Wpis z mikrobloga

Mirki, czy jest tutaj jakiś spec od zabezpieczeń telefonów?
Mój niebieski właśnie mi powiedział, że w radio podawali cenę jakiegoś telefonu - 7000 zł i według niego znowu zaczną się wzmożone kradzieże, bo każdy złodziej połasi się na taki zarobek. Ja uważam, że przy obecnych zabezpieczeniach typu EMEI, lokalizatory itp., nie ma szans na odsprzedaż kradzionego telefonu (do normalnego użytku, a nie na części).
No i powstała nam afera z dupy, ale dręczy mnie ten temat (a nuż to ja mam rację? :D). Czy może ktoś powiedzieć jak jest w rzeczywistości?

Wielkie dzięki!

#problemzdupy #telefony #technologia #gsm #pytanie #pytaniedoeksperta
#logikarozowychpaskow kontra #logikaniebieskichpaskow
  • 23
@archi3: O, no to zmieniło troszkę postać rzeczy :) Moja racja nie jest do końca taka słuszna, bo jeśli właściciel zawali sprawę to telefon nie nadaje się tylko na złom :) Dziękuję za odpowiedź :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Valentina: Apple nie są takie bezpieczene jak się wydake. To co opisałem można zrobić zdalnie bez dostępu do telefonu znając tylko numer imei. Inną ciekawą opcją jest zblacklistowanie tel również tylko po numerze imei, dostęp do informacji typu kiedy został zakupiony gdzie w jakiej sieci...
@archi3: Rozumiem. Wydawało mi się, że obecna technologia jest tak zaawansowana, że nie ma szans na zdjęcie blokad przez nieautoryzowany serwis czy jakiegoś sebiksa. Od paru lat nie słyszałam o przypadku kradzieży telefonu (rodzina, znajomi, praca) więc byłam przekonana, że wynika to z trudności i ryzyka dla złodzieji i po prostu biznes przestał im się opłacać :) Dziękuję raz jeszcze!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Valentina: niestety nawet jak nie ma szans na złamanie blokad zawsze pozostają czesci. Przy obecnych cenach nawet płyta główna nie nadaje się do niczego wyświetlacze i inne to często połowa wartości telefonu. Apple są tu fajnym wyjątkiem ponieważ części oprócz płyty głównej nie są aż tak drogie w porównaniu do ceny telefonu oryginalny to i tak koszt kilkuset złotych.
@wisnia6666: no to pokaż mi ten punkt serwisowy który zmieni za kilka stów imei w moim S8 :D Masz blade pojęcie o tym i jeszcze się wypowiadasz. To nie są czasy Nokii 3310. W praktyce zmiana IMEI w nowych telefonach wiążę się z wymianą płyty głównej.
@archi3: W sumie kradzież na części byłabym w stanie zrozumieć, ale nasza "sprzeczka" dotyczyła kradzieży, zdjęcia blokad i dalszego użytkowania (bez wymiany części czy coś w tym stylu). W moim mniemaniu przy dzisiejszej technologii to jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. Wielokrotnie czytałam artykuły gdzie sprawca został znaleziony, bo telefon wysyłał jakiś sygnał czy nawet robił zdjęcia i przesyłał je właścicielowi :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@3mielu: nie kloc się kiedy nie wiesz. Zmiana imei w S8 jak najbardziej możliwa bez wymiany płyty itp inna sprawa że nie robię tego bo tj przestępstwo.
@Valentina: jest to możliwe w sensie jak mówisz ale tylko w androidach i nikt tego nie robi bo to łamanie prawa.
@Valentina: Samsungi i Apple maja najlepsze zabezpieczenia, przynajmniej z tego co wiem, a tak po za tym to każdy tel. z androidem da się złamać, tylko pytanie czy jak ktoś to potrafi, to opłaca mu się kraść telefony które opchnie za 500-1500zł. Jakiemuś studenciakowi pewnie tak. Jest jeszcze kwestia sebixów którzy od razu mogą opchnąć gdzieś dalej.