Wpis z mikrobloga

1. Jaki język programowania jest wg. was przyszłościowy niezależnie od segmentu it ?
2. Backend: Jaki język backendowy jest/będzie na tyle szybki by radzić sobie z rosnącymi wymogami big data ?

Cześć, chciałbym was zachęcić do dyskusji na temat różnych języków programowania.
Wielu z was jest specjalistami w danym języku i ma również jakieś doświadczenie z pracy w innych.
Podzielcie się spostrzeżeniami na temat języków jak i w którą stronę wg. was zmierzają internety, web aplikacje i aplikacje mobilne.

#programowanie #programista15k #programista20k #programista30k

Jaki język byś wybrał/a na najbliższe kilka lat ? #programista20k

  • Rust 3.3% (15)
  • Go 7.4% (34)
  • Elixir 2.4% (11)
  • Kotlin 7.0% (32)
  • Swift 5.7% (26)
  • C# 18.1% (83)
  • Java 14.8% (68)
  • JavaScript (TypeScript) 10.5% (48)
  • JavaScript (EcmaScript) 4.8% (22)
  • Python 26.0% (119)

Oddanych głosów: 458

  • 35
  • Odpowiedz
@Jacob: Ciezko tak wybrac jeden jezyk:
Java - bo mnostwo firm jej uzywa i nie porzuca jej tak szybko na rzecz innego jezyka (nawet "lepszego", bo to wymaga zmian/szkolen ludzi itp)
Python - bo to jezyk uzywany w bardzo wielu zastosowaniach
Javascript - bo "jest wszedzie" - to nie tylko frontend w webowce, to takze mobilki, aplikacje desktopowe (np VS Code/Electron) oraz konsolowe aplikacje (via npm)
Rust - skupia sie na
  • Odpowiedz
@Hauleth: Go zyskuje popularność wśród programistów, którzy chcą mieć "getting things done" (liczba projektów to potwierdza), zamiast bawić się w problemy z deploymentem i wydajnością wielowątkową (Elixir) lub z prototypowaniem i walka z borrow checkerem (Rust). Oczywiście, założenia Go nie wszystkim pasują, to można o każdym języku powiedzieć. Natomiast używam i Go i Rust i nie jest możliwe wskazanie lepszego, jak ktoś od razu ma odpowiedź, to znaczy, że przesadza.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jacob czemu są dwa js? Z mojej wiedzy wynika, że EcmaScript to standard js, a Typescripy umożliwia po prostu używania typów i jest kompilowany do zwykłego js
  • Odpowiedz
@Maides: Fakt, ale Używając ES nie piszesz w TS więc uznałem, że warto to rozróżnić. Szczególnie, że każdy TSowiec z którym rozmawiałem podkreślał inność pisania kodu i wyższość typowania. Więc odczytaj to jako rower du i trójkołowy.
  • Odpowiedz