Wpis z mikrobloga

Na argumenty o tym, że na lekcjach religii powinno się uczyć o religii w pojęciu ogólnym - przedstawiając i opisując każdy główny nurt religijny i nawet i te ważniejsze pomniejsze - człowiek spotyka się ze stwierdzeniem, że przecież żyjemy w państwie, gdzie panuje katolicyzm, więc tylko o tym będziemy się uczyć.

W takim razie zastanawiam się, dlaczego na historii, w tym samym budynku szkoły, uczy się o Mezopotamii czy podbojach Juliusza Cezara, gdzie nijak ma się to do tego gdzie żyjemy?
Ps. Nie wiem jak to wyglądało/wygląda u was, ale dzięki temu, że na każdym etapie edukacji nigdy nie udało mi się dotrzeć do czasów PRL, ba, chyba nigdy nie udało się skończyć omawiania IIWŚ na lekcjach historii... A to przecież XX wiek jest najistotniejszy moim zdaniem dla zrozumienia tego co się działo niedawno i jaki to ma wpływ na to co dzieje się dzisiaj. #religia #szkola #systemedukacji #rozmyslenia i trochę #bekazkatoli
  • 9
@Szymekspt: PRL wciąż jest zbyt kontrowersyjnym okresem aby o nim obiektywnie nauczać. O ile pamiętam z lekcji historii wzmianki o PRLu, o tyle dotyczyły one tylko tego jaki to komunizm nie jest zły, jakie to półki nie były puste, ile to nie zawdzięczamy solidarności i jaki to z Wałęsy nie był bohater.

Może za 50 lat zaczną w szkołach uczyć czym był PRL, jak działała socjalistyczna gospodarka, jak kraj się wtedy
@Szymekspt: Religii zazwyczaj uczą księża i zakonnice bo tak się dogadali.
Więc nie dziwi mnie ani trochę czego i jak się uczy.
Lekcje o innych religiach można policzyć na palcach jednej ręki.
A podejście jest wyjątkowo nie naukowe.
Dlatego taki katolik zazwyczaj nie ma pojęcia w co wierzy a bronić się przed argumentami heretyków nie potrafi.
BO NIE MA Z CZYM PORÓWNAĆ WIEC NIE ZAUWAŻA RÓŻNIC.

No i ta historia. W
@Szymekspt: Co poziom edukacji to zaczynanie historii od nowa, a potem pędzenie by nadążyć z materiałem, zawsze zaczyna się od Mezopotamii czy Egiptu, potem dość szczegółowo przez Rzym, Grecję, upadek starożytności, może coś się wspomni o Chinach, Persji, Semitach, potem średniowiecze, Mieszko, Chrobry, Łokietek, rozbicie dzielnicowe , Kazimierz Wielki, Jagiellonowie, coś o odkryciach geograficznych, szybko do Rewolucji Francuskiej i oświecenia, zabory, powstania narodowe, dojdzie się do pierwszej wojny, odzyskanie niepodległości, trochę