Wpis z mikrobloga

Jeszcze kilka słów o tym, jak było z polską flagą w Auschwitz.

Od tygodnia po internetach krąży pełen emocji facebookowy wpis pewnego stowarzyszenia, które krzyczy, że nie zostało zaproszone na obchody 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau; że zostało "ukarane" za wniesienie polskiej flagi na teren obozu w trakcie obchodów 27 stycznia 2018 r. "Polskie ofiary Auschwitz wykluczone z uroczystości" grzmiał Wykop. Na szczęście ta informacja została już oznaczona jako nieprawdziwa, ale pozwolę sobie jeszcze dodać kilka słów od siebie - z perspektywy uczestnika tamtych obchodów.

NIE MA ZAKAZU WNOSZENIA FLAG POLSKICH (ANI INNYCH FLAG PAŃSTWOWYCH) NA TEREN B. OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU. Nie wolno wnosić flag na drzewcach, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. A te są szczególnie ważne w trakcie uroczystości wyzwolenia obozu.
Wiecie, jak tam jest? Mgliście, ciemno (mimo licznych reflektorów), zimno i ślisko. Do tego autobusy z byłymi więźniami nie mogą podjechać pod sam pomnik, kawałek trzeba przejść. A byli więźniowie - najważniejsi goście - to osoby w podeszłym wieku (wielu ma powyżej 90 lat), często o ograniczonej mobilności. Pomyślcie teraz, jak łatwo w takim tłumie o wypadek, jeśli choćby jedna osoba będzie szła z długim i ciężkim kijem... Wniesienie flagi na drzewcach to przykład braku elementarnej wyobraźni i szacunku dla starszych osób.

Tego szacunku nie brakuje za to dyrekcji muzeum - tej dyrekcji, którą wielu prawicowych komentatorów chciałoby odwołać (łagodnie mówiąc). Od jednego z byłych więźniów usłyszałam - uprzedzam, że nie weryfikowałam tej informacji - że to właśnie dzięki staraniu dyrektora Cywińskiego byli więźniowie biorący udział w uroczystościach są zakwaterowani w godnych warunkach (w hotelach niedaleko terenu obozu, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych). Miałam też okazję go widzieć, gdy rano, przed uroczystościami, odwiedzał b. więźniów w hotelu - przy każdym się zatrzymywał, dowiadywał się o ich potrzeby, wielu znał doskonale z imienia. Zawsze też, razem z byłymi więźniami, składa rano kwiaty pod Ścianą Śmierci (może zawodzi mnie pamięć, ale przejrzałam swoje zdjęcia i nie widzę, by na tej części uroczystości pojawiło się stowarzyszenie, które tak głośno krzyczy o rzekomym braku uznania ze strony dyrekcji).

NIKT NIE WYKLUCZA POLSKICH OFIAR AUSCHWITZ. Co roku, na początku grudnia, byli więźniowie otrzymują zaproszenia na uroczystości. Każdy może wziąć ze sobą jedną osobę towarzyszącą/opiekuna (właśnie w ten sposób ja miałam zaszczyt uczestniczyć w obchodach w 2017 i 2018 r.). Mają zapewniony transport i pełne zakwaterowanie. W trakcie uroczystości w tzw. saunie oraz przed pomnikiem w Birkenau dla byłych więźniów zarezerwowane są specjalne honorowe sektory (w sektorze przed pomnikiem czeka też na nich ciepła herbata; jeśli pamięć mnie nie myli, to również koce). Osoby towarzyszące stoją/siedzą z tyłu. I to właśnie tam, przed pomnikiem, przed krzesłami przeznaczonymi dla więźniów, stanęła sobie pani z ww. stowarzyszenia, uznawszy zapewne, że oglądanie jej pleców jest najwyższym zaszczytem dla byłych więźniów. Mimo tego zachowania - słowa "Nie jesteście prawdziwymi Polakami" skierowane do pracowników muzeum oraz b. więźniów - stowarzyszenie nie zostało wykluczone z obchodów, a jedynie nie dostało zaproszenia do sektora honorowego.

Totalną bzdurą, która przewija się w różnych internetowych komentarzach, jest stwierdzenie, że obchodach wyzwolenia Auschwitz na honorowych miejscach siedzą ludzie z izraelskimi flagami na szyjach. Każdego, kto tak twierdzi, należałoby odesłać z powrotem do szkoły, choć nie wiem, czy przy tym poziomie zacietrzewienia to by pomogło... To chusty noszone przez polskich b. więźniów politycznych niemieckich obozów koncentracyjnych! Biało-niebieskie pasy symbolizują obozowe pasiaki, a czerwony trójkąt z literą "P" to oznaka więźniów politycznych. Można je zobaczyć nie tylko na obchodach w Auschwitz, lecz także w trakcie uroczystości w innych b. niemieckich obozach koncentracyjnych, a także w trakcie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

#auschwitz #niemieckieobozy #oswiecim #auschwitzbirkenau #mauthausengusen #germandeathcamps #izrael #iiwojnaswiatowa #obozykoncentracyjne #birkenau #cywinski
  • 6
@apkwiatosz: Chciałabym. Szekle i wszelkie inne waluty przyjmę z radością - działam w NGO zrzeszającym polskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a na nadmiar kasy nie narzekamy.

Rozumiem, że uczestniczący w obchodach polscy byli więźniowie też szerzą jakąś antypolską propagandę?