Wpis z mikrobloga

Hej Mircy. Pracuje ktos tu zawodowo jako grafik? W #grafika ale bardziej w strone #sztuka niz programowanie i mialby ochote pogadac z mila mirabelka? Chcialabym zaczac kariere w biznesie murzyna artystycznego w #uk jako junior, ale nie mam pojecia od czego zaczac... Jak zrobic portfilo i w ogole wszystko jest jezem i nie wiem jak go nawet dotknac.
Oczywiscie ja nie laik i sama sztuka i grafika troche tez ogarnieta (asp here) wiec oferuje rozmowe na wysokim poziomie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) i kilo czekolady dla dobrej duszyczki co pomoze.
  • 26
@wesoly_duszek: ja chyba moge wszystko byle hajs z tego byl. XD
Nie jestem na pewno dobra w liternictwie bo na studiach mialam to po macoszemu i mam alergie na grzebanie w tym. Ale od bidy plakat czy ulotke ukleje tak ze oczy nie wypadna.
Umiem ogolnie obejsc sie z kompem i mam latwosc pracy z narzedziem i sybko sie ucze. Od zawsze gralam w gry na potege a wiec mody, tworzenie
@orzeszkowakrolowa: podchodzisz do tego wszystkiego od dupy strony. Nie wiesz czy cokolwiek umiesz, ale już chętnie chciałabyś na tym zarabiać. Ja bym proponował poduczenie się w kierunku który Cię interesuje i zapoznanie się czy w ogóle potrafisz wykonywać takie projekty poprawnie i ładnie zanim zaczniesz myśleć o tym jak na tym zarobić. Zacznij od forum graficznego? Od prezentacji swoich prac na np behance? Zobaczysz czy komuś to co robisz w ogóle
@orzeszkowakrolowa: w grafice jest tyle specjalności że matko bosko. Nie możesz znać się na wszystkim.
Jeżeli mowa o plakatach i innych głupotach pod druk to proponuję podszlifować sobie zagadnienia związane z poligrafią, bo potem wychodzą kwiatki w drukarni - piękny projekt, który co chwilę wraca do poprawek z powodu problemów z drukiem ;)
@wesoly_duszek: ehh. Ze mna taki problem ze jestem baranem.
( ͡° ͜ʖ ͡°) Jakby ktos mi powiedzial "dam ci sto zloty... Zrob ty mnie grafike wiedzmina na polu jeczmienia ale takiego chada zeby go loszki lizaly z monitora" to biere kredt na tablet wakuma czy jaki, pakiet adobe... I siedze. Trzy dni na tutorialach, trzy w grze... Miesiac dziubiac od podstawy tworzenia pedzli i biegania po polu
@orzeszkowakrolowa: coś mi się wydaje, że ściemniasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) jakby był AŻ tak dobrze z ilustracjami to nie miałabyś najmniejszego problemu zahaczyć sie w jakimś wydawnictwie, podrzuć linka do Insta czy arstation czy deviantarta, to będę mógł coś więcej powiedzieć, może być pw (a jeśli nie masz to znaczy, że w ogóle nawet nie chce ci się starać i nawet jakby ktoś wpisał ci tutaj
@rpgfan: nie mam nic na zadnej z tych stron. Wszystko w domu na pececie "w szufladzie" . Mozemy zawsze zrobic tak ze ty mi powiesz co (moze byc krasnal na jednorozcu na chmurze motyli albo cos takiego) a ja to narysuje (manualnie) odpowiednio obrobie i wrzuce ci na prv. Gwarantuje opad szczeki. Sorrka. To jest moj konik.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@orzeszkowakrolowa: Deal! Oto challenge: narysuj mi dwa znaki zodiaku - wodnik i waga jako dwie piękne kobiety stojące obok siebie, być może zwrócone do siebie plecami albo opierające się nawzajem jak siostry. Jedna niech trzyma w jednej dłoni małą wagę - na jednej szali jest księżyc a na drugiej słońce, wokół szali/wagi krążą różne planety. Ma ona ciemniejsze/ogniste włosy i wygląda na bardziej "dziką" niż jej towarzyszka. Wodnik - ma niebieskie
@rpgfan: wspaniala propozycja! Uwielbiam rysowac gole dupeczki. I symbolike tez, fascynowalam sie kiedys tarotem a to ten klimat.
A wiec niech bedzie. Tylko tak, potrzebuje spokoju i kompa (najwczesniej weekend bo teraz robie 12stki i mam tylko kartke i dlugopis) i triala fotoszopa ale to ogarne. Jak masz jakies watpliwosci to dowolna weryfikacja ze to ja rysuje. Co tam wymyslisz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@goedenavond: trzeba być elastycznym i próbować różnych rzeczy, jeśli ktoś jest ograniczony to sam zamyka sobie różne drogi - specjalizacja tak, ale nie kosztem odrzucania wszystkiego innego, zwłaszcza w fachu kreatywnym - każdy ma silne i słabe strony i na tych silnych trzeba się skupić, ale nie znaczy to że nie warto eksperymentować z innymi formami
@rpgfan: jasne. Nigdzie nie powiedziałem, ze nie może najpierw poeksperymentowac. zwyczajnie to jest droga do jakichś pieniędzy bo sama znajomość programów opce nic nie da. Trzeba się określić i iść ta droga a jednocześnie rozwijać inne gałęzie. Wielu tak robi.
@goedenavond: zgoda :) chociaż czasem właśnie ta zwykła znajomość pozwala się wyróżnić na tle tłumu wąskich specjalizacji, pamiętam jak kiedyś na szybko zrobiłem cośtam w C4D na spotkaniu projektowym przy okazji robienia jakieś strony - nikt się nie spodziewał i od tamtego czasu miałem +100 do respektu w pracbazie
@rpgfan: bo można, a nawet trzeba się rozwijać w szerz. Trzeba mieć ogląd na poboczne specjalizacje i kierunki. To daje taka „przestrzenna” wyobraźnie a dodatkowo wiadomo co można a czego nie można później implementować w innych dziedzinach ze swojej dziedziny/projektu.

Prosty przykład - „graficy” i ich pierwsze spotkanie z CMYKiem. Podstawy DTPu? A po co mi to :) tak samo w przypadku grafików i webdesignu. Nie wszystko da się przełożyć na
@orzeszkowakrolowa: Problem z pracą zawodowego grafika, jest taki, że praktycznie wszędzie jest duża konkurencja.
I niestety, jest tak, że zawsze znajdziesz kogoś lepszego od Ciebie, przynajmniej w Twoich oczach. Tak już działa nasza samokrytyka.
Ale z tej dyskusji wywnioskowałem, że próba pójścia w tę stronę, może mieć dla Ciebie jakiś sens.
Zawsze możesz poszukać jakiejś ekipy z gry indie która robi jakąś gierkę hobbystycznie i dla nich zrobić concept arty, chociażby
@Prism2772: no to w sumie jakis pomysl. Szkoda ze jest taka konkurencja swoja droga. Ja sie latwo demotywuje. Jedyna nadzieja to chyba rzeczywuscie gierki na androida i aplikacje bo tego jest coraz wiecej. Widze tez spore zapotrzebowanie bo moj brzdacu troche gra. I tam grafika czesto bajka ale sama aplikacja na godzinke max i potrzebna nastepna.
Tyle ze ja skonczylam cokolwiek robic z w zawodzie pare lat temu. I mam 30
@orzeszkowakrolowa: E tam. Mój kumpel ze studiów na drugim roku obchodził 30 urodziny, a teraz, w wieku 32 lat planuje zmienić branże, wprawdzie na pokrewne, ale nadal to kolejny restart w jego życiu.
Plus na studia przyjechał z USA, także nie bój się zmian ;)