Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 119
Mirki rozwiązanie umowy z winy pracodawcy, brak wypłaty na czas, jak to wygląda od strony przepisów? Jeden dzień opóźnienia wystarczy? W umowie wypłata do ostatniego dnia miesiąca.
Sytuację komplikuje fakt że teraz akurat jestem na urlopie wracam 12, mogę wtedy spokojnie złożyć wypowiedzenie?
#pracbaza #januszebiznesu #prawopracy
ElCidX - Mirki rozwiązanie umowy z winy pracodawcy, brak wypłaty na czas, jak to wygl...

źródło: comment_tXa6p8wx0HmTMvMr8cQsCc8MzZBvOgeq.jpg

Pobierz
  • 35
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ElCidX: po co chcesz jeszcze wypowiadac rozwiazana umowe?

no chyba, ze pytasz czy jednorazowe opoznienie jest podstawa do tego trybu - odpowiedz jest jednoznaczna w orzecznictwie i doktrynie - nie. jednorazowe opoznienie nie jest zasadna podstawa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Duchowsky: konkretniej to wypowiedział się o tym Sąd Najwyższy w sprawie II PK 198/16 (chodziło o wynagrodzenie za nadgodziny, ale teza jest ogólna):

Przesłanką rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 k.p. jest zarówno całkowite zaprzestanie przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia, jak i wypłacanie wynagrodzenia nieterminowo lub w zaniżonej wysokości. Ocena "ciężkości" naruszenia przez pracodawcę terminowej wypłaty wynagrodzenia na rzecz pracownika zależy, z jednej strony - od powtarzalności i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nahcep: Chociaż z drugiej strony, jest I PK 197/14 z niesamowicie bogatą 'bibliografią', tutaj tylko wstęp do rozważań:

Ocena "ciężkości" naruszenia przez pracodawcę terminowej wypłaty wynagrodzenia na rzecz pracownika zależy, z jednej strony - od powtarzalności i uporczywości zachowania pracodawcy, z drugiej zaś - od stwierdzenia, czy wypłacenie wynagrodzenia nieterminowo stanowiło realne zagrożenie lub uszczerbek dla istotnego interesu pracownika. Dla dokonania oceny w tym ostatnim zakresie przypisuje się znaczenie wysokości zarobków
@Knightlord stanowczo się nie zgadzam. Pracownicy którzy mają konto w tym samym banku co firma dostają wypłatę od razu po wysłaniu czyli np.10 do innych banków przelew dojdzie 11. Liczy się termin zlecenia przelewu a nie pojawienia się pieniędzy na koncie.
@Karoleer to nie jest mój pogląd tylko stwierdzenie faktów. Miałem kontrolę PIP z tego powodu. Pracownik miał konto w małym banku spółdzielczym i wypłatę miał zawsze 2 dni po terminie. Ja byłem czysty bo wysyłałem kasę na czas.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Libis: PIP ma nikle pojecie o poprawnej wykladni przepisow KP, nie mowiac juz o KC i koncepcji dlugu oddawczego. stanowisko doktryny jest jednolite w tym zakresie i zgodne z ogolna koncepcja systemu prawa pracy, ktora co do zasady faworyzuje pracownika jako slabsza strone stosunku pracy.

polecam komentarze - Baran, Jaśkowski czy Florek. wszedzie brak watpliwosci.