Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo
Przeprowadziłem się i nie mam wanny. Jaką chłodnicę polecacie?
Czy jest duża różnica w szybkości chłodzenia i prostocie obsługi między takimi najtańszymi za ok 150zł a gęstszymi za ok. 300 lub płytowymi za 500 i czy te droższe rzeczywiście mają tyle plusów, które usprawiedliwiają cenę?
Na coś szczególnego trzeba zwrócić uwagę?
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@xnor: zależy też od temperatury wody do chłodzenia której używasz. Generalnie na chłodnicy będzie szybciej. Możesz kupić chłodnicę z rurki karbowanej. Ktoś na piwoorg sprzedaje za niecałe 200 zl. Z wymiennikiem ciepła to jest więcej zabawy, bo warto zainstalować pompkę ale chłodzi szybciej.

Ja tych ze sklepów piwowarskich nie polecam. Mam taką i chcę zmienić na coś lepszego.
  • Odpowiedz
@xnor: moim zdaniem najtańsza jest najprostsza w obsłudze tylko mniej wydajna. Korzystałem z zanurzeniowej, płytowej i przeciwbieżnej i jeżeli chodzi o czas to dwie ostatnie nie mają sobie równych jedno przepompowanie brzeczki ok 10min i piwo schłodzone tylko potrzebna jest zdecydowanie pompa do nich bo grawitacyjnie idzie jak krew z nosa. Polecił bym ci zanurzeniową jak nie chcesz bawić się w dodatkowe koszty pompy itd.
  • Odpowiedz
@xnor: kilka metrów karbowanej rury nawijasz na wiaderko czy co tam chcesz, z jednej strony odpływ wężem igieliowym, dojście zależnie jakie masz możliwości, u mnie najlepiej wyszedl wąż od pralki :D
  • Odpowiedz
@flamezz: taką właśnie planowałem, ale chciałem się upewnić czy nie ma lepszych wynalazków

@seriozajete: poczytałem sobie o tej przeciwbieżnej i znalazłem projekcik z powoorga. Jakby użyć trochę dłuższą rurkę to wydaje mi się niezłym rozwiązaniem, tylko oczywiście jak pisałeś z pompką. Zbadam temat.

@Nivele: też o takim rozwiązaniu myślalem, ale trochę mi nie pasuje plastik do wrzątku.
  • Odpowiedz