Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym się upewnić czy podjąłem dobrą decyzję co do lokowania części zarobionych w pocie czoła hajsów. Od jakiegoś czasu inwestuję regularnie niewielką część moich dochodów z myślą o długim terminie, starając się dywersyfikować portfel - jednostki uczestnictwa w funduszach pieniężnych oraz akcje spółek (gł. dywidendowych) i ETF na rachunku maklerskim. Kilka dni temu uznałem, że warto byłoby założyć konta IKZE oraz IKE, aby w najlepszym wypadku uniknąć podatku Belki oraz zmniejszyć obciążenie PIT-em, a w najgorszym nic nie stracić (no chyba że zmuszony okolicznościami wypłacę po paru latach środki z IKZE i wskoczę w 32% próg, ale mam to na uwadze). I tutaj przychodzi zasadnicza część mojego pytania - czy dobrze robię otwierając IKZE w NN investment partners, aby regularnie inwestować w jednostki funduszy (pieniężnych oraz dłużnych), wyczerpując przewidziany roczny limit, oraz otwierając IKE w DM BOŚ, aby na miarę wolnego czasu (którego czasem brakuje) dokonywać tam zakupu akcji, licząc się z tym, że rocznego limitu nie będę wyczerpywał (zwłaszcza na początku). Czy mielibyście jakieś zastrzeżenia co do mojego planu, a także do wybranych instytucji?

#inwestycje #ike #ikze #akcje #gielda #oszczedzanie #obligacje #mojaemerytura #oszczedzajzwykopem #kapital #inwestowanie
  • 6
Ikze jest niebezpieczne. Jak po 20latach będziesz zmuszony wypłacić hajs to wyjdziesz prawie na 0, nie mówiąc już o tym, że nic nie zarobisz. Czyli hajs zamrożony na wiele lat. Nigdy nie wiesz co Cię w życiu spotka. A jak już IKZE to tylko jeżeli jesteś w progu 32%, bez tego nie opłaca się już kompletnie. Za to IKE spoko, można zlikwidować tylko częściowo, mimo likwidacji i tak dużo zyskujesz (trzeba tylko
@drsadam: o ile IKE Obligacje to świetna sprawa to akurat dla IKZE nie ma czegoś takiego jak IKZE Obligacje :(
ja akurat mam oba jako rachunki maklerskie w DM BOŚ, pewnie bliżej emerytury przeniosę na jakieś bezpieczniejsze (?). Póki co mam tam spółki długoterminowo dywidendowe.