Wpis z mikrobloga

#ortodoncja #stomatologia #dentysta #zeby
Kurde, mam dylemat. Wada ujawniła mi się dość późno (zacząłem zauważać w wieku 19 lat) i teraz mając blisko 27 postanowiłem coś z tym zrobić. Opcje według ortodonty są trzy:
- zwykły aparat, który jest brzydki, nie można jeść nic twardego, trzeba nosić cały czas przez 2,5-3 lata = łącznie ze wszystkimi wizytami itd. 9-10k
- 'estetyczny' aparat czyli to samo tylko ładniejszy, ok. 12k
- jakieś takie nakładki specjalne, które nosi się 20h dziennie, trwa rok-półtorej, invisalign się to nazywa = 14k

Opcja nr 1 dla mnie odpada, nie będę w tym chodził do trzydziestki ;_; Sumy robią się naprawdę duże, ale chciałbym chyba jednak to ogarnąć i nie wiem na co się zdecydować. Warto odwiedzić jeszcze innego ortodontę? Kwoty standardowe czy gdzie indziej byłaby szansa taniej? Ewentualnie jeszcze jakieś inne rozwiązania są?
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@przemek6085: przez twarde należy rozumieć marchewkę odgryzaną z całości albo jabłko (z pokrojonyni nie ma problemu)
Sama miałam zwykły aparat i wspominam dużo lepiej niż noszenie nakładek retencyjnych - z aparatem normalnie jesz i pijesz i dyskretnie sprawdzasz czy wszystko ok. Na nakładkami czeka Cię za każdym razem zdejmowanie (nawet na herbatę/kawę)

kwoty standardowe
Jeśli masz ósemki (obojętnie wyrośnięte czy nie) to najlepiej od razu do usunięcia.
@xentropia: dzięki za odpowiedź :) z tego co powiedziała mi ortodonta to często (ale chyba nie zawsze) usuwa się czwórki, o ósemkach nie było mowy
w takim razie chyba będę skłaniał się ku opcji pośredniej
@rozowy_pasek: aaa bo i tak wyglądam jak gówniarz, więc nie chcę się jeszcze dodatkowo odmładzać aparatem :D no poza tym nie oszukujmy się, nie wygląda to zbyt pociągająco; w tym przypadku wolałbym już odżałować te 2k i dołożyć do aparatu "estetycznego"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przemek6085: zależy jaki masz układ szczęki. Jeśli nie masz wyrośniętych ósemek przed aparatem, to jak wyjdą po zdjęciu z dużym prawdopodobieństwem zepsują efekt.
Poza tym bardzo łatwo się psują i są ciężkie do leczenia przez "lokalizację".
@xentropia: mam nadzieję, że ortodonta po zdjęciach oceni właściwie co trzeba zrobić, skonsultuję jeszcze sprawę ze stomatologiem

dzięki za informacje, jakbyś miała jeszcze jakieś uwagi/sugestie to pisz śmiało, zawsze dobrze wiedzieć więcej :)
Usuwanie czwórek jest baaardzo rzadkie i robi się to gdy już naprawdę nie ma innego wyjścia. Najlepiej idź jeszcze do kogoś na konsultację. Usuwanie ósemek też nie zawsze jest konieczne. Aparatu nie ma co się wstydzić, bo dbasz o siebie i swoje zdrowie, a nawet jest to słodkie ;d
aaa bo i tak wyglądam jak gówniarz, więc nie chcę się jeszcze dodatkowo odmładzać aparatem :D no poza tym nie oszukujmy się, nie wygląda to zbyt pociągająco


@przemek6085: Chyba 15 lat temu były takie opinie :D Jeszcze nie słyszałem żeby jakaś dziewczyna mówiła, że aparat pogarsza wygląd. Jest obojętny albo wręcz pociągający :D Świadczy, że dbasz o ząbki i masz sianko :D
@truskawkowa1: @zackson: W każdym razie jak mam z tym chodzić trzy lata to już wolę dorzucić te 2k na estetyczny :D Tylko skoro dorzucać 2k, to może dorzucić kolejne dwa na nakładki. Dylemat ;_; W czwartek idę do stomatologa, chętnie zaczerpnę jeszcze tam opinii.
Jest tu nawet dentysta leczący się aktualnie invisalign i chwali sobie, więc to chyba dobre :D
A co do tych 3 lat ze stałym aparatem to częściej naciąganie niż konieczność, a znam wiele takich przypadków ;). Dobry ortodonta spokojnie poradzi sobie w 1,5-2 lata, no chyba że to jakaś ekstremalna wada albo brak współpracy
No to może masz taką wadę, ja tam ortodontą nie jestem ;). Jedynie szkoda mi znajomych, którzy chodzili rok na wizyty tylko na zmianę gumek. Jedna koleżanka zapłaciła więcej za aparat samoligaturujacy, bo miało być szybciej, a nosiła 3 lata albo więcej xD.
Dziwi mnie, że ta ortodontka chce dać stały na 2,5-3 lata żeby wada nie wróciła, a invisalign starczy 1-1,5 roku xD to wygląda jak chęć wyrównania kosztów :/ dobra