Wpis z mikrobloga

@munny: fakt, nie 4000 brutto tylko 5200 brutto. Pisałem z pamięci, czyli całe 3700 do ręki esencji bogactwa


@svr_: Wydaje mi się, że idea jest taka że jest to jest nieco powyżej mediany zarobków. Zakładając że ideologicznie chcą zmierzać do spłaszczenia dochodów, to co napisali jest logiczne.

Generalnie to się sprawdza - napięcia społeczne są niższe. A z drugiej strony nie ogranicza wzrostu bogactwa jako takiego (wealth). Dobrze to widać
  • Odpowiedz
@fenis:

Nie mam pojęcia, jaki był tryb produkcji

Czyli potwierdzasz, że raczej mało wiesz na temat przykładu, który sam przytoczyłeś w dyskusji. No fajnie. xD

oprócz centralnie planowanej gospodarki, wiem, że kapitalizmu tam nie było

Ale centralnie planowana gospodarka to forma kapitalizmu.

a wielki głód na Ukrainie już tak

A jak tam irlandzki Wielki Głód z XIX wieku? Jak ludzie głodują pod leseferyzmem to już lepiej? xD

@svr_: Z tobą
  • Odpowiedz
@svr_: Dla nich, socjologów to dużo. Zresztą cała ta ekipa marksistów miała swój start na wykopie prawie równo rok temu. Jednego przycisnąłem, to się przyznał, że był korwinistą, ale zetknął się z rynkiem pracy i stał się marksistą czy tam kolektywistą. Generalnie są to ludzie nieporadni życiowo, bez ambicji, dlatego swoje niepowodzenia przerzucają na system przy okazji ciągnąc całe społeczeństwo w dół. A że ich gównopraca nie wymaga dużo czasu siedzą
  • Odpowiedz
@BojWhucie: Jak najbardziej. Róbcie sobie spółdzielnie i demokracje pracownicze i pokażcie jaki to efektywny model gdy nie ma tego naciągacza kapitalisty. Na pewno bez jego żerowania wygracie z nim konkurencje.
  • Odpowiedz
@BojWhucie:

Pracownicza Demokracja uważa, że w Polsce, Czechosłowacji, ZSRR (od ok. 1928) i innych krajach demokracji ludowej panował system nie socjalizmu, a państwowego kapitalizmu[3], gdyż pracownicy nie mieli żadnej kontroli nad gospodarką i państwem, kontrolę miała zaś rządząca klasa biurokratyczna.

Uważa też, że w krajach takich, jak Chiny czy Kuba dokonała się odchylona z kursu permanentna rewolucja (a nie rewolucja pracownicza, jak sądzą inne odłamy trockistowskie), prowadząca do państwowego kapitalizmu, ponieważ
  • Odpowiedz
@fenis: radzę się doedukować: "niszczenie zbiorów ziemniaków samo w sobie nie oznaczało jeszcze braku żywności w kraju, gdyż pola były w tym roku pełne zboża. Jednak irlandzcy chłopi musieli je sprzedawać, aby opłacać czynsze za dzierżawę ziemi (bardzo wysokie i bezlitośnie egzekwowane)." - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_w_Irlandii_(1845%E2%80%931849)
ogólnie wyszło tak, że nie wiesz o czym piszesz, nieźle
  • Odpowiedz