Wpis z mikrobloga

Jaką lustrzankę analogową polecacie, tak z doświadczenia? Dotychczas siedziałem głównie w cyfrowych aparatach, ale coraz częściej miałem okazję pobawić się analogiem (średni format) i tak sobie myślę, że zakupiłbym coś swojego... raczej 24x36mm. No ale co dalej? Na allegro pod kategorią lustrzanki analogowe kryje się 1000 aparatów, każdy inny, ceny od 7zł do 4000 za średni format :) Ale na czym się skupić na początek? Co z pomiarem światła, ekspozycji? Potwierdzenie ostrości? Chciałbym coś, co przynajmniej przez adapter dobrze współpracuje z obiektywami m42. Na co się ogólnie paczy podczas kupowania analoga?

#fotografia #fotografiaanalogowa #m42
  • 19
  • Odpowiedz
@Ww526: nie znam się ale przypomniałeś mi jak kiedyś zapalony kolega fotograf cieszył się jak dziecko kiedy w końcu kupił body Mamiya oraz jakieś 2 obiektywy do tego. Zdjęcia rewelacyjne z tego robił
  • Odpowiedz
Zenit dobrze mierzący światło? Tak istnieje? Akurat zenita mam... I właśnie jest nieszczelny, słabo trzyma czasy i właśnie nie mierzy światła wcale :P

Co wybrać z analogowych puszek tak aby właśnie dobrze mierzył światło i ewentualnie potwierdzał ostrość? Reszta może być pełny manual, presekcje czasu czy przysłony mnie nie interesują.
  • Odpowiedz
@Iskaryota: > fotografii analogowej ważny jest tak naprawdę film, puszka ma być szczelna, trzymać czasy i dobrze mierzyć światło, a to potrafi nawet zenit

To dlaczego ludzie wydają tysiące na Hasselblady czy Leici skoro ten sam film mogą wsadzić do Zenita?

Film jest ważny, żeby go mieć i wiedzieć co z nim zrobić przed i po wywołaniu. Klisze obecnie dostępne na rynku niewiele różnią sie od siebie, więc wybór filmu ma
  • Odpowiedz
@gtk90: Kurde, nie wiem czy nie za dużo w nich elektroniki, ale rzeczywiście - możliwości imponujące. Pod bagnet z tych nikonów m42 podchodzi przez redukcje z soczewką? Czy adapter bez soczewki?
  • Odpowiedz
@Dolan: Manual, jedyna niezbędna rzecz to precyzyjny, trafny, działający pomiar światłą. Miły dodatek to może być potwierdzenie ostrości. Jak przeglądam allegro to w oczy rzucają się naprawdę dobre aparaty, ale wszystko ma tę elektronikę lat 70 i 80, którą nie do końca chciałbym potem serwisować :)
  • Odpowiedz
@Ww526: adapter bez soczewki, jak chcesz coś z minimalną ilością elektroniki to Nikon FM2 / FM będzie Ci pasować - te aparaty działają w 100% mechanicznie, a elektronika jest tylko przy światłomierzu. Znajomy ma FM2 i bardzo sobir chwali
  • Odpowiedz
Nikon FM2


@gtk90: Aj w tym nikonie mały i okrągły wizjer :/ odpada, ponieważ strzelam zawsze w okularach korekcyjnych.

Ktoś kojarzy Revueflex? A dokładniej może Revueflex ACI?
  • Odpowiedz
@Ww526: hmm wizjery w tych aparstach są naprawdę duże jak sie przystawi oko, wiem, że można do nich dokręcić soczewkę korekcyjną ( ten okrąg wokól wizjera ma gwint.

Przypomnialo mi się, że moja była miała FE2 i chyba bez problemu używala go będąc w okularach. Pewnie musialbyś sam wziąść do ręki i przetestować
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ww526: jeżeli chcesz dobry pomiar i ewentualnie potwierdzenie ostrości to tylko elektronika, niestety takie bajery to już droższy sprzęt. Popatrz sobie na Olympusa om 4 Ti z pomiarem światła odbitego od kliszy choć ceny mogą cię zniechęcić
  • Odpowiedz
@Ww526: Polecam Ci Pentaxa - Pentax ME Super - często korzystam, wygodny i zgrabny aparat; jak masz większy budżet to Pentax LX - wymienny układ celowniczy (matówki, pryzmaty itd.), lekki, uszczelniony. Z mocowaniem M42 no to Pentax Spotmatic... Generalnie poczytaj sobie o nich ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz