Wpis z mikrobloga

@iamsled: Kobiety poza paroma wyjątkami (Polgar, Yifan) nie osiągają takiego poziomu jak mężczyźni. Simple as that. Mowa tu o topce światowej. Z tego co wiem na turniejach zazwyczaj jest kategoria kobieca + open, w której też mogą startować, tylko że różnice rankingowe mogą być za duże i nie ma to sensu.
@iamsled: W szachach nie ma rozdzielenia na kobiety i mężczyzn, ale na kategorię kobiet i Open ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A po co w sportach rozdzielenie na kategorie wiekowe? Właśnie po to, by promować rywalizację w innych, słabszych kategoriach. Tak, kobiety grają słabiej, ale też mają inny styl gry - od strony psychologii sportu. Czytałem, że w konfrontacji z mężczyznami szachistki grają często o wiele słabiej niż
@iamsled: kiedyś z ciekawości porównywałem wyniki w strzelectwie na IO mężczyzn i kobiet - odległości są te same, jeśli tarcze (xD) i broń też, to patrząc po wynikach w top10 mężczyzn znalazły by się o ile pamiętam tak 3-4 babeczki. Nie tak źle. Ale to tak jak ktoś wyżej wspomniał bez uwzględnienia psychologii i aspektów rywalizacji.

Wydaje mi się że biorąc pod uwagę sporty w których predyspozycje fizyczne schodzą na dalszy
Tak, kobiety grają słabiej, ale też mają inny styl gry


@utopjec: Styl gry mają dużo przyjemniejszy dla widza. Grają bardziej otwarte i widowiskowe szachy, na które przyjemnie popatrzeć jako widz. Owszem, obiektywnie i przeciętnie są słabsze od mężczyzn, tylko co z tego jak taki Carlsen z Caruaną usiądą na 10 partii i pada 10 nudnych remisów, bo obaj grają jak roboty i żaden się nie odważy odsłonić, żeby nie popełnić błędu?
@iamsled:

W sportach dajmy na to - skoki, piłka nożna to oczywiste, ale nie łapie oddzielenia kobiet od mężczyzn w przypadku szachów.


Czemu? Płci różnią się i fizycznie i psychicznie. Totalnie inaczej myślimy i się zachowujemy.

A czemu jest? Bo się sprawdza. Wiesz, w szachach zasadniczo działa wolny rynek. Jakby nie było potrzeby, to by to umarło.
Dobre pytanie, może po prostu coś w sensie ciekawostki? W topce szachowej nie ma i chyba nie było kobiet. Może nie chcą zniechęcać młodych dziewiuch do nauki gry w szachy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)