Wpis z mikrobloga

Stało się. Uwierzyłem. AUDIOFILSKIE KABLE GRAJĄ.
Na zdjęciu wykres z analizatora widma, który przedstawia pasmo przenoszenia dla audiofilskiego przewodu głośnikowego. Wprawne oko dostrzeże, że oprócz idealnie płaskiej charakterystyki, zauważalne jest lekkie podbicie pasma w górnym rejestrze.
Powyżej markera widać już dramatyczny spadek jakości, no ale czego się spodziewać, w końcu marker został ustawiony na... 925 000 Hz.
Dla przypomnienia - umowna granica słyszalności dla człowieka to 20 000 Hz, koty słyszą nawet 64 000 Hz, natomiast największy zakres spośród wszystkich stworzeń na ziemii mają alozy z rodziny śledziowatych - te wariaty wykrywają (ale nie słyszą) nawet 180 000 Hz. Z racji ułomności śledziowatych, królem górki jest morświn z wynikiem 160 000 Hz, no ale przecież wiadomo że ultradźwięki się czuje, nie trzeba ich słyszeć.
Także ten kabel jest tak dobry, że nawet Twój wybredny przyjaciel śledź-audiofil będzie w pełni ukontentowany kiedy wepnie swoje high endowe Tannoye tym przewodem do końcówki Parasounda.
Pewnie na samo brzmienie tych słów urosła Ci zdolność kredytowa, ale spokojnie! To rozsądnie wyceniony przewód głośnikowy. Powiem więcej, nie chcę być posądzony o post sponsorowany, powiem więc że wielu producentów wykonuje przewód o tej samej charakterystyce, różnią się one tylko kolorem izolacji. Wkleję zdjęcie PRZYKŁADOWEGO przewodu, który brał udział w pomiarze. Wy już znajdziecie swojego ulubionego producenta.

#heheszki #audio #audiovoodoo #bekazpodludzi #muzyka #ciekawostki
Tag do obserwowania, w którym piszę o ciekawostkach związanych z muzyką, audio oraz audiovoodoo - #tonskladowy
Roszp - Stało się. Uwierzyłem. AUDIOFILSKIE KABLE GRAJĄ.
Na zdjęciu wykres z analiza...

źródło: comment_3e8Ls4HVYVuieNxUW9sxMZCaMJGIdd3i.jpg

Pobierz
  • 98
@Roszp: pracuję z ultradźwiękami na co dzień i zapewniam wszystkich, że absolutnie nic nie czuć i nic nie słychać (słuch mam dobry), przynajmniej jeśli chodzi o człowieka, mówię np. o częstotliwości od 0,5 do 1 MHz
Powyżej markera widać już dramatyczny spadek jakości, no ale czego się spodziewać, w końcu marker został ustawiony na... 925 000 Hz.


@Roszp: co tam sie dzieje ze od tego ~1MHz nie ma przenoszenia? Efekty naskórkowości? Może to przez pojemności pasożytnicze?
Ja kupiłem czerwone, bo pasują mi do lampy.


@Roszp: przyznaj się, to pewnie specjalna edycja wieszaków dla wyselekcjonowanej grupy wieszakofili o wysublimowanym guście?
Wykonane z kosmicznych materiałów w kosmicznej technologii. Cena, to jedynie 1k euro za sztukę...
@Roszp: Pomiar jest wykonany źle. Wręcz skandalicznie. Stół na którym ustawiono przyrządy nie jest wykonany z sezonwanego 200 lat cedru libańskiego a nawet gdyby był to jego nogi nie są i zapewne nie będą ustawione na specjalnych sterowanych komputerowo antysejsmicznych podstawkach, które zabezpieczają chociażby przed fatalnymi skutkami tąpnięcia w kopalni na uralu. Nie wspomnę o dedykowanej prądnicy synchronicznej do zasilania przyrządów pomiarowych, … jzdem sdegózdowany
@mrjetro: Nie oszukujmy się, ekstremalne warunki pomiaru świadczą tylko na korzyść tego przewodu. Osoba, która wykonywała pomiar rozstawiała sprzęt na antywibracyjnych stolikach, sam przewód już leżał na antywibracyjnych podstawkach zapobiegających odkształcaniu się pola magnetycznego wokół przewodnika, ale wszedłem do pomieszczenia i powiedziałem głośno NIE.
Przemyśl sprawę, jeśli przewód zachowuje tak dobre parametry w tak skandalicznych warunkach, to nawet początkujący audiofile docenią jego niekwestionowane walory soniczne. To jest celowy zabieg, który miał
@poji: Kable antenowe to najczęściej kable koncentryczne, więc mogą mieć (i pewnie mają) trochę inną charakterystykę. Ale ekspertem w tych sprawach nie jestem, więc szerzej tematu nie rozwinę ;)
@VoivoD-PNS: Bo w znacznej większości to są ludzie powyżej 40 roku życia. Śmieszne jest to, że jak wejdziesz na media kity różnych czasopism branżowych to rozkład wieku czytelników będzie podany np. w przedziałach 24-45 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żeby nie wyszło, że takich czasopism nie kupują młodzi i dynamiczni 25-34 którzy są najlepszą grupą sprzedażową każdego reklamodawcy. Z wiekiem po prostu tracimy zdolność słyszenia najwyższych rejestrów, są
@Roszp Wiem, że trochę nie w temacie, ale mógłbyś mi powiedzieć, albo podesłać jakieś linki jak wygląda sprawa ze wzmacniaczami? Chodzi mi o normalne, poprawnie zbudowane, tranzystorowe wzmacniacze do kolumn i słuchawek, nie lampy, ani inne cuda. Szukam od paru dni wzmacniacza i trafiłem na masę testów i opinie są bardzo podzielone. Często w artykułach opartych na testach ABX jest napisane, że różnicy między wzmacniaczami na tym samym poziomie głośności nie ma.
@ruscin: Trudny temat. Z całą pewnością trzeba dobrać wzmacniacz do kolumn, Reduktor Szumu robił o tym film, ja tego lepiej niż on nie wytłumaczę. Osobiście uważam, że gdyby uszeregować pod kątem wpływu na brzmienie cały tor audio, to kolumny miałyby największy wpływ a najmniejszy właśnie jednostka napędzająca te kolumny. Ale to nie znaczy, że tego wpływu nie będzie w ogóle.
Generalnie trudno jest porównywać brzmienie takiego sprzętu, żeby to zrobić miarodajnie