Wpis z mikrobloga

Hej,
od ponad dekady używam dystrybucji opartych o debiana, głownie ubuntu ostatnie kilka lat siedzę na minitcie. Myślę o przesiadce na centosa albo openSuse tylko zastanawia mnie czy to ogarnę? Ogólnie chodzi mi o to czy na tych systemach będę mógł bezproblemowo korzystać z gimpa, vs code z apletami do unity i c# i czy samo unity mi będzie śmigać. Nie jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem linuxa, w ubuntu lubię to, że wszystko jest pod ręką i zawsze mogę zgooglować dany problem z systemem. Od dłuższego czasu po prostu męczy mnie to, że wszystko oparte o ubuntu zaczyna mulić. Jakie userfriendli diostro byście mi poradzili, najlepiej gdyby był menadżer oprogramowania albo coś w ten deseń.
Przy okazji pozdrawiam wszystkich linuxiarzy.



#linux #ubuntu #centos #debian #programowanie #unity3d #unity #visualstudiocode #gimp #opensuse
  • 21
  • Odpowiedz
@Sylindia: Właśnie dlatego się zastanawiam nad tym distro, kwestia tylko czy są jakieś znaczące różnice w tych dystrybucjach? Ostatnio mam mało czasu, na debianie spędziłem już kilka lat i obawiam się, że może bardziej ekonomiczne (czasowe) będzie pozostanie na mintach niż uczenie się czegoś nowego. Tylko to, że ostatnio strasznie mi mulą na obu komputerach te systemy.
  • Odpowiedz
@Fat_Mo: niestety, kilku klientów wymagało tego redhata dla ubogich, ale chodziło o sprawy licencyjne/prawne.
Warto poznać różne podejścia (centos, debian, arch, slackware) ale nie spodziewaj się, że mając centosa na desktopie będziesz miał "lepszego linuksa" ;)
  • Odpowiedz
@Fat_Mo: centos na desktopie nie ma sensu moim zdaniem. To się nadaje do korpo, a nie do użytku domowego. Weź sobie Fedorę, w dzisiejszych czasach jest na tyle stabilną że robię upgrade od razu zamiast czekać 2 miesiące zanim się będzie nadawać do użytku.
  • Odpowiedz
@yuim: czytałem trochę dobrego tym distro, bez problemu ogranę na na nim to wszystko co na ubuntu? Czy najpierw sobie gdzieś lepiej potestować?
  • Odpowiedz
@Fat_Mo: Jeszcze jest kwestia instalacji. Nie wiem na ile radzisz sobie w Linuxie, ale o ile w Ubuntu czy Mint masz opcję "wywal wszystko i zainstaluj" to z tego co pamiętam w takiej Fedorze tak nie ma. Jest ładny instalator, ale partycje musisz porobić sam.
  • Odpowiedz
@yuim @passage : mi najbardziej by pasowało debian z enlighmentem pod 64 gdyby taki był, kiedyś sobie instalowałem na czystym debianie jako podstawę DE enlighmnet 32 ale za dużo było kombinowania na które już mi szkoda czasu. Może po prostu zainstaluje czystego Debiana bez kombinacji i tyle na jakimś lekkim środowisku graficznym.
  • Odpowiedz
@yuim: Poważnie jest full-auto? Z tydzień temu instalowałem gdzieś gdzie był już inny system i z tego co pamiętam to się dziwiłem że musiałem ręcznie się bawić.
  • Odpowiedz
@yuim: Ok, no nie będę teraz pobierał żeby sprawdzić, ale musi być nieźle ukryta przed użytkownikiem albo ślepy jestem (:
  • Odpowiedz
opensuseł kiedyś stabilny jak skała, dzisiaj to niczym nie wyróżniające się distro


@Jestem_Tutaj: masz na myśli wersję Thumbleweed, czy także Leap? Bo ta pierwsza jako rolling-relase jest z definicji niestabilna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Fat_Mo: hejka, siedzę na wszystkich 3 distro tj. Ubunut, Centos/RedHat, SUSE/OpenSUSE.
Z czego na desktopie Ubuntu na laptopie OpenSUSE.

Od razu Centos nie nadaje się na desktopy, to Red Hat bez proaktywnego wsparcia technicznego, nadaje się na serwery. Na desktopy z tej rodziny masz Fedorę.

Moja sugestia dotyczy tylko i wyłącznie desktopów.
OpenSUSE robi mi więcej problemów niż Ubuntu w codziennym użyciu (sterowniki przede wszystkim). Do tego przy Ubuntu jest mocna
  • Odpowiedz