Wpis z mikrobloga

Miraski i Mirabelki najdroższe. Mam nie lada problem z doborem zasilacza do lampy na power ledach DIY. Dla uproszczenia jest to 50 diód 3V przyklejonych do radiatora w 5 rzędach po 10 w każdym. Diody wg producenta mają napięcie zasilania 3,2-3,4V a natężenia 600-700mA. Czy w przypadku gdy wszystkie diody są połączone szeregowo to powinienem szukać zasilacza z napięciem na wyjściu w okolicach 3,3V*50szt= 165V i natężeniem 600-700mA? A w przypadku jeżeli połączę diody równolegle w 5 szeregach po 10 sztuk to napięciem 3,3V*10szt=33V i natężeniem 600-700mA?
#elektryka #elektronika #elektroda
  • 13
@kubabe szeregowo 165V i prąd ~1A(z 20% zapasem), a szeregowo-równolegle 33V i prąd 3.5A + 20% zapasu to jakieś 4.2A, dawno już tego nie używałem, ale chyba jest dobrze ( ͡º ͜ʖ͡º)
@LRF1000W Finalnie to chyba @M4711 mysli najlepiej, bo u mnie natezenie nie zmienialo sie przy rownoleglym. :)
I teoretycznie to powinno wystarczyc? Zadnych rezystorow czy stabilizatorow wiecej nie potrzeba? Jeszcze podpytam sie co to znaczy jak na zasilaczu napisane jest napiecie wyjsciowe 20-38V? Musze po podlaczeniu wyregulowac to jakims pokretlem, czy zasilacz jest taki madry i sam sie ustawi? :Ppp
@M4711: @LRF1000W: Och Wy zawsze zbliżone odpowiedzi, a jednak po przeczytaniu ich zasiewa się ziarnko niepewności :P No nic, zamówię, jak nie będę wiedział co dalej to popytam :P
@Analityk: Diody same w sobie z radiatorkiem mają 20mm długości. Planuje je przykleić klejem termoprzewodzącym (bo chyba z glue guna to niezbyt dobry pomysł) w 10mm odstępach do radiatora takiego LIINK1 albo takiego LIINK2 W zależności od tego, który wymiar
@kubabe najlepiej to wrzuć link z tym zasilaczem, bo są różne i takie, które się automatycznie dostosują i takie, którym trzeba ustawić napięcie
@M4711: Nie zdawałem sobie sprawy, że poszukiwanie zasilacza to taka ciężka sprawa. Znalazłem takiego gałgana jak w picrel. Żeby to wszystko podłączyć będe potrzebował zdaje się dwóch i stworzyć dwa oddzielne szeregi po 25 diód.
@LRF1000W: Z kolei według Twojej propozycji tworzę 5 szeregów po 10 czyli miałbym poszukiwać zasilacza z napięciem wyjścia z zakresu 32-34V (bo każda dioda 3,2-3,4V) i stałym prądzie na wyjściu z zakresu 3-3,5A (bo każdy
Pobierz kubabe - @M4711: Nie zdawałem sobie sprawy, że poszukiwanie zasilacza to taka ciężka ...
źródło: comment_A0bxVuXuoAqoIkknPMXq29c7c1AFBuxc.jpg