Wpis z mikrobloga

Pytanko zanim przejde sie do jakiegos radcy finansowego.

Mieszkam i pracuje w wawie, zarabiam na tyle że moge spokojnie pozwolić sobie na leasing jakiegoś merca (ofc do 150k) bo jdg. W listopadzie bedzie rok od zalozenia dzialalnosci a więc podejrzewam że dopiero wtedy bede mogl starac sie o hipoteke. Działam na zasadach ogolnych 18%, wiec nie chce przekroczyc progu podatkowego a kosztów mam niewiele. Leasing kusi ale paradoksalnie gdy wzialbym auto w leasing np na 2-3-4 lata to moglo by sie okazac ze przez ten koszt w postaci leasingu sprawi ze nie bede mial tak duzej zdolnosci kredytowej (albo w ogole, nie wiem). A więc na czas trwania leasingu musiałbym ciągle wynajmować coś i niemoglbym wkoncu isc na swoje. A chciałbym to wszystko ze sobą pogodzić

Dlatego tu z pomocą przychodzi mój ojciec który moglby byc żyrantem kredytu ale no wlasnie;
ojciec zarabia w euro, ma niemiecki odpowiednik polskiego UOP ale nie wiem czy tak naprawdę to nie będzie przeszkodą dla któregoś z banku. I finalnie nie bede mogl sie postarac o hipoteke. Ktos z was mial taki przypadek?

Chciałbym sobie już wziąc auto w leasing ale jakby sie okazalo ze przez leasing nie dostane kredytu to bardzo słabo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
a takiej sytuacji chcialbym uniknac. Ktos juz teraz sie orientuje czy opcja z zyrantem zarabiajacym w euro ma sens?
#firma #jdg #dzialalnoscgospodarcza #leasing #kredythipoteczny
  • 12
@goodidea: Jeżeli zarabiasz te 6-7 netto miesięcznie to branie leasingu na mercedesa raczej nie jest najmądrzejszym pomysłem, może jak i tak potrzebujesz samochodu to rozsądniej przeżyć z wynajętym autem za 70-80k. Nie chodzi o samą ratę leasingu/kredytu co wszystkie pozostałe koszty (które przy takim aucie są spore).
A odpowiadając na Twoje pytanie - pomniejszy to pewnie liniowo Twoją zdolność kredytową. Bank interesuje ile zarabiasz, wylicza ile z tego idzie Ci na
@goodidea: Leasing wtedy będzie Twoim kosztem. Bank weźmie pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej twój dochód, czyli wypłatę pomniejszoną o leasing. Warto podkreślić, że bank nie uwzględnia "małego" zusu, więc jak będziesz liczyć sobie zdolność, to bierz pod uwagę pełny zus, czyli pewnie około 1370zł vs 555.
@goodidea: Byłem niedawno w podobnej sytuacji (oczywiście nie w WWA i nie z Mercem xD) i z tego co dowiedziałem się od księgowego to leasing przez bank przy wyliczaniu zdolności kredytowej będzie brany pod uwagę jak każde inne zobowiązanie, czyli tak samo jak raty. Pamiętaj też, że przy leasingu będziesz potrzebował wpłaty własnej. Dla rocznej JDG może wynegocjujesz 10%, ale wtedy rata będzie wyższa.

Ja osobiście pieniądze przeznaczone na wpłatę własną
@krupek: zarabiam 8k, mam nadzieje ze do konca roku bedzie wiecej. Rata leasingowa była by raczej do 1500zl netto. Tak, interesują mnie najtansze modele tj A klasa i np GLA.
@Arktosik: jak wyżej, nie trzeba wypieprzac 2500 netto zeby cieszyc sie mercedesem nawet w podstawowych pakietach.
@Grzesieq94: Generalnie to co napisałeś wszystko wiem. Wpłata własna jest spoko bo odrazu od tej kwoty sobie odliczam i vat i dochodowy.
Dobra, możesz jeszcze wziąć leasing na 48 miesięcy przy wpłacie własnej 15% i to wtedy też wyjdzie 1500, ale nadal to jest najsłabsza, kompletnie nieopłacalna A klasa
@goodidea: Zajmuję się kredytami hipotecznymi zawodowo. Leasing jak i wszelkie inne zobowiązania obniżą Ci zdolność kredytową. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie pod względem podatkowym, zwłaszcza, jeśli jesteś blisko progu. Zastanów się nad przejściem na podatek liniowy w kolejnym roku.

Być może nawet po dodaniu zobowiązania w postaci leasingu zdolność kredytowa będzie wystarczająca do zakupu wybranej nieruchomości, jednak trudno to zweryfikować bez konkretnych danych finansowych.

Żyrant w formie o jaką pytasz nie