Wpis z mikrobloga

Religioznawcza ciekawostka ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pamiętacie tzw. "parodię mszy" na Paradzie Równości w Warszawie i oburzenie z tym związane?

Polecam w tej kwestii wypowiedź Tomasza Terlikowskiego, któremu chyba można zaufać w tych sprawach, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Niemca... broni (wcelowane wideo poniżej).
https://youtu.be/RDiHKNcyHa4?t=637

Ja sam chciałbym zobaczyć proces, gdzie wykazuje się przed sądem, że Niemiec sobie robił jaja, a nie po prostu tak wierzy. Myślę że to byłoby ciekawsze niż procesy pastafarian o durszlaki na głowie. Wszak jeśli to prank, to wieloletni. Niemiec pofatygował się nawet po święcenia do UECC w USA i jeśli dobrze rozumiem Terlikowskiego, to ma ważną sukcesję apostolską, czyli - tak przynajmniej interpretuje to Kościół Katolicki - można wywieść jego święcenia aż do św. Piotra.

PS: Przeciw teorii o pranku świadczy np. niezwykła wytrwałość Niemca:
https://www.youtube.com/channel/UCDe9p_ya2Srlnypj7wVMYJA/videos

#lgbt #religia #katolicyzm #4konserwy #neuropa #szymonniemiec #ciekawostki #religioznawstwo
eoneon - Religioznawcza ciekawostka ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pamiętacie tzw. "parodię mszy" na...

źródło: comment_vz69UUlOtdrWvMekNeVnKj4Fkn0t4RyO.jpg

Pobierz
  • 43
niepoważne się wydaje


@Ignacy_Patzer: Od "wydaje się niepoważne" do "to parodia i świętokradztwo" (co okrzyknęła prawicowa publicystyka) droga daleka, zwłaszcza w sądzie. Dlatego też chyba nikt nie próbował naprawdę dobrać się do niego (czy np. Ordo Iuris coś zrobiło?) i na świętym oburzeniu się skończyło.

Ja z Niemcem mam problem, bo serio do końca nie wiem, czy to prankster, czy dziwak. Zerknij tutaj:

https://www.youtube.com/channel/UCDe9p_ya2Srlnypj7wVMYJA/videos

Kto by robił takie rzeczy dla jaj
eoneon - > niepoważne się wydaje

@IgnacyPatzer: Od "wydaje się niepoważne" do "to ...
Przez jakiś czas był w pewnej synchronizacji z polską prawicą i jechał taśmowo fuchy pisarskie, ale w przeciwieństwie do większości polskich publicystów prawicowych nie traktuje wiary instrumentalnie i kulturowo, a jest to dla niego centralna sprawa. Nazywa więc rzeczy po imieniu, co - mam wrażenie - sprawia, że jego stopniowy rozbrat z "mediami niezależnymi", który zaczął się już parę lat temu, postępuje. Jeśli spojrzeć parę lat wstecz, to stracił Frondę, szefowanie Telewizji
@eoneon: Może być dziwakiem, też ciężko mi jednoznacznie to ocenić.

polscy młodzi prawacy nie są znacząco bardziej religijni od lewaków, co zresztą widać nawet na wykopie - spora część prawicy to tylko "chrześcijanie przeciw ciapatym".


Też ciężko mi to ocenić. Spotkałem i religijnych (odmawiałem nawet różaniec z kierownikiem ONR podczas podróży samochodem) i niereligijnych, a wykop to jednak inny świat, co widać po wynikach Korwina w ankietach.

Tak to jest, rewolucja
Przecież karierowiczów w polityce pełno po każdej stronie. "Skuteczność operacyjna" wymaga niestety kompromisu między ideą i oportunizmem, inaczej kończysz jako kanapa (Marek Jurek się kłania chociażby).


@Ignacy_Patzer: Zauważ, że zestawiasz polityka z publicystą.

Na współczesnej prawicy nawet publicyści muszą być jak politycy - niczym żołnierze. I to jest powód, dla którego Terlikowski się przestaje mieścić.
Pytanie mam w zasadzie tylko jedno - czy to on "znormalniał", czy to reszta do szczętu zwariowała?

@mnik1: Dostał rozkaz od oficera prowadzącego.

Zwracam uwagę, że Terlikowski nie jest katolikiem, tylko jak sam określa "judeochrześcijaninem", czyli w rzeczywistości żydowskim dywersantem. Tak jak bolszewicy w Związku Radzieckim tworzyli "Żywą Cerkiew", tak zadaniem Terlikowskiego i innych "judeochrześcijan" jest stworzenie "Żywego Kościoła". Nawet widziałem tu na Wykopie kilku używających tego terminu.

Właśnie o to
Każdy zaangażowany publicysta jest po trosze politykiem IMO, jeśli działa na rzecz jakiejś idei.


@Ignacy_Patzer: No właśnie. Idei. Ale czy jednej partii? Zauważ jak publicyści liberalni potrafią pojechać po Schetynie i reszcie polityków swojej strony. Czy publicyści "mediów niezależnych" krytykują w ten sposób "swoich"? Jeszcze raz zobacz ten dość ekstremalny przykład, ale jednak reprezentujący filozofię mediów prawicowych po 2015. Zwycięstwo się liczy, władza się liczy, no bo przecież oni mogą
tak przynajmniej interpretuje to Kościół Katolicki -


@eoneon: To jest kościół protestancki, część ma w nazwach "katolicki" np.. kościół polskokatolicki, ale to kościół protestancki stąd nie ma nic wspólnego z hierarchią KK.
To jest kościół protestancki, część ma w nazwach "katolicki" np.. kościół polskokatolicki, ale to kościół protestancki stąd nie ma nic wspólnego z hierarchią KK.


@djtartini1: Oczywiście, że nie ma nic wspólnego z hierarchią KK (może poza sukcesją apostolską, czyli - jeśli dobrze zrozumiałem Terlikowskiego - możliwością wywiedzenia święceń biskupich ich biskupów do św. Piotra, czyli innymi słowy jakimś biskupem-schizmatykiem, łącznikiem z KK jakiś czas temu), ale to jeszcze chyba nie oznacza,
PS: Nawet udało mi się znaleźć nazwiska tych "biskupów-łączników":

All bishops of the UECC have such lines and have been consecrated bishop in clear, undisputed Apostolic Succession derived from Roman Catholic Bishops. The three primary lines involved in the UECC are through Archbishop Carlos Duarte Costa of Brazil (1948), Bishop Eduardo Sanchez y Comacho of Guadalajara, Mexico (1889) and, most recently, Archbishop Immanuel Millingo of Kampala, Uganda (2001).


( za: http://www.unitedecc.org/files/Apostolic%20Succession.pdf )
@Racjonalnie: Z opowiadań dwóch osób, które z Terlikowskim się zetknęły (jedna koło 2000, druga wielokrotnie koło 2010) odtworzyłbym jego drogę tak, że u początków swojej kariery był całkiem w porządku młodym katolickim dziennikarzem-doktorem filozofii z szerokimi horyzontami. Potem stał się znany (np. dzięki zaangażowaniu po właściwej stronie w sprawę abp. Wielgusa) i - z racji, że ma bodajże czwórkę dzieci - pracował na akord, produkując dużą ilość tekstów dla wielu redakcji
Gość ma też dosyć dobre dopracowaną argumentację, co jak na gościa związanego z teologią czy ogólnie religią jest ewenementem.


@iAmTS Obecnie tak, ale retoryka i logika były podstawą średniowiecznej filozofii. Przy tamtych rozważaniach Terlik uchodziłby za leszczyka. Inna sprawa, że obecnie średniowieczna logika to odpowiednik nie wiem - ziołolecznictwa, technika z czasów króla ćwieczka.

Pytanie mam w zasadzie tylko jedno - czy to on "znormalniał", czy to reszta do szczętu zwariowała?


@
@niedoszly_andrzej: racja, aczkolwiek problem jest taki, że oszołom jest o wiele bardziej skłonny do radykalnych środków i w skrajnościach prędzej się wysadzi, zastrzeli, zabroni czegoś niż większość która łyka tylko hasła. W tej większości jest odłamek debili którzy źle rozumieją hasła i są łatwi do zmanipulowania, ale własnie głównie dzięki temu, że ci radykalni o to dbają.

W sumie zależy jak zakwalifikować. Radykałem jest i Terlik i Natanek. Powiedzmy, że Bosak,
@niedoszly_andrzej: a to prawda. Aczkolwiek np. w stanach jest od cholery ludzi którzy traktują religię serio (trochę o tym tez Terlik mówił, wszelkiego rodzaju zielonoświątkowcy, mormoni itp.) i to bardzo źle wpływa na prawo.

Więc nie wiem czy może jednak nie lepiej mieć ten niewalczący katolicyzm i za 10-20 lat taką Holandię, Włochy czy Hiszpanię niż się #!$%@?ć jak w stanach, że Ateiści muszą robić programy w telewizji, żeby ludzie z