację czy zły dzień?

#gearbest #banggood #aliexpress #vat #odprawacelna #convoy #latarki
  • 25
@Astrolux wejdź na newegg, kategoria słuchawki, niemal wszystkie mogą powodować raka, ale CE pewnie mają :)
4. Każdy może inaczej interpretować prawo, w dwóch takich samych sprawach sądowych mogą zapaść odmienne wyroki.
@pozmu: to nie o to tu chodzi. Do odprawy celnej jeszcze nie doszło. Agencja celna kuriera stosuje sie do przepisów prawa i wymaga dokumentów, które potwierdzają wszystkie obowiązkowe warunki importu.

Ja to rozumiem tak, że istnieją agencje celne, które nie wymagają tego dokumentu choć jest obowiązkowy (prawdopodobnie zakładają, że kupujący czyli importer nie podjąłby się sprowadzenia takiego towaru do PL i pomijają prośbę o ten dokument).

Oraz informuję, że 'ulubione latarki',
4. Jak może być tak, że istnieją agecje celne, które inaczej interpretują przepisy?


@Astrolux:

ale dlaczego inaczej interpretuje przepisy? Prawo pozwala na sciagniecie towarow bez znaku CE :P

@sylwek2k: Na taką sugestię dostałem odpowiedź, że celnicy nie są głupi i wiedzą co do czego służy i obecnie szybko wybijają cfaniaczkom takie pomysły z głowy.

Aha. To wątek dla uczciwych ludzi.

> Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx, tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" #!$%@?ć.
@baldi: deklarancję chcieli. A i tak bym nie dał podrobionych dokumentów albo czegokolwiek z BG po rozmowie z producentem Convoya, który przyznał, że nie posiada jej i wysyła głównie china post bo najladniej mu 'wchodzą'.
Na taką sugestię dostałem odpowiedź, że celnicy nie są głupi i wiedzą co do czego służy i obecnie szybko wybijają cfaniaczkom takie pomysły z głowy.


@Astrolux:

no i widzisz... w ogole nie skumales...

Aha. To wątek dla uczciwych ludzi.

> Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx, tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" #!$%@?ć.


@Astrolux:

no pacz... a wystarczylo napisac, ze sciagasz towar do przeprowadzenia certyfikacji
@sylwek2k: ale ja nie ściągam do certyfikacji tylko chciałem oświetlenie do roweru. Co ty #!$%@? w ogóle piszesz do mnie. Idź na jakieś złodziejskie forum sobie #!$%@? te mądrości.
A deklaracja zgodności to nie tylko znak CE.
@Astrolux: wielokrotnie ostrzegałem przed dostawą TNT. W agencji celnej pracują sk****syny. Przez DHL albo Fedex poszłoby bez problemu, bo zadaniem agencji celnej jest przedstawienie dostarczonych przez ciebie dokumentów do odprawy a nie doszukiwanie się dziury w całym.
@Djelon: a do tego paczka 2 tygodnie leżala w magazynie bezczynnie bo nowy pracownik wyslał emaila do portiera magazynu zamiast do agentki celnej.

Do tego mam ustawiony status ze wszystko zostało opłacone i paczka rusza dalej. Przez profesjonalizm pracownika TNT. Połowe czasu traciłem na tłumaczenie Chińczykom czemu tak jest.

Mam mieszane uczucia. Jeśli producenci nie mają tej deklaracji to uczciwie to nie może trafić do PL.
Ale żeby #!$%@? klient musiał
@Astrolux: Moge tylko sie wypowidziec na podstawie moich krotkiego doswiadczenia z praktyk w agencji celnej, a wiec odnosnie Twoich pytan:

1. Czy ktoś też tak miał, że potrzebny był certyfikat CE?

Pewnie nie to chciales uslyszec, ale jak Twoja przesylka trafi na kontrole to po prostu masz pecha i tyle. Oficjalnie jest to wymagane przy kazdej przesylce ale nie moga tego sprawdzic w kazdej bo by utoneli w paczkach i papierach.
@vlodek2532: osobą prywatną, latareczka za 55zł.

@kleiner_trottel: dziękuje, o to mi chodziło. Szczegolnie @2 i @4.
A jeszcze takie pytanie: czy taka prywatna agencja celna firmy kurierskiej może nie oddać przesyłki do odprawy? Dlaczego nie da paczki z dokumentami, które wypełniłem i nie czeka na decyzję właściwego organu?

@Wychwalany: kolego, dokumenty zebrane i dopiero w trakcie okazalo się, że tak popularna firma, jak np. Convoy nie posiada deklaracji.