Wpis z mikrobloga

#podroze #kolejtranssyberyjska #podrozujzwykopem #kolej #azja #rosja

Halo Mirki, mam kilka pytań do osób które jechały/planują pojechać koleją transsyberyjską. W przyszłym roku chciałam zrobić trasę Moskwa - Pekin z kilkoma przystankami po drodze dla pozwiedzania. Jakieś sugestie? Na razie rozważam Jekaterynburg, Nowosybirsk, Irkuck, Ulan Bator, Kazań, Ulan Ude. Chętnie bym w sumie zobaczyła większą część Mongolii, ale nie wiem czy się na to porywać, i tak już dużo będzie na głowie z organizacją noclegów i biletów. W każdym z wymienionych miejsc planowałam zostać 1-2 noce i ruszać dalej. Jakieś sugestie, coś wywalić, dodać?
  • 18
@pianinka: Jadąc transsibem nie robiłem dużo przystanków, więc mogę się wypowiedzieć tylko o Irkucku, Ułan Bator i Ulan Ude.

Irkuck - mam nadzieję, że masz tu na myśli przede wszystkim Bajkał
Ułan Bator - miasto samo w sobie jest ciekawe ze względu na połączenie jurt na obrzeżach z wieżowcami w centrum
Ułan Ude - w sumie to według mnie nic specjalnego poza ogromną głową Lenina, ot taka ciekawostka

Jeżeli chodzi o
@romek9313: Dzięki :)

Właśnie Bajkał, ale jak tak czytałam to może kilka dni na to zejść, nie wiem jak się zabrać do tego, chyba pociągiem z Irkucka? Zastanawiam się czy zostać na noc w Listwiance i jeśli tak to na ile dni. Kusi mnie też ta Mongolia, pustynia Gobi, ale chciałam unikać samolotów, zwłaszcza w takich państwach, a drogą lądową to jest prawie 600 km do pustyni, jak zacznę to wszystko
@pianinka: jak chcesz zobaczyć bajkał i tylko po 1-2 dni to z irkucka jest tam jeszcze kilkadziesiąt km, można albo wysiąść w irkucku i przejechać się do listwianki, albo zamiast irkucka wysiąść w sludiance na samym krańcu bajkału (część transibów się tam zatrzymuje).
Z ułan-ude to już w ogóle lipa z bajkałem, ja jechałem stamtąd na świety nos, ale to jest ponad 300 km. Jedynie co ciekawego w okolicy to iwołgiński
@pianinka:

chyba pociągiem z Irkucka?


jeżeli chodzi o trasę Irkuck - Ułan Ude to robiłem ją stopem i zwiedzałem Bajkał po drugiej stronie Listwianki, więc nie wiem

chciałam unikać samolotów


spotkałem w Ułan Bator parę Argentyńczyków i oni jechali busem, ale to jakieś 20 godzin w jedną stronę

jak zacznę to wszystko dodawać do planu wycieczki to spędzę w tej Mongolii nie dwa dni a dwa tygodnie pewnie


ja w Mongolii
@pianinka ja oczywiście polecam dłuższy postój w Irkucku i wizytę nad Bajkałem. Ja byłem najpierw chyba 2 noce na Olhonie (w Chużyrze) a potem przeszedłem się Wielkimi Szlakiem Bałkańskim to wsi Bolyszie Koti. Olhon mi się bardzo podobał, chętnie bym tam dłużej został - można stamtąd wybrać się ja rejs (mi się nie udało bo odwołali ze względu na silny wiatr) oraz na objazdówkę po wyspie.
Listwianka bardzo turystyczna, więc tam nie
@huggus: Wiadomo, spodziewam się nudy, a nie fajerwerków i bajeranckiej rozrywki, ale raz w życiu chciałam tę trasę zrobić :) Zresztą ja lubię czytać, to w sumie nawet taki spoko urlopik z tego wyjdzie przed intensywniejszym zwiedzaniem :P

@romek9313: Dzięki wielkie za rady :) Coś konkretnego polecasz zobaczyć w Korei i/lub Japonii? O Koreę zahaczam tak naprawdę przypadkiem, chcę uniknąć samolotu, więc planowałam promem podpłynąć w okolice Seulu, potem pociągiem
@pianinka

chciałam się zmieścić w dwóch miesiącach


To rozważ żeby z czegoś zrezygnować. Rosja Mongolia Chiny Korea i Japonia to zdecydowanie za dużo. Ale to moje podejście. Wolę zobaczyć 2-3 kraje bardziej dokładnie niż 5 po łebkach
@kotbehemoth: Tak pewnie lepiej, na razie planowałam 1-2 noce na przystankach, powinnam się zmieścić w 3 tygodniach do Pekinu, tydzień w Chinach, tydzień w Korei, 3 tygodnie w Japonii, akurat około 2 miesięcy powinno wyjść. Ewentualnie przedłużę pobyt o kolejne 2 tygodnie i dołożę tę Mongolię, no i zostanie nadprogramowy tydzień na niedoszacowania. Chiny już zwiedzałam "dogłębnie" 2 lata temu, więc dużo tam nie potrzebuję, do Korei planuję kiedyś wrócić zobaczyć
@pianinka Petersburg jak najbardziej I potem pociągiem do Moskwy :) 1-2 noce to często mało. Tzn da się, ale wychodzi czasem biegania. No ale jak zjechałaś całe Chiny to znaczy że jestes już zaprawiona w bojach, więc nie będę dawał ci rad.

Może cię zainteresuje mój wpis o pociągach
https://www.wykop.pl/wpis/40659961/dzis-opisze-troche-ciekawostek-zwiazanych-z-podroz/

A - przed wyprawą do Moskwy polecam przeczytać Mistrza i Małgorzatę :)
@kotbehemoth: Na pewno przydałoby się o wiele więcej żeby każde z tych miejsc dokładnie zwiedzić, ale duża część tych noclegów jest tylko po to, żeby nie siedzieć w pociągu kilka dni z rzędu tylko wyjść i rozruszać nogi, jak nam się jakieś miasto wyjątkowo spodoba to wrócimy najwyżej kiedyś. Czytałam Twój wpis i nawet mam zapisany w zakładce :D A Mistrz i Małgorzata to jedna z moich ulubionych książek, dawno nie
@pianinka: Petersburg jest super, ale zdecydowanie więcej niż 2 dni. Ja byłem na 2 noce i w ciągłym biegu (dzień i noc, no bo białych nocy przepuścić się nie da) a i tak nie wyrobiliśmy się ze wszystkim co chcieliśmy. Najbardziej polecam Peterhof z mega parkiem i to prawie cały dzień zejdzie, nocne (chociaż jasno) wyjście w okolice otwieranych mostów no i jak ktoś lubi muzea to Ermitaż, ale to też
@pianinka mnie się bardzo podobało na Fudżi, chociaż nie wszedłem na sam szczyt. W Seulu bardzo mi się podobał memoriał dotyczący Wojny Koreańskiej. No to jak masz niebieskiego z rosyjskim na poziomie A2 to nie zginiesz. Gorzej w Chinach, bo tam ogólnie ciężko jeżeli chodzi o język.