Wpis z mikrobloga

Mirabelki, może też mirki, skąd wy wiecie jakie kosmetyki stosować?
Mam suchą skórę, łatwo robią mi się odciski i kilka innych spraw, ale mam dosyć kupowania kosmetyków na oślep, albo bo to pomogło córce brata szwagra.
Gdzie mogę się dowiedzieć, który składnik jak działa, za co odpowiada i do czego się nadaje? Żebym mógł samemu wybierać i nie wydawać miliona złotych na testowanie wszystkiego po kolei. Jakieś strony, blogi, książki?

#kosmetyki #pielegnacja #pytaniedoeksperta #pytaniedorozowychpaskow
  • 9
Mirabelki, może też mirki, skąd wy wiecie jakie kosmetyki stosować?


@LasagneBolognese: Metoda prób i błędów. Na każdego kosmetyk działa inaczej. Kupiłem kiedyś krem z aloesem bo przeczytałem, że dobrze nawilża. Okazał się niewypałem i skóra reagowała mi wysypką. Zarówno mydło, krem i szampon dobry dla mnie udało mi się znaleźć dopiero po około 2 latach testowania różnych kosmetyków.
@LCaseiDefensis: jedno i drugie.
Na stopach pewnie od częstego biegania, natomiast na dłoniach robią się praktycznie same, nie muszę nic ściskać, dźwigać, a i tak powstaną. Do tego czasami dłonie bardzo szybko mi się wysuszają.
Obecnie używam jakiś tani krem Bielendy z masłem Shea, tylko on działa dobrze dopóki nie umyję rąk, wtedy całe to nawilżenie znika i skóra jest sucha jak wióry ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@LasagneBolognese: Dołączam sie do reszty- niestety kosmetyki "wyrabia" się metodą prób i błędów. Nie znam ciekawych blogów, które mogą kogoś od zera poprowadzić, bo chemia kosmetyków, właściwości surowców kosmetycznych, składy INCI to dość obszerny temat.
Jeżeli Cię ten temat na tyle interesuje to polecam jednak książki;-) np. Chemia piękna, Surowce Kosmetyczne S.Jurkowska. Uprzedzam jednak, że to bardzo dużo czytania/nauki.

A już inną historią jest teoria a rzeczywiste używanie. I Idealnym przykładem
@LasagneBolognese spróbuj Cremobaza, są chyba 3 stężenia 10,30 i 50% mocznika. 50 już ma działanie złuszczające, więc jeżeli masz bardzo twarde zmiany to kilka dni 50 miejscowo a potem 10 na noc na dłonie i stopy. Najlepiej kupic w rossmanie rekawiczki i skarpetki do masek. Powinno pomoc, a koszt niewielki. Ogólnie na zrogowacenia mocznik jest raczej najlepszy.
@Bonwerkz: liczyłem na to, że uniknę bycia królikiem doświadczalnym :D
@Catttana: dałaś mi materiału na cały miesiąc, dziękuję
@hpv1: do książek raczej nie zajrzę, bo taka wiedza sama w sobie mnie nie interesuje, chodzi mi po prostu o umiejętność dobierania czegoś samemu. Przydatne rady co do próbek.
@LCaseiDefensis: na pewno spróbuję

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :). Niestety potwierdziliście moje obawy co do prób i błędów, ale trudno. Najwyżej