Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!
Mój pierwszy wpis, jakże ważny, bo chodzi o pomoc i poradę dotycząca zakupu roweru.

Przez ostatnie długie lata jeździłem rowerem MTB marki Active z amortyzacją na przód i tył. Wbrew pozorom bardzo fajny sprzęt, bo tyle lat daje radę, katuje go naprawdę mocno, szczególnie w terenie. Nadal jest na chodzie, ale nadszedł czas na zmianę. Nie będę ukrywał, że nie stać mnie obecnie na rower z amortyzacją z przodu i z tyłu. Dlatego ograniczam się tylko do przodu, ponieważ mój budżet to mniej więcej 2-3 tys. zł, wolałbym trzymać się dolnej granicy, chyba że naprawdę warto dopłacić więcej! Kolejna kwestia, że przez jeżdżenie jednym sprzętem tyle lat, nie jestem za bardzo w temacie.. Moja wiedza zatrzymała się na lata temu ;) Mam 187 cm wzrostu, jakieś 90 kg wagi (zejdzie pewnie w sezonie jak zwykle do 87 kg). Jeśli chodzi o jazdę, to mieszkam w Gdańsku i tu się poruszam, głównie miasto, ścieżki rowerowe, ulica, chodnik, przejazd przez parki, wypad nad morze, fajne są też dłuższe trasy (Gdańsk-Gdynia i dalej), ALE.. Bardzo lubię wjeżdżać do lasu, jeździć ze stromych zjazdów lub w jakieś wertepy, zeskoczyć z jakiegoś pnia, górki, skarpy (wszystko w wersji soft i amatorskiej).. Patrząc na to, że miasto będzie jednak w 80%, a las ze zjazdami w 20% to co wybrać? Nie chciałbym przegiąć ze względu na las i potem cierpieć z powodu braku komfortu w mieście. Stąd potrzeba, dobrego i solidnego (dużego?) widelca z przodu. Nie wiem jak z rozmiarem samego roweru i kół? L i 27,5 czy 29? Przeglądając producentów, natknąłem się na tyle różnych rodzajów, że już sam nie wiem na co patrzeć, pod kątem mojego stylu jeżdżenia i wymagań. MTB, crossowe.. za dużo tego dla mnie. Waszym zdaniem czytając mój opis na jakie kategorie szczególnie zwrócić uwagę i oczywiście najważniejsze, jakie rowery mi polecicie? Kross, Giant, Unibike czy może Merida albo jeszcze inną markę? Chciałbym Was prosić o poradę, taką żeby mi zobrazować jak to teraz jest i co warto kupić. Fajnie jakby padły propozycje i po prostu tak ze dwa, trzy zdania uzasadnienia. Z góry dziękuję za pomoc i do zobaczenia na trasie. To moja lista, z której mam nadzieję coś wybiorę, łatwiej mi będzie jak podejmę decyzję MTB czy Cross i 27' czy 29' (kolejność przypadkowa):

Kross Level 4.0 29' 2.999,00
Kross Hexagon 8.0 29' 2.999,00

Giant Talon 3 27,5' lub 29' 2.349,00
Giant Roam 2 Disc 28' 2.599,00

Unibike Fusion 27,5' lub 29' 2.449,00
Unibike Viper Disc GTS 28' 2.999,00

Merida Crossway 100 2.699,00
Merida Big Seven 200 27,5' 2.999,00
Merida Big Nine 200 29' 2.999,00

Author Grand 29' 2.899,00
Author Spirit ASL 27,5' 2.899,00

#rower #rowery #mtb #cross #zakupy #kross #giant #unibike #merida #author #porada
  • 8
@LukasPogo: Przy tym wzroście tylko koła 29" i ja bym postawił na rower MTB jak lubisz las. Cross będzie lepszy do miasta ale przy "zeskoczyć z jakiegoś pnia, górki, skarpy " to ja nie widzę długiego życia nowego roweru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rama przy 187cm to XL raczej.
Na kiedy potrzebujesz rower? Bo mam w Gdyni Focusy na velomnia.pl ale żadnej XL w tym momencie.
Jedynie
@LukasPogo: czy masz możliwość przymierzenia się do roweru? Z własnego doświadczenia lepiej sprawdzić na żywo niż wybierać zgodnie z tabelką z internetu... Co firma to inna geometria ramy.
Cross nie nadaje się do jazdy po krawężnikach, a co dopiero po hopkach w lesie :) Także bierz MTB.
A co do wyboru firmy / modelu: porównaj osprzęt. Kross ma całkiem przyzwoity stosunek jakości do ceny w porównaniu do innych firm.
@faramka: Myślę, że będę miał taką możliwość, wiem dokładnie że tak trzeba zrobić i bez tego nie dokonam zakupu. Jednak muszę zrobić przesiew z listy którą mam powyżej. Twoim zdaniem cross nie nadaje się na trasy leśne w wersji soft? Coraz bardziej utwierdzam się do wersji MTB w opcji z 29' kołami. Od zawsze Meridy podobały mi się.. Zagłębie się w osprzęt i zobaczymy co mi wyjdzie.
@LukasPogo: przesiadłam się z roweru crossowego na mtb i dopiero teraz mogę latać po lesie :) Crossowy jest dobry na asfalt / lekki szuterek. Na mtb czujesz się pewniej na leśnej / polnej drodze (grubsze opony, inna pozycja).

wiem dokładnie że tak trzeba zrobić i bez tego nie dokonam zakupu

Super jakbyś miał możliwość przejechania się chociaż po sklepowym parkingu a nie tylko przymierzenia roweru "na sucho".
Chociaż może przesadzam; ludzie
@SkwarSki: ja mam 193cm i mam 27.5, rama L, nie bardzo rozumiem czemu wielkosc kola miala by byc uzalezniona od wzrostu. Ale ja sie nie znam, dlatego przed wyborem czytalem w necie blogi rowerowe i porady i tam tez nic nie pisali o wielkosci kola - dlatego wzialem 27.5 jako bardziej optymalne. Dobieralem jedynie ramę, L była ok dla mnie.
@John117: a jeździłeś na 29" kiedykolwiek? Jest mniej zwrotny, ale tylko w skaranych przypadkach, lepiej trzyma prędkość, dużo lepiej się przetacza po wertepach, w mniejsze dziury nie wpada.
Jak Ci pasuje to śmigaj. Doradzałem koledze 29era bo znam teren Trójmiasta.
Wybór rozmiaru koła po czytaniu w internetach to nie najlepsza droga.