Wpis z mikrobloga

@mamajasia12: ale to wlasnie protestujacy zaczeli od agresywnych zachowan w tym chociazby wdarcie sie do parlamentu w HK oraz niszczenie flag Chin kontynentalnych ( ͡º ͜ʖ͡º) Policja w HK oglosila, ze bedzie traktowac tak samo brutalnie protestujacych, jak protestujacy traktuja policje - to bylo chwile przed sytuacja w metrze z konca sierpnia, gdzie protestujacy nawalali niewinnych ludzi w metrze oraz malowali sciany, a nastepnie zostali brutalnie
@Aedemkun: raczej nie, bo wtedy byly protesty w duzej ilosc miast, a obecnie ogromna ilosc Chinczykow jest zadowolona z obecnego rzadu. No i w tamtym czasie nie moglbys pojechac do Chin tak latwo jak teraz... no ale przeciez to sa te same Chiny.

I co wtedy rewolucja zdziala? Nie mieli demokracji nigdy wczesniej i dopiero podczas przylaczenia Chin zaczeli ja miec... odrobine demokracji, nie pelna jak my mamy w Polsce chociazby.
@Aedemkun: no nie wiem, wspolna 2500 letnia historie chociazby? Te sama strukture etniczna? Zaleznosc energetyczna oraz gospodarcza od strony spozywki od Chin kontynentalnych? Ogromna migracje Chinczykow z Chin kontynentalnych do Hongkongu?

Super, ze trzeba pojechac. A wedlug mojego znajomego Ruska powinno sie pojechac z Ukraincami. Ale co to ma do rzeczy? Pytam sie serio.

Czy ty tam nie masz przypadkiem "rownosc" oraz "socjalizm" u gory na screenie? ( ͡° ͜
@Zhukov: historia nie ma tutaj nic do rzeczy. Wystarczy jedno pokolenie żeby nie chcieć mieć ze sobą nic wspólnego. Tutaj to Rosja jest agresorem, a HK się broni przed reżimem.

Mam, ale Chiny nie spełniają moich wymogów socjalistycznych i równościowych. Imo ich komunizm się nie udał. Ja bym zrobił lepszy ¯_(ツ)_/¯
@Aedemkun: ..."struktura spoleczna" nie ma nic do rzeczy przy tworzeniu panstwa. Myslalem, ze wylapiesz sarkazm i sam mnie poprawisz na "strukture etniczna".

Ty na serio nie wiesz z czego sklada sie panstwo i chcesz na ten temat dyskutowac.
@Zhukov: Właściwie to struktura etniczna jest bez znaczenia, bo istnieją państwa z bardzo zróżnicowaną ludnością, jak i bardzo hermetyczne. W Singapurze również mieszkają w większości Chińczycy, ale to nie oznacza, że Singapur jest/ma być chiński (w sensie należeć do CHRL)
@Aedemkun: rozumiem, ze wiesz lepiej od eksprtow, ktorzy zjedli na tym zeby i podwazasz podstawowe definicje panstwa?

Wymien jeszcze Katar, Bahrajn, ZEA oraz hmmm powiedzmy Monaco. Wszystkie te panstwa maja strukture etniczna innych panstw. Co laczy wszystkie te panstwa wraz z twoim Singapurem? No nie wiem... moze wlasnie problem ze zdefiniowane wlasnej historii? Rozmawialismy o tym. 10 minut temu.
@Aedemkun: tak, maja historie i wlasnie o to chodzi, ze ona jest niedluga oraz niespojna. Polska bywala wieloetniczna i jak wspomniales wyzej Rzeczpospolita Obojga Narodow rozpadla sie. To tylko pokazuje, ze to panstwo nie mialo szans zaistniec...

... co innego polaczenie Chin kontynentalnych i HK: historia, struktura etniczna oraz (nawet wezme to co napisales w ostatnim poscie) terytorium (dookola sa Chiny - nie ma innego niezaleznego terytorium w sporej odleglosci) oraz
@Zhukov: No i grupa etniczna jest tylko konstruktem społecznym. Jeśli Chińczycy z HK nie utożsamiają się z tymi z kontynentu to automatycznie przestają być tą samą grupą etniczną, bo ta jest konstruktem społecznym, który bez poczucia przynależności (łącznika społecznego) przestaje istnieć. Przynajmniej według Maxa Webera.
Mieszkańcy HK nie czują przynależności do ChRL. Mają własne terytorium, nie czują więzi z Chińczykami z kontynentu i mają własną historię. Dlaczego w takim razie mają przynależeć do ChRL skoro tego nie chcą? Siłą nie zmusimy ludzi do życia razem.